Інвентаризація розрахунків у період воєнного стану

102
Автор
експерт з податкового обліку, Київ

Запитання

Які особливості інвентаризації розрахунків у період воєнного стану?

Відповідь

Перша — строк позовної давності за нормами Цивільного кодексу України.

Під час інвентаризації дебіторської та кредиторської заборгованостей маєте виявити суми, за якими сплинув строк позовної давності. Тобто активи й зобов’язання, які не відповідають критеріям визнання. Чи можна їх списати під час війни?

Так, загальний строк позовної давності за розрахунками з резидентами становить три роки. Проте зважте, що з 12 березня 2020 року до кінця воєнного стану перебіг строку позовної давності призупинили.

Поки що про закінчення воєнного стану не йдеться. Тому списати дебіторку чи кредиторку за розрахунками з резидентами у 2024 році не зможете.  

Друга — заборонено розраховуватися з контрагентами із росії та білорусі.

Йдеться про обмеження, що встановили в пункті 17 Постанови Нацбанку № 18. Уряд також заборонив виконувати будь-які зобов’язання, за якими кредиторами є фізичні та юридичні особи — резиденти російської федерації (постанова КМУ «Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації» від 03.03.2022 № 187).

Попри те що ці обмеження тривають вже достатньо довго, вони все одно тимчасові. Окрім цього, законодавчого рішення щодо таких заборгованостей наразі немає. Тому списувати дебіторку і кредиторку за розрахунками із країною-агресором не можна.

Третя особливість — заборгованість контрагентів із тимчасово окупованих територій.

Більшість таких контрагентів навряд чи зможе підписати акт звіряння. Тому кожна сторона покаже неузгоджену заборгованість у сумах, що випливають із записів у бухобліку, і визнає суму правильною. Це правило передбачене в Положенні про інвентаризацію.

Який вихід? Поточну дебіторку за розрахунками з контрагентами з окупованих територій та рф визнайте сумнівною. Створіть під неї резерв сумнівних боргів. Довгострокову оцініть за теперішньою вартістю.

Більше про інвентаризацію під час воєнного стану зможете дізнатися в експертно-правовій системі Експертус Головбух. Долучайтеся!

 


Вебінар для бухгалтера

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Головне у грудні 2024 року

В огляді — найважливіше, що маєте врахувати у грудні. Це нові або оновлені консультації, форми із зразками заповнення, довідники і найважливіші новини, які вплинуть на роботу бухгалтера у грудні
940

Інвентаризаційні чеклісти: скачайте, роздрукуйте і позначайте, що вже зробили

Якщо проводити інвентаризацію хаотично, вона може затягнутися так, що доведеться сидіти за роботою і в новорічну ніч. Щоб зробити все чітко і правильно, скористайтеся підказками від експертів «Головбуха». Скачуйте і дійте за списком!
5080

Інвентаризація земель

Земля є специфічним об’єктом обліку, з яким має справу далеко не кожне підприємство. Як провести інвентаризацію земель та відобразити земельні ділянки в обліку підприємства, — в цій консультації
5637

Наказ про проведення інвентаризації

Зазвичай перед початком проведення інвентаризації керівник підприємства видає наказ. Тримайте зразки оформлення наказу про проведення річної та позапланової інвентаризації
15344

Інвентаризація 2024: як організувати та провести

Інвентаризація на підприємстві: чому вона важлива, як правильно підготуватися, хто відповідає за її проведення. Розглядаємо особливості річної інвентаризації, строки та процедуру, а також як скласти наказ
212727