Нарахування розподільчих ПДВ-зобов’язань під час продажу металобрухту

449
Автор
провідний експерт з податкового обліку Експертус Головбух Цифрового видавництва Експертус, Київ

Запитання

Товариство планує реалізувати металобрухт, який утворився внаслідок ліквідації основних засобів, що воно придбало до 2015 року без ПДВ. Чи повинно Товариство нараховувати зобов’язання за пунктом 199.1 ПК та проводити за підсумками календарного року перерахунок ПДВ?

Відповідь

Якщо товариство проводитиме звільнене від ПДВ за пунктом 23 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України (ПК) постачання металобрухту, який утворився в результаті ліквідації основних засобів, воно зобов’язане нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ. При цьому має скласти зведені податкові накладні за правилами, встановленими в пункті:

  • 198.5 ПК — якщо придбаватиме з ПДВ товари/послуги та необоротні активи, що їх використовуватиме винятково в не оподатковуваних ПДВ операціях, у т. ч. звільнених від ПДВ. Наприклад, надаватиме послуги перевезення, навантаження/розвантаження, різання металобрухту;
  • 199.1 ПК — якщо придбані з ПДВ товари/послуги та необоротні активи використовуватиме частково в оподатковуваних ПДВ операціях, а частково — в неоподатковуваних, у т. ч. звільнених від оподаткування ПДВ. Наприклад, послуги оренди приміщення, зв’язку, комунальні послуги тощо.

Податківці пояснюють, що податкові зобов’язання з ПДВ за пунктом 199.1 ПК слід нараховувати в кожному звітному періоді, в якому платник придбаває товари/послуги, призначені для використання одночасно в оподатковуваних ПДВ та неоподатковуваних операціях. Зокрема, якщо в таких звітних періодах не проводив не оподатковуваних ПДВ операції (лист ДПС від 23.12.2024 № 741З/К/99-00-21-03-02-09).

У разі проведення як оподатковуваних ПДВ, так і неоподатковуваних операцій зобов’язання за пунктом 199.1 ПК нараховують виходячи з частки використання придбаних товарів/послуг в не оподатковуваних ПДВ операціях. Таку частку визначають у відсотках як відношення обсягів оподатковуваних ПДВ операцій без урахування ПДВ за попередній календарний рік до сукупних обсягів оподатковуваних ПДВ та неоподатковуваних операцій без урахування ПДВ за цей самий попередній календарний рік.

Якщо в попередньому календарному році не мали не оподатковуваних ПДВ операцій і частку використання придбаних товарів/послуг у неоподатковуваних операціях не визначали, маєте обчислити таку частку на підставі розрахунку за фактичними даними обсягів оподатковуваних ПДВ та неоподатковуваних операцій першого звітного періоду, в якому задекларували такі операції.

За підсумками календарного року проведіть перерахунок частки використання товарів/послуг в не оподатковуваних ПДВ операціях виходячи з фактичних обсягів оподатковуваних та неоподатковуваних операцій, що провели протягом року. При цьому зважте, що у графах 4, 5 таблиці 1 додатка 5 до декларації з ПДВ слід врахувати обсяги всіх операцій — як оподатковуваних, так і неоподатковуваних, що їх провели здійснили в усіх звітних періодах року, за який проводите перерахунок. Навіть якщо в таких звітних періодах не проводили неоподатковуваних, у т. ч. звільнених від оподаткування ПДВ, операцій.


Отримайте відповідь на своє запитання через онлайн-помічник системи «Експертус Головбух».

Оформте передплату й отримайте безлімітну експертну підтримку користувачів VIP-версії системи!

додаток

📩 Хочете знати про зміни раніше за колег?

tg_4.png

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних: скільки платити у 2025 році

ПДВ, безумовно, є найбільш штрафонебезпечним податком, що вимагає складного обліку та адміністрування. У цьому огляді ми розглянемо можливі штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних або коригування розрахунків
73632

Податкова накладна 2025: як заповнювати за актуальною формою + зразки

Платники ПДВ мають вчасно реєструвати податкові накладні навіть під час воєнного стану. Як правильно скласти податкову накладну за новою формою 2025 — у консультації з прикладами та зразками для скачування
391070

Оновлені довідники податкових пільг

Податкова оприлюднила оновлений довідник податкових пільг станом на 01.07.2025. Там знайдете перелік пільг із податку на прибуток, оподаткування неприбуткових установ й організацій, плати за землю, ПДВ, державного мита тощо
16409

Розрахунок коригування до податкової накладної: оновлена форма

У консультації про розрахунок коригування до податкової накладної та причини коригувань, які податкова визначила для його складання. Наведемо умовні коди в розрахунку коригування, їхнє призначення та приклади складання розрахунків коригування з різними кодами («101», «102», «103», «104» і «301»)
741111

Календар бухгалтера 2025: червень

Виробничий календар на червень 2025 та податковий календар на червень допоможуть бухгалтеру вчасно подати звітність та сплатить податки
27180