Коли за МСФЗ відображати поліпшення основних засобів

15
Автор
експерт із податкового обліку Експертус Головбух Цифрового видавництва Експертус, Київ

Запитання

Підприємство веде облік за МСФЗ. В серпні 2024 року ввело в експлуатацію об’єкт основних засобів (ОЗ) — система електропостачання та освітлення. Термін його корисного використання — 15 років. У лютому 2025-го систему доповнили п’ятьма новими світильниками. Затрати на це становлять 0,02% від вартості ОЗ. На думку старшого інженера, таке покращення не збільшує строк корисного використання ОЗ, але збільшило його техніко-економічні можливості. А це збільшує первісно очікувані економічні вигоди від використання системи. Чи можна їх класифікувати як поліпшення (дообладнання)?

Відповідь

МСБО 16 «Основні засоби» не містить вимоги відображати поліпшення (збільшення первісної вартості) основних засобів (ОЗ), лише якщо збільшився строк його корисного використання. Цей стандарт узагалі не визначає такої категорії як «поліпшення».

У термінах МСБО 16 поліпшення входить до значно ширшої категорії «подальші витрати», яка включає як витрати, що їх слід капіталізувати у вартості активів, так і ті, яких не капіталізують (п. 13, 14 МСБО 16).

У пункті 10 МСБО 16 читаємо:

«Суб’єкт господарювання оцінює згідно з цим принципом визнання всі свої витрати на основні засоби на час їх виникнення. Ці витрати включають витрати, первісно понесені на придбання або спорудження об’єкта основних засобів, та витрати, понесені у подальшому на його збільшення, заміну його частини або на обслуговування. Собівартість об’єкта основних засобів може включати витрати, понесені відповідно до оренди активів, використаних для спорудження, збільшення, заміни частини або на обслуговування об’єкта основних засобів, такі як амортизація активів з права користування».

Отже, щоб вирішити, чи капіталізувати витрати на встановлення п’яти додаткових світильників у системі електропостачання й освітлення, спочатку визначте, чи відповідають понесені витрати критеріям визнання з пункту 7 МСБО 16:

  • є ймовірність, що майбутні економічні вигоди, пов’язані з об’єктом, надійдуть до суб’єкта господарювання;
  • собівартість об’єкта можна достовірно оцінити.

Отже, капіталізувати витрати на поліпшення у первісній вартості ОЗ можете, якщо ці витрати збільшують економічні вигоди, що має принести підприємству цей об’єкт ОЗ. Якщо зазначені критерії не виконуються, капіталізувати відповідні витрати не можна. Одразу показуйте їх у витратах періоду.

Про збільшення економічних вигід може свідчити збільшення як строку експлуатації ОЗ, так і технічних можливостей експлуатації ОЗ (його удосконалення), що зумовлює, наприклад, підвищення якості продукції, яку випускає підприємство, скорочення певних витрат, підвищення продуктивності експлуатації ОЗ тощо.

Строк корисного використання активу визначають з огляду на очікувану корисність активу для суб’єкта господарювання (п. 57 МСБО 16).

Тож, підвищення продуктивності (технічно-економічних можливостей) використання ОЗ цілком може спричинити й збільшення строку корисного використання ОЗ.

🔥 Місячна зарплата заброньованих працівників

Утім, цілком може статися, що після поліпшення (дообладнання) експлуатація ОЗ може принести більше економічних вигід (тобто експлуатація ОЗ може бути більш продуктивною), але за той самий строк очікуваного використання.

У пункті 57 МСБО 16 зазначено, що оцінка строку корисного використання активу є предметом судження, яке ґрунтується на досвіді поводження підприємства з подібними активами.

Тому вважаємо, зазначені роботи можете класифікувати як поліпшення (дообладнання) та включити їх вартість до первісної вартості системи електропостачання й освітлення. При цьому строк корисного використання ОЗ можете не збільшувати, якщо з огляду на ваше професійне судження на підставі досвіду підприємства щодо таких ситуацій, цього не відбувається.

 

Отримайте відповідь на своє запитання через онлайн-помічник системи «Експертус Головбух».


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Податкові різниці

Розрахунок податку на прибуток передбачає врахування податкових різниць. Що це таке, де і як їх рахувати, чи всі платники податку на прибуток застосовують податкові різниці — розбираємо
9525

МСФЗ 2025: особливості переходу

Міжнародні стандарти фінансової звітності — це об’єднуюча ланка, яка дозволяє інвестору з будь-якої країни зрозуміти бізнес, в який він вкладає чи уже вклав кошти. Крім того, це визнаний стандарт якості подачі фінансової інформації. У консультації розповімо про особливості застосування МСФЗ в Україні
25174

Навчальний тренажер для бухгалтера: перевірте себе

Хочете підвищити свої бухгалтерські навички та бути впевненими у своїй професійній майстерності? Перевірте себе за допомогою навчальних тестів для бухгалтерів. Незалежно від того, чи ви тільки починаєте свій шлях у бухгалтерії, чи вже маєте багаторічний досвід, наш тренажер допоможе вам освіжити знання та виявити свої слабкі місця. Спробуйте прямо зараз — і переконайтеся, що ви готові до будь-яких викликів
3618