Генератор на підприємстві: облік
У період воєнного стану, щоб організувати безперебійну роботу, підприємства використовують дизель-генератори (далі – генератори). Покажемо на прикладах облік генератора на підприємстві.
Насамперед визначимо, до якої групи активів належить придбаний генератор.
Очікуваний строк корисного використання (експлуатації) генераторів зазвичай перевищує один рік. Тому визнавайте генератори в обліку основними засобами (ОЗ) (п. 4 НП(С)БО 7 «Основні засоби»).
Ще одним критерієм визнання ОЗ є його вартість. Вартісний критерій ОЗ підприємства встановлюють на свій розсуд (п. 5 НП(С)БО 7). Якщо вартість генератора не перевищує визначеного критерію, обліковуйте його у складі МНМА. Якщо перевищує — включайте до складу ОЗ.
Акцент. З метою податкового обліку платники податку на прибуток мають зважати на «податкову» вартісну межу для ОЗ — 20 тис. грн (пп. 14.1.138 Податкового кодексу України; ПК)
Первісну вартість генератора обліковуйте на субрахунку 104 «Машини та обладнання».
✅ ВСІ ОНЛАЙН КАЛЬКУЛЯТОРИ ДЛЯ БУХГАЛТЕРА ✅
Генератор: бухоблік амортизації
Амортизацію генератора нараховуйте щомісяця за обраним методом. Починайте з наступного місяця після того, в якому він став придатний для корисного використання (п. 29 НП(С)БО 7).
Суму нарахованої амортизації відображайте збільшенням суми витрат і зносу (п. 30 НП(С)БО 7).
Рахунок для обліку витрат від амортизації генератора залежить від напряму його використання. Коли використовуєте його:
- для виробничих потреб — застосовуйте рахунок 23 «Виробництво» або 91 «Загальновиробничі витрати»;
- забезпечення діяльності адміністративних приміщень — рахунок 92 «Адміністративні витрати».
Якщо тимчасово не використовуєте генератор через вимушений простій, користуйтеся субрахунком 949 «Інші операційні витрати».
Підприємство може отримати генератор в різні способи. Розглянемо їх із експертом на прикладах
Запрошуємо 13 грудня на безплатний вебінар! З'ясуємо, для кого мораторій на податкові перевірки скасували, а для кого - ні. Підкажемо, як уникнути фінансових ризиків