Генератор на підприємстві: облік

Автор

Сердюк Олена

провідний експерт з податкового обліку Експертус Головбух, канд. екон. наук, Київ
Відображення амортизації генератора в бухобліку. Приклади бухпроведень, якщо дизель-генератор придбали за власні кошти, за кошти цільового фінансування або отримали безплатно. Норми витрат дизпалива. Сплата екологічного податку за спалювання в генераторі дизельного палива

У період воєнного стану, щоб організувати безперебійну роботу, підприємства використовують дизель-генератори (далі – генератори). Покажемо на прикладах облік генератора на підприємстві.

Насамперед визначимо, до якої групи активів належить придбаний генератор.

Очікуваний строк корисного використання (експлуатації) генераторів зазвичай перевищує один рік. Тому визнавайте генератори в обліку основними засобами (ОЗ) (п. 4 НП(С)БО 7 «Основні засоби»).

Ще одним критерієм визнання ОЗ є його вартість. Вартісний критерій ОЗ підприємства встановлюють на свій розсуд (п. 5 НП(С)БО 7). Якщо вартість генератора не перевищує визначеного критерію, обліковуйте його у складі МНМА. Якщо перевищує — включайте до складу ОЗ.

Акцент. З метою податкового обліку платники податку на прибуток мають зважати на «податкову» вартісну межу для ОЗ — 20 тис. грн (пп. 14.1.138 Податкового кодексу України; ПК)

Первісну вартість генератора обліковуйте на субрахунку 104 «Машини та обладнання».

✅ ВСІ ОНЛАЙН КАЛЬКУЛЯТОРИ ДЛЯ БУХГАЛТЕРА ✅

Генератор: бухоблік амортизації

Амортизацію генератора нараховуйте щомісяця за обраним методом. Починайте з наступного місяця після того, в якому він став придатний для корисного використання (п. 29 НП(С)БО 7).

Суму нарахованої амортизації відображайте збільшенням суми витрат і зносу (п. 30 НП(С)БО 7).

Рахунок для обліку витрат від амортизації генератора залежить від напряму його використання. Коли використовуєте його:

  • для виробничих потреб — застосовуйте рахунок 23 «Виробництво» або 91 «Загальновиробничі витрати»;
  • забезпечення діяльності адміністративних приміщень — рахунок 92 «Адміністративні витрати».

Якщо тимчасово не використовуєте генератор через вимушений простій, користуйтеся субрахунком 949 «Інші операційні витрати».

Запрошуємо 13 грудня на безплатний вебінар! З'ясуємо, для кого мораторій на податкові перевірки скасували, а для кого - ні. Підкажемо, як уникнути фінансових ризиків
Центральна частина статичний блок 2