Помилкова поштова адреса у податковій накладній

399

Запитання

Відповідь

Насамперед звертаємо увагу, що такі реквізити податкової накладної як «Місцезнаходження (податкова адреса продавця)» та «Вид цивільно-правового договору» виключені з переліку обов’язкових реквізитів податкової накладної ще 29.07.2015 у зв’язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» від 16.07.2015 № 643.

У податковій накладній в обов’язковому порядку мають заповнюватись реквізити, перелічені у пункті 201.1 Податкового кодексу України (ПК).

Попри те, що до цього часу чинною залишається форма податкової накладної, затверджена наказом Мінфіну від 22.09.2014 № 957 (у редакції наказу Мінфіну від 23.01.2015 № 13), платники ПДВ при складанні податкової накладної або розрахунку коригування можуть не заповнювати в їх заголовній частині поля реквізитів, які не визначені пунктом 201.1 ПК як обов’язкові, а саме:

  • місцезнаходження (податкова адреса продавця);

  • місцезнаходження (податкова адреса покупця);

  • номер телефону (продавця та покупця);

  • вид цивільно-правового договору, його номер та дата;

  • форма проведених розрахунків.

Таке роз’яснення було надано ДФС листом від 29.07.2015 № 27651/7/99-99-19-03-02-17. Крім того, у цьому листі зазначено, що наявність чи відсутність у податковій накладній (розрахунку коригування) заповнених полів реквізитів заголовної частини, які не є обов’язковими, не може бути підставою для виключення такої податкової накладної (розрахунку коригування) зі складу податкового кредиту, якщо немає інших підстав для його зменшення.

Підтвердження реєстрації податкової накладної

Роз’яснення податківців цілком узгоджується з вимогами пункту 201.10 ПК, згідно з яким підставою для нарахування сум ПДВ, що відносяться до податкового кредиту, є податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) продавцем.

Звертаємо увагу, навіть якщо податкова накладна містить помилки в обов’язкових реквізитах, які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст, період, сторони та суму податкових зобов’язань, така податкова накладна, починаючи з 01.01.2016, теж є підставою для віднесення покупцем сум ПДВ до податкового кредиту.

Враховуючи зазначене, вказана продавцем у податковій накладній помилкова поштова адреса не вважається порушенням її заповнення. Оскільки продавець зареєстрував цю податкову накладну в ЄРПН, покупець має право включити суму ПДВ, вказану в ній, до податкового кредиту.

Варто пам’ятати, що підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної до ЄРПН є квитанція в електронному вигляді, яка надсилається йому протягом операційного дня. Тож якщо продавець отримав квитанцію, значить податкова накладна зареєстрована в ЄРПН. У такому разі у продавця проблем з віднесенням суми ПДВ до податкових зобов’язань не виникає.

Підстави для коригування податкової накладної

У разі виникнення зі сторони покупця претензій щодо неправильності заповнення продавцем податкової накладної покупець має звернутись до продавця з пропозицією їх виправити. Помилки технічного плану дозволяється виправляти через розрахунок коригування за правилами, встановленими у статті 192 ПК. Проте, як було зазначено, неправильно вказана поштова адреса у податковій накладній не має викликати занепокоєння у покупця. Адже така податкова накладна не позбавляє покупця права на податковий кредит. Відтак підстав для коригування цієї податкової накладної немає.

Скарга на продавця

Заяву зі скаргою на продавця покупець може подати до контролюючого органу або у разі допущення продавцем помилок при зазначенні обов’язкових реквізитів податкової накладної, або у разі порушення ним 15-денного терміну реєстрації податкової накладної в ЄРПН. На підставі такої заяви із скаргою (у вигляді додатка 8 до декларації з ПДВ) контролюючий орган зобов’язаний протягом 15 календарних днів з дня її надходження провести документальну позапланову перевірку продавця для з’ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов’язань з ПДВ за такою операцією.

Як ми вже з’ясували, продавцем у цьому випадку не були допущені помилки при зазначенні обов’язкових реквізитів податкової накладної. Тому, за умови своєчасної реєстрації її в ЄРПН та включення суми ПДВ за нею до податкових зобов’язань відповідного звітного періоду (тобто до декларації з ПДВ за січень), продавцю не варто хвилюватись за результат такої перевірки. Але для обох сторін краще завчасно переконати покупця не подавати скаргу.

📩 Хочете знати про зміни раніше за колег?

tg_4.png

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок коригування до податкової накладної: оновлена форма

У консультації про розрахунок коригування до податкової накладної та причини коригувань, які податкова визначила для його складання. Наведемо умовні коди в розрахунку коригування, їхнє призначення та приклади складання розрахунків коригування з різними кодами («101», «102», «103», «104» і «301»)
721552

Календар бухгалтера 2025: червень

Виробничий календар на червень 2025 та податковий календар на червень допоможуть бухгалтеру вчасно подати звітність та сплатить податки
26904

Податковий кредит з ПДВ 2025: відображаємо в обліку

Податковий кредит з ПДВ завжди був об’єктом прискіпливої уваги з боку податківців, так як впливає на обсяг податку сплаченого до бюджету. Сьогодні в консультації про право на податковий кредит з ПДВ, правила його обліку, податковий кредит з ПДВ проводки і приклади
198080

Навчальний тренажер для бухгалтера: перевірте себе

Хочете підвищити свої бухгалтерські навички та бути впевненими у своїй професійній майстерності? Перевірте себе за допомогою навчальних тестів для бухгалтерів. Незалежно від того, чи ви тільки починаєте свій шлях у бухгалтерії, чи вже маєте багаторічний досвід, наш тренажер допоможе вам освіжити знання та виявити свої слабкі місця. Спробуйте прямо зараз — і переконайтеся, що ви готові до будь-яких викликів
5529

ПДВ 2025: який розмір податку в Україні

Розбираємо все про ПДВ 2025 — ставки, платники, бюджетне відшкодування, податкові пільги, призупинення перебігу строків давності, звільнення від ПДВ товарів, необхідних на фронті
13873