Відповідальність за непроведення індексації зарплати

5495

Запитання

Приватне підприємство минулого року не проводило індексації зарплат працівників. Лише 1 липня 2015 року було незначне підняття заробітної плати. Чи можна в січні 2016 року провести індексацію зарплат за минулі періоди? Якщо провести індексацію в січні 2016 року та надалі проводити її вчасно, то чи вважатиметься це порушенням, за яке управління праці може накласти адміністративне стягнення? Як правильно провести індексацію зарплати в січні 2016 року?

Відповідь

Так, донарахувати суму індексації за минулі періоди можна. Якщо до проведення перевірки суми індексації будуть донараховані та виплачені самостійно, то посадові особи підприємства не нестимуть відповідальності за її не проведення.

Згідно з п. 2.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5, суми виплат, пов’язаних з індексацією заробітної плати, включаються до складу додаткової заробітної плати.

Розглядаючи питання відповідальності за ненарахування та невиплату індексації, насамперед треба пам’ятати, що суми виплат, пов’язаних з індексацією заробітної плати, входять до фонду додаткової зарплати працівника, доходи (заробітна плата) якого індексуються. Саме тому відповідальність за порушення здійснення індексації зарплати аналогічна тій, яка передбачається при порушеннях нарахування основної заробітної плати та інших видів доходів працівника.

За несвоєчасне нарахування та виплату індексації заробітної плати передбачена адміністративна відповідальність. Так, згідно зі ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), недотримання встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата її не в повному обсязі, а також інші порушення вимог законодавства про працю тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств незалежно від форм власності та громадян — суб’єктів підприємницької діяльності від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів населення, що нині становить від 510 до 1700 грн.

Державна інспекція України з питань праці входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю і має право накладати штрафи.

Відповідно до статті 188-6 КУпАП невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, щодо усунення порушень законодавства про працю та загальнообов’язкове державне соціальне страхування або створення перешкод для діяльності цього органу тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що нині становить від 850 до 1700 грн.

Адміністративні штрафи накладають на підставі рішення суду на посадових осіб підприємства. Підставою для рішення суду є направлений в суд протокол постанови про накладання адміністративного штрафу, який виписує інспектор з праці під час перевірки роботодавців.

Зауважимо, що відповідно до частини 1 статті 175 Кримінального кодексу України безпідставна невиплата заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої установленої законом виплати громадянам більше як за один місяць, вчинена умисно керівником підприємства, установи або організації незалежно від форми власності чи громадянином — суб’єктом підприємницької діяльності, — карається штрафом від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Підприємствам i організаціям, які перебувають на госпрозрахунку, потрібно мати локальний порядок проведення індексації, визначений у колективних договорах. При цьому потрібно забезпечити дотримання гарантій, передбачених Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 282-XIІ та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078.

Тобто підприємства i організації, що перебувають на госпрозрахунку, можуть у колективному договорі прописати особливості проведення індексації: проводити індексацію або підвищувати посадові оклади, аби перекрити її суму. Утім, не проводити індексацію підприємства не можуть, оскільки це державна гарантія.

Знижки на передплату бухгалтерських виданьСкористайтеся нагодою та отримайте знижки на передплату професійних е-журналів «Головбух», «Головбух Агро», «Головбух Медицина», а також експертно-правової системи «Експертус Головбух»!

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Додаткова відпустка на дітей: що варто знати бухгалтеру

Додаткова відпустка на дітей: хто має право, чи зможе її отримати батько, який порядок надання додаткової відпустки на дітей, яка її максимальна тривалість, як розрахувати таку відпустку? Як впливає на даний вид відпустки воєнний стан? Про все це в огляді, а також зразок заяви на відпустку на дітей за ДСТУ 4163:2020
411377

Як замінити бухгалтера у відпустці

Коли у відпустку збирається бухгалтер, який нараховує зарплату або підписує звітні документи, керівництво хапається за голову — хто ж усе це робитиме, поки бухгалтер відпочиває? Вихід є! На час відпустки бухгалтера його обов’язки можна покласти на іншого працівника. Розповімо, як це оформити і як оплатити таку тимчасову заміну
9865

Типові помилки у розрахунку відпускних

Складність розрахунку відпускних у тому, що вони залежить від середньоденної зарплати, на яку впливають доходи за минулі місяці. Помилка у сумі виплат за розрахунковий період з легкістю перетворюється на помилкову суму відпускних. Що треба перевірити, аби виправити помилку – розповімо у консультації
67062

Виправляємо помилки в нарахуванні заробітної плати

Зарплатна помилка – це недоплата зарплати чи, навпаки, її переплата. Однак помилка у розрахунку самої суми зарплати переходить у зарплатну податкову звітність. Крім того, помилки можуть бути й несумового характеру, наприклад у заповненні тієї ж зарплатної податкової звітності. То ж розглянемо на різних ситуаціях, як це все виправити
41546

Продовження воєнного стану і мобілізації: що треба знати бухгалтеру

Війна триває, тому воєнний стан продовжено до 11 серпня 2024 року. Разом з ним триватиме й мобілізація. Про особливості в роботі, які очікують на бухгалтера через продовження воєнного стану і мобілізації, ― в коментарі експерта
6492