Визначення податкової знижки за користування іпотечним житловим кредитом: роз’яснення ДПС
Запитання
Чи має право фізична особа на отримання податкової знижки в частині суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом, якщо протягом звітного року об’єкт іпотеки був відчужений?
Відповідь
Місячна зарплатна звітність: приклад заповнення
Платник має право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року (пп. 166.1.1 Податкового кодексу України; далі — ПК).
Платник податку-резидент має право включити до податкової знижки частину суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом, наданим позичальнику в національній або іноземній валютах, фактично сплачених протягом звітного податкового року (п. 175.1 ПК).
Таке право виникає в разі якщо за рахунок іпотечного житлового кредиту будують чи купують житловий будинок (квартиру, кімнату), що визначає платник як основне місце його проживання. Зокрема згідно з позначкою в паспорті про реєстрацію за місцезнаходженням такого житла (абз. 3 п. 175.1 ПК).
Право на включення до податкової знижки суми, розрахованої згідно зі статтею 175 ПК, надають платнику за одним іпотечним кредитом протягом 10 послідовних календарних років починаючи з року, в якому, зокрема, збудований об’єкт житлової іпотеки переходить у власність платника та починає використовуватися як основне місце проживання (пп. 175.4 ПК).
Тож, фізособа може включити до податкової знижки частину суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом лише при дотриманні умов, передбачених пунктом 175.1 ПК.
Зокрема, житловий будинок (квартира, кімната), що будується чи придбавається, має бути визначений як основне місце проживання. Якщо протягом звітного року об’єкт іпотеки відчужили, то фізособа не має права на отримання податкової знижки в частині суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом.