Чи може відокремлений підрозділ здавати готівкову виручку на рахунок підприємства через ПТКС

839

Запитання

Чи може відокремлений підрозділ здавати готівкову виручку на рахунок підприємства через ПТКС (програмно-технічний комплекс самообслуговування), та який документ при цьому буде підтвердженням здавання готівки до банку?

Відповідь

Реєстратор розрахункових операцій (РРО) — пристрій або програмно-технічний комплекс (ПТКС), у якому реалізовані фіскальні функції та який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій із торгівлі валютними цінностями в готівковій формі та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів і з приймання готівки для подальшого переказу.

Отже, ПТКС призначений для переказу готівкової виручки на рахунок підприємства з РРО.

Готівка, що надходить до кас, повинна своєчасно та в повній сумі оприбутковуватися (пп. 58.2 розд. VI «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 № 148; далі — Положення № 148).

При цьому готівку, що надходить до кас, оприбутковують у день одержання готівки в повній сумі (п. 11 розд. ІІ Положення № 148).

Оприбуткуванням готівки в касах установ/підприємств та їх відокремлених підрозділів, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО та з оформленням їх касовими ордерами та веденням касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

Оприбуткуванням готівки в касах відокремлених підрозділів установ/підприємств, які проводять готівкові розрахунки без ведення касової книги із застосуванням:

  • РРО є забезпечення зберігання щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в електронній формі протягом строку, визначеного пунктом 44.3 Податкового кодексу України (ПК) і занесення інформації згідно з фіскальними звітними чеками/електронними фіскальними звітними чеками до відповідних книг обліку. Книги обліку розрахункових операцій (КОРО) використовують у період виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії. Установа/підприємство визначає місце та спосіб зберігання відокремленими підрозділами щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) у електронній формі;
  • програмних РРО (далі — ПРРО) є забезпечення щоденного створення засобами ПРРО у паперовій та/або електронній формі фіскальних звітних чеків і подання їх до фіскального сервера засобами телекомунікацій, а також направлення створених ПРРО електронних розрахункових документів і повідомлень для їх реєстрації та довгострокового зберігання до фіскального сервера органу контролю.

Оприбуткуванням готівки в касах суб’єктів господарювання, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням КОРО без застосування РРО, є занесення даних розрахункових квитанцій до КОРО.

Підприємство на підставі Положення № 148 зобов’язане розробити та затвердити внутрішнім документом порядок оприбуткування готівки в касі установи/підприємства. У цьому документі необхідно максимально врахувати особливості роботи як підприємства, так і його відокремлених підрозділів (внутрішній трудовий розпорядок, режим роботи, графіки змінності, порядок та особливості здавання готівкової виручки (готівки) до банку). Для відокремлених підрозділів підприємства порядок оприбуткування готівки в касі встановлюється та доводиться внутрішніми документами підприємства. Розроблений порядок повинен відповідати вимогам Положення № 148 та не суперечити законодавству України (п. 12 розд. ІІ Положення № 148).

Відокремлені підрозділи підприємств мають право здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас юридичних осіб або банку чи небанківської установи для її переказу та зарахування на банківські рахунки юридичних осіб (п. 15 розд. ІІ Положення № 148).

Підприємство має право здійснювати збір готівкової виручки (готівки), отриманої від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), для подальшого її здавання до банку з використанням комплексу технічних і програмних засобів, розташованих у місці здійснення готівкових розрахунків, які б забезпечували безпечне передавання коштів з робочих місць касирів до спеціально обладнаного приміщення для зберігання та подальшого здавання готівки до кас банків.

Приймання одержаної з банку готівки в касу та видача готівки з каси для здавання її до банку оформляються відповідними касовими ордерами (прибутковим або видатковим) із відображенням такої касової операції в касовій книзі (п. 29 розд. III Положення № 148).

Вилучення готівки з місця здійснення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або розрахункової книжки (РК) для здавання її до банку оформляють відповідними чеками РРО із виконанням операції «службова видача».

Документом, що свідчить про здавання виручки до банку та підтверджує оприбуткування готівки в касі суб’єктів господарювання, є:

  • квитанція до прибуткового документа банку на внесення готівки, яку підписали відповідальні особи банку та засвідчили відбитком печатки банку (за потреби);
  • квитанція/чек банкомата чи ПТКС;
  • супровідний касовий ордер до сумки з цінностями;
  • чек платіжного термінала в разі проведення інкасації коштів у режимі реального часу з використанням платіжних терміналів.

Відокремлені підрозділи підприємств, які відповідно до законодавства України приймають до обслуговування електронні платіжні засоби та проводять розрахунки із застосуванням РРО і надають держателям електронних платіжних засобів послуги з видачі готівки з друкуванням квитанції платіжного термінала (або розрахункового документа), реєструють у встановленому порядку такі операції в розрахункових документах РРО або РК (абз. 4 п. 27 розд. ІІІ Положення № 148).

Сліп — паперовий документ, який підтверджує здійснення операції з використанням платіжної картки та містить набір даних щодо цієї операції та реквізити платіжної картки (пп. 17.4 розд. І Постанови Правління Національного банку України «Про здійснення операцій з використанням електронних платіжних засобів» від 05.11.2014 № 705).

Тобто, сліп у розумінні Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР не є розрахунковим документом. Але він може слугувати як документ, що підтверджує приймання готівки ПТКС відокремленого підрозділу для подальшого її переказу, зокрема, до установи банку, оскільки містить набір даних щодо цієї операції та реквізити платіжної картки. Наприкінці робочого дня на підставі сліпів такий підрозділ складає видатковий касовий ордер на загальну суму проведених операцій за день і робить відповідний запис у касовій книзі.

За інформацією ЗІР, категорія 109.16


Шановні бухгалтери, редакція «Головбух» працює для вас і у воєнний час. Відновили випуск електронних продуктів. Наша з вами головна мета — підтримати український бізнес у цей важкий час і зробити все від нас залежне задля спільної Перемоги. Передплачуйте ваші електронні журнали з вагомою знижкою у розмірі 50% на 6 місяців: Головбух, Головбух Агро, Головбух Медицина, а також експертно-правову систему "Експертус Головбух". Будьте певні, що матимете відповіді на всі робочі питання і під час воєнного стану, і після нашої Перемоги.

Замовляйте доступ онлайн в інтернет-магазині. Якщо потрібно обговорити передплату з особистим менеджером, телефонуйте: 0 800 21 12 20 (дзвінки безплатні). Будьмо на зв’язку щодня!


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Фіскальний касовий чек на товари (послуги)

Фіскальний чек касового апарату (РРО/пРРО), хоча й не часто, але змін зазнає. Розглянемо його форму та обов’язкові реквізити, що має містити фіскальний чек
47777

Готівкові розрахунки: що врахувати в роботі

Готівкові розрахунки жорстко регулюються Національним банком та податківцями. Тут завжди є ризик порушити правила. Які розрахунки вважаються готівковими, а які безготівковими? Коли для готівкових розрахунків треба касовий апарат, де можна здійснювати готівкові розрахунки, чи є каса у підприємця – дізнайтеся у консультації
50643

Національний кешбек: як і для кого

2 вересня офіційно стартувала програма «Національний кешбек». Зі статті з’ясуєте, в чому вигода, хто може долучитися і як продавцям правильно налаштувати РРО
452

Положення про касові операції 2024

НБУ вніс правки до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні. Підстава — постанова від 23.08.2024 № 100. Оновлені правила працюють із 29.08.2024. Тож з’ясуємо, як потрібно відкоригувати свою роботу
12138

Реєстрація РРО: алгоритм, необхідні документи

Розрахунки за продані товари/послуги готівкою та з використанням платіжних карток суб’єкти господарювання мусять проводити, використовуючи зареєстровані РРО. Розберемо правила реєстрації РРО
38954