Розрахунки за операціями експорту до росії/білорусі: як бути, якщо граничні строки припадають на період війни
Запитання
Чи можна проводити розрахунки за операціями експорту до росії чи білорусі, якщо їх граничні строки припадають на період дії воєнного стану? Чи застосують відповідальність за ненадходження грошових коштів від цих операцій?
Відповідь
Як складати ПН на постачання окремих видів товарівНацбанк заборонив уповноваженим установам проводити валютні операції, учасником яких є юридична чи фізична особа з росії або білорусі (пп. 2 п. 17 постанови НБУ «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» від 24.02.2022 № 18 (далі — Постанова № 18)).
Водночас з 08.03.2022 у випадках, що передбачає підпункт 2 пункту 17-2 Постанови № 18, кошти, що надійшли з-за кордону в російських/білоруських рублях (зокрема, що надійшли до 08.03.2022) за операціями експорту товарів, можна обміняти на міжнародному валютному ринку на іншу валюту для подальшого зарахування на рахунки клієнта.
Під час війни граничний строк розрахунків за експортно-імпортними операціями, які провели з 05.04.2022, становить 180 календарних днів (п. 14-2 Постанови № 18).
Резидентам, які порушили граничний строк розрахунків, загрожує пеня за кожен день прострочення в розмірі 0,3% суми неодержаних грошових коштів за договором в національній чи іноземній валюті, перерахованій у нацвалюту за курсом НБУ на день виникнення заборгованості (ч. 5 ст. 13 Закону України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 № 2473-VIII (далі — Закон № 2473)).
Якщо виконання договору зупинили через форс-мажорних обставин, перебіг строку розрахунків і нарахування пені зупиняють на весь період дії цих обставин і поновлюють із дня, що настає за днем їх завершення (ч. 6 ст. 13 Закону № 2473).
Виникнення і завершення дії форс-мажорних обставин підтверджує відповідна довідка уповноваженої організації/органу країни розташування сторони ЗЕД-договору чи третьої країни за умовами цього договору.
За інформацією Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків