Коли ПДВ включати до податкового кредиту залежно від строку реєстрації ПН
Запитання
В якому звітному періоді відносити до податкового кредиту суми ПДВ, які сплатили під час придбання товарів, якщо ПН за операцією зареєстрували в ЄРПН своєчасно або з порушенням строку реєстрації?
Відповідь
Як складати ПН на постачання окремих видів товарівЯкщо платник податку (крім тих, які застосовують касовий метод податкового обліку) зареєстрував податкові накладні / розрахунки коригування (ПН/РК) в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН):
- своєчасно — зазначені в них суми ПДВ можна включити до складу податкового кредиту того податкового/звітного періоду, в якому склав ПН/РК, або до будь-якого наступного звітного періоду впродовж 365 календарнгих днів (к. дн.) з дати складання цих ПН/РК;
- з порушенням строку реєстрації — до складу податкового кредиту того податкового/звітного періоду, у якому їх зареєстрували в ЄРПН, але не пізніше ніж за 365 к. дн. з дати складання ПН/РК.
Для платників податку, які застосовують касовий метод податкового обліку, діють інші правила. Незалежно від того, чи своєчасно зареєстрували ПН/РК в ЄРПН, вони відносять суми ПДВ:
- до того податкового/звітного періоду, в якому списали кошти з рахунків платника податку, відкритих в установах банків, або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, видали з каси платника податків або надали інші види компенсацій вартості товарів/послуг;
- або до будь-якого звітного періоду в межах 365 к. дн. з дати, коли склали ПН/РК.
Якщо платники податку, які застосовують касовий метод, не включили суми ПДВ до податкового кредиту впродовж 365 к. дн. з дати складання ПН/РК через відсутність фактів списання коштів з банківського рахунку / видачі з каси / надання інших видів компенсацій вартості товарів/послуг, то право включити ці суми до податкового кредиту виникає в тому періоді, в якому списали кошти з банківського рахунку / видали з каси платника податку / надали інші види компенсації вартості товарів/послуг, але не пізніше ніж за 60 к. дн. з дати списання / надання інших видів компенсації.
Водночас на період дії воєнного стану зупиняють перебіг строку для включення сум ПДВ до податкового кредиту на підставі ПН, які отримали та зареєстрували в ЄРПН.
Після скасування воєнного стану строки, коли суми ПДВ (за зареєстрованими в ЄРПН ПН/РК, які склали до введення воєнного стану) можна включити до податкового кредиту, що їх встановили пункти 198.6 і 80 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, продовжують на кількість календарних днів, які припадають на період дії воєнного стану і впродовж яких платник податку мав право включити сум ПДВ до податкового кредиту.