Банки та інші фінустанови надсилають повідомлення про відкриття або закриття рахунка платника – юрособи (резидента і нерезидента), у тому числі відкритого через його відокремлені підрозділи, чи самозайнятої фізособи до податкової, в якій обліковують платника, у день відкриття/закриття рахунка (ст. 69 Податкового кодексу України).
Порядок відкриття та закриття рахунків фізособам-користувачам (клієнтам банку) банками та небанківськими надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків (далі — надавач платіжних послуг) та особливості здійснення платіжних операцій за окремими рахунками користувачів регулює Інструкція, затверджена постановою НБУ від 29.07.2022 № 162 (далі — Інструкція № 162).
Фізособа відкриває окремі рахунки для здійснення підприємницької та для власних потреб (п. 10 Інструкції № 162).
При цьому, забороняють використовувати поточні, платіжні рахунки фізосіб, що відкривають для власних потреб, для проведення операцій, пов’язаних із здійсненням підприємницької та незалежної профдіяльності. За поточними, платіжними рахунками в нацвалюті фізосіб – резидентів здійснюють платіжні операції відповідно до умов договору та вимог законодавства України, які не пов’язані зі здійсненням підприємницької діяльності (п. 24 І Інструкції № 162).
Особа, яка відкриває рахунок фізособі, письмово повідомляє надавача платіжних послуг про наявність або відсутність у власника рахунку статусу підприємця (п. 28 Інструкції № 162).
У разі припинення підприємницької діяльності, рахунки, що відкривав ФОП для проведення операцій, пов’язаних із здійсненням підприємництва, підлягають закриттю. Відкриті для власних потреб рахунки обов’язковому закриттю не підлягають.
За інформацією ДПС у Запорізькій області
Платите гроші ФОПу? Наприклад, замовили послуги у ФОПа, все оплатили, а потім виявилося, що потрібно було сплатити ще й ПДФО та військовий збір. Розповімо, що треба знати, щоб уникнути таких ситуацій і зробити все правильно