Нацбанк визначив, за яких підстав перевірятиме колекторські компанії

Нацбанк урегулював порядок проведення позапланових перевірок колекторських компаній, які не є небанківськими фінустановами.

perevirka.jpg

Фінансова звітність за МСФЗ: комплект і строки подання

19.10.2022 набрала чинності постанова НБУ «Про затвердження Положення про організацію, проведення та оформлення результатів інспекційних перевірок колекторських компаній та внесення змін до Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення колекторськими компаніями законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг» від 14.10.2022 № 220 (далі — Постанова № 220).

Йдеться про компанії, які не мають статусу небанківської фінустанови, включені до реєстру колекторських компаній, що здійснюють в інтересах кредитодавця чи нового кредитора врегулювання простроченої заборгованості споживачів фінпослуг (далі — колекторські компанії).

Зокрема, Постанова № 220 затвердила:

  • процес організації інспекційних перевірок;
  • права й обов’язки членів інспекційної групи, а також керівників і працівників об’єкта перевірки;
  • оформлення результатів інспекційної перевірки;
  • порядок дій у разі відмови у проведенні інспекційної перевірки.

Нацбанк проводитиме позапланові перевірки колекторських компаній без попереднього повідомлення на підставі розпорядчого акта.

Підстави для проведення позапланової інспекційної перевірки:

  • колекторська компанія не подала чи подала не в повному обсязі в установлений строк документи та інформацію, які передбачає законодавство України, або на вимогу НБУ;
  • за зверненнями споживачів фінпослуг, інших третіх осіб, які свідчать про те, що колекторська компанія порушила вимоги законодавства щодо взаємодії зі споживачами під час врегулювання простроченої заборгованості (етичну поведінку);
  • колекторська компанія відсутня за адресою, що зазначила в Єдиному державному реєстрі;
  • за результатами інспекційної перевірки кредитодавця/нового кредитора виявили, що він не контролював чи неналежно контролював діяльність колекторської компанії, з якою уклав договір про врегулювання простроченої заборгованості, що може свідчити про порушення правил етичної поведінки зі споживачами.

Крім того, розширили повноваження Комітету з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг (далі — Комітет). Зокрема, Нацбанк має право делегувати Комітету розгляд рішення про застосування заходів впливу до колекторських компаній, які порушили правила етичної поведінки зі споживачами під час врегулювання простроченої заборгованості.

За інформацією НБУ


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Правила поведінки платників податків під час виїзної перевірки

Будь-яка перевірка — стрес для працівників підприємства. Важливо морально до неї підготуватися, знати свої права та, якщо можливо, убезпечитися від проблем, які можуть виникнути після перевірки
2917

Камеральні перевірки: строки, штрафи та заперечення результатів

Камеральних перевірок ніхто не може уникнути. Якщо з вашою звітністю будуть проблеми, отримаєте акт від податкової, а за ним і податкове повідомлення-рішення. Дізнайтеся, що таке камеральна перевірка, як штрафують і чи можна подати заперечення до акту камеральної перевірки
20542

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді