Закон України від 23.02.2023 № 2923-IX
Відповідно до Закону, компенсацію надаватимуть лише за майно, знищене та пошкоджене з 24 лютого 2022 року. Її зможуть отримати:
- фізособи — власники квартир, інших житлових приміщень, приватних, садових та дачних будинків;
- фізособи, які інвестували та фінансували будівництво;
- фізособи — замовники будівництва приватних, садових і дачних будинків;
- члени житлових кооперативів, які викупили житло, але не оформили право власності на нього;
- спадкоємці осіб із цього переліку.
Також право на компенсацію мають ОСББ, управителі багатоквартирних будинків, ЖБК (для відновлення спільного майна багатоквартирного будинку).
Подати заяву на компенсацію можна буде через «Дію», ЦНАП, органи соцзахисту чи нотаріуса.
Рішення про надання компенсації ухвалюватимуть органи місцевого самоврядування. Для цього вони створюватимуть комісії з розгляду питань щодо надання компенсації. Комісії розглядатимуть заяви, оглядатимуть зруйноване житло та визначатимуть суму компенсації.
Розмір компенсації визначатимуть за методикою, яку розробить Кабмін.
Джерела фінансування компенсації:
-
кошти державного (у тому числі Фонду відновлення майна та зруйнованої інфраструктури, Фонду ліквідації наслідків збройної агресії) та місцевих бюджетів;
- репарації або інші стягнення з рф;
- міжнародна технічна, поворотна або безповоротна фінансова допомога;
- інші джерела, не заборонені законодавством України.
Окрім того, планують створити державний реєстр пошкодженого та знищеного майна внаслідок війни. У ньому фіксуватимуть інформацію про пошкоджене майно, його власників, компенсацію за пошкодження чи знищення майна.
Закон набере чинності за два місяці з дня опублікування. Його вже опублікували в «Голосі України» від 22.03.2023 № 58. Тож Закон № 2923 буде чинний з 22.05.2023.
Коли з 2026 року працевлаштовуватимете особу з інвалідністю, візьміть до уваги, що вона має отримувати зарплату вищу за мінімальну. Це умова, щоб виконати норматив. Роботодавців поділять на три групи. Норматив потрібно забезпечувати щокварталу, інакше доведеться платити внесок. Експерт пояснить очікувані законодавчі зміни для роботодавців