Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюють і застосовують на підставі Податкового кодексу України (ПК) та інших законів.
Фінансову відповідальність, що встановлюють:
- ПК — застосовують у вигляді штрафних/фінансових санкцій/штрафів (п. 111.2 ПК);
- інші закони, контроль за дотриманням яких поклали на орган контролю, — можуть застосовувати у вигляді штрафних/фінансових санкцій/штрафів та пені.
Однією з обставин, які звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень і порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого поклали на ДПС, є вчинення дій або бездіяльність внаслідок форс-мажору (пп. 112.8.9 ПК).
Форс-мажор — це надзвичайні та невідворотні обставини, через які об’єктивно неможливо виконати зобов’язання за договором чи обов’язки, які передбачає законодавство (ч. 2 ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02.12.1997 № 671/97-ВР) (далі — Закон № 671). Відключення електроенергії у зв’язку з ракетними ударами держави-агресора — це форс-мажорні обставини.
Форс-мажорні обставини засвідчує Торгово-промислова палата України (далі — ТПП) за зверненнями суб’єктів господарської діяльності та фізосіб (ч. 3 ст. 14 Закону № 671). Для цього ТПП видає сертифікат про форс-мажорні обставини (далі — сертифікат) протягом семи днів з дня звернення. Суб’єктам малого підприємництва сертифікат видають безкоштовно, в інших випадках — за собівартістю (ч. 1 ст. 14-1 Закону № 671).
Платників податків можуть звільнити від фінансової відповідальності за несвоєчасне неподання податкової звітності внаслідок форс-мажору, якщо вони документально підтвердять, що це сталося через форс-мажорні обставини.
За інформацією ДПС по роботі з ВПП
Світле майбутнє чекає на людей працьовитих, розумних, адаптивних. Правда ж, це про вас? Обов’язково переможемо і зробимо Україну ще кращою! Уже почали робити, адже українці — неймовірний народ! Кожен робить усе, що може — для сьогодні, для завтра. Воїни ЗСУ оберігають наші життя, аграрії засівають поля, вчителі навчають дітей, бухгалтери дають раду фінансам підприємств.