Реорганізація юрособи шляхом виділення нової юрособи: ПДВ-наслідки

Автор
експерт з обліку та оподаткування, Київ
ДПС роз’яснила, як сплачувати ПДВ за реорганізації юрособи шляхом виділення

Реорганізація юрособи шляхом виділення нової юрособи: ПДВ-наслідки

Навчання з ПДВ: від азів до майстерності

Індивідуальна податкова консультація ДПС від 03.03.2023 № 471/ІПК/99-00-21-03-02-06

Юрособа — платник ПДВ проводить реорганізацію шляхом виділення нової юрособи. Просить ДПС пояснити:

  • чи потрібно визначати податкові зобов’язання з ПДВ під час передачі новоствореній юрособі частини майна та прав за розподільчим балансом;
  • чи переносити частину суми від’ємного значення ПДВ до складу податкового кредиту новоутвореної юрособи пропорційно до частки майна, яку вона отримала за розподільчим балансом, якщо новостворена юрособа не є платником ПДВ.

Щодо першого запитання

Передача частини майна та прав за розподільчим балансом від платника ПДВ, який реорганізується шляхом виділення, до виділеної юрособи не є об’єктом оподаткування ПДВ. За цією операцією податкові зобов’язання з ПДВ не визначають.

У платника ПДВ, який реорганізується шляхом виділення, не виникає обов’язку нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ за правилами підпункту «а» пункту 198.5 та пункту 199.1 Податкового кодексу України (ПК).

Щодо другого запитання

Податковий кредит формує винятково платник ПДВ. Особа, яка утворилася в результаті реорганізації платника ПДВ, реєструється платником ПДВ як інша особа в порядку, що визначає ПК.

Платник ПДВ, що реорганізується, має перенести суми від’ємного значення ПДВ до складу податкового кредиту новоутвореної юрособи пропорційно до частки майна, яку вона отримала за розподільчим балансом. Це його обов’язок, а не право (п. 198.7 ПК).

Перенести від’ємне значення ПДВ можна лише за умови, що ДПС провела документальну перевірку і підтвердила суми ПДВ.

Правила перенесення суми від’ємного значення ПДВ визначають пункт 14 розділу ІІІ та підпункті 5 пункту 4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 28.01.2016 № 21 (далі — Порядок № 21).

Зокрема, платник ПДВ, який реорганізується шляхом виділення, зобов’язаний у рядку 16.3 декларації з ПДВ за відповідний звітний/податковий період відобразити узгоджену за результатами документальної перевірки суму від’ємного значення ПДВ, що підлягає перенесенню до складу податкового кредиту юрособи, що утворилась після виділення (пропорційно до частки майна, яку вона отримала за розподільчим балансом) (пп. 5 п. 4 розд. V Порядку № 21).

Платник ПДВ, який реорганізується шляхом виділення, відображає суму від’ємного значення ПДВ незалежно від того, чи перебуває у статусі платника ПДВ новоутворена юрособа.

 


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Колективний договір: що важливо знати бухгалтеру

Коли підприємство укладає колективний договір без належної уваги до питань оплати праці, бухгалтер стає заручником обставин. Адже він має дотримувати вимог трудового законодавства, а воно часто відсилає бухгалтера до норм колдоговору. Зупинимося на тих розділах колдоговору, які важливі саме для бухгалтера
75610

Виправлення помилок у Додатку Д6 Податкового розрахунку

Через Додаток Д6 об’єднаного звіту з ЄСВ, ПДФО та військового збору роботодавці подають відомості за місяці звітного кварталу про спеціальний стаж працівників. У консультації мова піде про загальні правила та конкретні приклади виправлення помилок у цьому додатку
13368

Помилки у податковому звіті з ЄСВ та ПДФО, ВЗ: виправляємо з експертом

Хоча Податковий розрахунок з ПДФО, ВЗ та ЄСВ уже давно існує та об’єднаний, але питання щодо нього все ще залишаються. Серед таких — як виправити помилки у цьому податковому звіті. Про способи виправлення помилок у Податковому розрахунку та приклади — у консультації
240932

Акцизний податок 2025: товари, ставки, розрахунок

Про акциз, особливості його нарахування за основними групами підакцизних товарів (алкоголь, тютюнові вироби, паливо, легкові автомобілі), оновлення щодо підакцизних товарів, акциз у роздрібних торговців тютюновими виробами, втрату підакцизних товарів в умовах воєнного стану — у цьому огляді
103749

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді