Загинув майбутній урожай через паводок: документація, облік та оподаткування

Автор
керівник експертної групи Експертус Головбух
Паводок через підрив Каховської ГЕС знищив посіви нового врожаю. Пояснимо, як задокументувати втрати після того, як зійде вода, та розглянемо обліково-податкові наслідки

Запропонованим алгоритмом можуть скористатися фермери на підконтрольній Україні території, на якій не ведуть бойових дій, щойно зійде вода.

Як задокументувати загибель майбутніх посівів через паводок

Крок 1. Обстежте та задокументуйте загиблі посіви

Наказом керівника призначте комісію, що обстежить територію, зафіксує ступінь втрат посівів і запропонує способи вирішення ситуації — підсівання, пересівання, знищення залишків посівів тощо. За попередніми оцінками експертів, останній варіант — найімовірніший.

Чисельність комісії — не менше ніж три особи. Включіть до комісії:

  • працівників — агронома, головбуха, бригадира, тракториста тощо;
  • представника страхової компанії, якщо майбутній урожай застрахували, у т. ч. через страхування врожаю з держпідтримкою;
  • представника територіального органу ДСНС.

Не зайвим буде включити до комісії представників сільської, селищної, міської ради чи об’єднаної територіальної громади, на території яких перебувають землі.

Увага! Агропідприємства є суб’єктами приватного права й не підпорядковані органам місцевої влади (ОМС). Тож включити чиновників до комісії можете лише за їх згодою.

Результат роботи комісії оформте Актом обстеження та списання загиблих посівів (далі — Акт) довільної форми. В Акті зазначте:

  • склад комісії;
  • координати засаджених земельних ділянок і їх кадастрові номери;
  • вид культури та площу посівів, що постраждали;
  • ступінь їх загибелі;
  • код надзвичайної події згідно з Класифікатором надзвичайних ситуацій;
  • висновки комісії щодо подальшої долі посівів.

Як відповісти на запит податківців: сім порад від Головбух Агро

Акт складіть не менше ніж у двох екземплярах:

  • перший — для бухгалтерії, щоб списати активи в обліку;
  • інші — для ТПП, страхової компанії, ОМС тощо.

Увага! У Класифікаторі надзвичайних ситуацій оберіть код причини метеорологічної надзвичайної ситуації з груп 20300—20310.

Комісія в Акті може рекомендувати посіви, що знищені повністю, списати з балансу, підготувати землю під новий урожай (переорати та залишити під паром) або пересіяти новою культурою, якщо це економічно доцільно, з урахуванням зруйнованої системи поливу.

До Акта додайте супровідні документи:

  • фото ділянок із загиблими чи пошкодженими посівами;
  • акт від ДСНС;
  • розрахунок витрат на повторювані та неповторювані посіви;
  • карту-схему або опис площі посіву сільгоспкультури;
  • технологічну карту вирощування сільгоспкультури;
  • протоколи (рішення) комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій при обласній (районній) державній адміністрації, що визнають події та їх наслідки надзвичайною ситуацією, тощо.

Увага! Склад документів, що фіксують втрату посівів через паводок, залежатиме від умов договору страхування, отримання дотацій із бюджету, що визначають Наказ № 158 та Постанова № 885, регламенту ТПП.

Додатково зафіксуйте втрату майбутнього врожаю та завдані російською агресією збитки шляхом звернення до Нацполіції. Наполягайте на відкритті кримінального провадження та визнанні підприємства потерпілим у кримінальному провадженні. Подайте заяву про вчинення кримінального правопорушення до будь-якого територіального відділу Нацполіції, якщо не маєте змоги викликати полісменів на місце події. Отримайте від уповноваженої особи органу поліції Талон-повідомлення єдиного обліку про прийняття і реєстрацію заяви (повідомлення) про кримінальне правопорушення та іншу подію (п. 4 розд. ІІ Порядку № 100). Після відкриття кримінальної справи відомості вносять до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Увага! Щоб розраховувати на компенсацію збитків, додатково зафіксуйте втрати на електронній агроплатформі, що діє за підтримки Мінагрополітики.

Крок 2. Проінвентаризуйте незавершене виробництво

Перш ніж списати посіви з балансу, як такі, що не відповідають критеріям визнання активами за пунктом 3 НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», проведіть інвентаризацію.

Проінвентаризувати цінності через техногенні аварії, пожежі та стихійні лиха на день після закінчення явищ в обсязі, що визначає керівник, вимагає пункт 7 розділу І Положення № 879. Однак радимо скористатися інвентаризаційними нормами воєнного часу та провести інвентаризацію, коли отримаєте безперешкодний і безпечний доступ комісії до активів і документів (п. 8 розд. І Положення № 879).

За наказом керівника комісія проводить вибіркову інвентаризацію посівів та вносить дані про фактичну наявність майбутнього врожаю до інвентаризаційного опису.

Увага! Методрекомендації, що є додатком до листа Мінагрополітики, рекомендують оформити Інвентаризаційний опис незавершеного виробництва та незакінченого будівництва спеціалізованої форми № Інв.-9сг.

Посіви — це незавершене виробництво. Тож зазначте в описі стадію вирощування, ступінь дозрівання та натуральні показники знищених/пошкоджених посівів (п. 4.6 розд. ІІІ Положення № 879). Розбіжності між інвентаризаційними та обліковими даними зафіксуйте у порівняльній відомості та протоколі результатів інвентаризації (п. 1 розд. ІV Положення № 879).

Крок 3. Задокументуйте висновки комісії зі списання

Зафіксуйте результати роботи комісії Актом обстеження загиблих посівів. Якщо час дозволяє, то замість загиблих активів висівають нову культуру. Витрати, понесені на загиблі посіви, розподіліть на:

  • повторювані — витрати, що неможливо перенести на іншу культуру (вартість насіння, витрати на передпосівний обробіток ґрунту, сівбу);
  • неповторювані — витрати, що можна перенести на культуру, яку засіватимете на місці загиблих посівів (витрати на лущення стерні, снігозатримання, вартість добрив і витрати на їх внесення у ґрунт) (п. 8.2 Методрекомендацій № 132).

Розподіл витрат оформте бухдовідкою, розрахунком (актом) довільної форми. У документі передбачте всі обов’язкові реквізити первинних документів (ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік). Скористайтеся зразками документів на agro.expertus.com.ua.

Розрахунок розподілу витрат доручіть скласти бухгалтеру (головному бухгалтеру) та агроному.

Увага! Списання оформте Актом обстеження та списання втрачених посівів. У формі поєднайте інформацію з Акта обстеження та Розрахунку розподілу витрат.

На підставі наведеної вище документації і протоколу результатів інвентаризації, що затвердить керівник протягом п’яти робочих днів після її завершення, спишіть активи з балансу в місяці, коли завершили інвентаризацію (п. 2, 3 розд. ІV Положення № 879).

Як списати у бухобліку загибель майбутніх посівів через паводок

Майбутній урожай облікуйте як дебетове сальдо рахунку 23 «Виробництво». Витрати на обробіток сільгоспплощ, на яких через стихійне лихо повністю загинув урожай, спишіть як надзвичайні витрати (п. 8.2 Методрекомендацій № 132).

Як списати у бухобліку загибель майбутніх посівів через паводок

Читати в «Головбух Агро» безкоштовно: оформіть демодоступ

Як оподаткувати загибель майбутніх посівів через паводок

Втрати від списання знищеного/пошкодженого майбутнього врожаю збільшать витрати та зменшать фінрезультат до оподаткування податком на прибуток за правилами бухобліку. Податкових різниць для високодохідних агроприбутківців Податковий кодекс України (ПК) не передбачає (пп. 134.1.1 ПК, ІПК ДФС від 09.08.2019 № 3753/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

Не впливатимуть витрати, пов’язані із загибеллю посівів/урожаю, й на об’єкт оподаткування єдиним податком.

Як оподаткувати загибель майбутніх посівів через паводок

Читати в «Головбух Агро» безкоштовно: оформіть демодоступ

 


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді