«Пакунок малюка»: облік
«Пакунок малюка» — це безповоротна адресна соціальна допомога сім’ям, у яких народилася живонароджена дитина; у разі відсутності обох батьків — родичам, які в установленому порядку забирають дитину із закладу охорони здоров’я (ЗОЗ), усиновлювачам, опікунам, прийомним батькам, батькам-вихователям або патронатним вихователям новонародженої дитини (п. 3 Порядку надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка», що затверджений постановою КМУ від 25.11.2020 № 1180, далі — Порядок № 1180).
Допомога «пакунок малюка» має натуральну форму. Але отримувач може відмовитися від власне бебі-боксу та скористатися правом на грошову компенсацію його вартості. Це — три розміри прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років на дату подання заяви. У 2024 році — 7689 грн. Умови такої монетизації визначає Порядок № 744.
У статті говоритимемо про натуральну допомогу. Далі — інструкції та зразки для ЗОЗ (пологових будинків), як задокументувати й облікувати різні аспекти операцій із бебі-боксами.
Національна сертифікація головбуха медичного КНП — 2025
«Пакунок малюка»: як задокументувати отримання й видачу
Сім’я новонародженої дитинки отримує «пакунок малюка» у ЗОЗ або в структурному підрозділі з питань соцзахисту за місцем проживання чи перебування.
Щоб мати достатню кількість бебі-боксів, ЗОЗ планує потребу. Закупівлі та розподіл координує Нацсоцслужба.
Пологовий будинок отримує «пакунки малюка» на підставі первинного документа — накладної або акта приймання-передачі з обов’язковими реквізитами, які передбачає стаття 9 Закону про бухоблік.
Ба більше, медичний заклад мусить документувати видачу «пакунків малюка» отримувачам. Для цього складайте акти приймання-передачі за формою з додатка 1 до Порядку № 1180. Щоразу — у двох примірниках (п. 12 Порядку № 1180). Як заповнити такий акт, дивіться в Додатку 1.
ЗОЗ зобов’язаний організувати та вести облік руху «пакунків малюка». Для цього призначена Відомість обліку видачі одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» (додаток 2 до Порядку № 1180). Цей документ ведіть у паперовій та електронній формах (формат XLS) і щотижня подавайте відповідному структурному підрозділу з питань соцзахисту (абз. 2 п. 20 Порядку № 1180). Приклад заповнення відомості дивіться в Додатку 3.
Акти та відомості щодо видачі «пакунків малюка» отримувачам зберігай теп’ять років (п. 25 Порядку № 1180). Нацсоцслужба й місцеві структурні підрозділи з питань соцзахисту перевіряють своєчасність та адресність видачі бебі-боксів.
Чи брати на баланс та як обліковувати
Пологовий будинок має організувати відокремлений облік «пакунків малюка», адже вони перебуватимуть у розпорядженні закладу тимчасово. На маршруті цих активів заклад є лише посередником між органами виконавчої влади й отримувачами допомоги.
Отже, не зараховуйте на баланс «пакунки малюка». Це майно не належить закладові і економічних вигод не приноситеме.
«Пакунок малюка» не відповідає визначенню активів Активами є ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, призведе до отримання економічних вигод у майбутньому (п. 3 НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності»). |
Обліковуйте «пакунки малюка» поза балансом, адже саме позабалансові рахунки використовують для обліку цінностей, що не належать підприємству, але тимчасово перебувають у нього на зберіганні. Скористайтеся субрахунком 023 «Матеріальні цінності на відповідальному зберіганні» (Інструкція № 291).
Для обліку застосовуйте кількісно-вартісні показники. Поставте отримані «пакунки малюка» на облік за договірною вартістю або за вартістю в приймально-передавальних актах.
Заміну некомплектних/пошкоджених «пакунків малюка» відображайте записами на рахунках нижчого порядку, що їх відкрили до субрахунку 023.
Увага! Матеріальні цінності, які обліковуєте на позабалансі, підлягають інвентаризації у порядку, який діє щодо цінностей на балансових рахунках обліку запасів. Керуйтеся Положенням № 879. У пригоді стане стаття «Результати інвентаризації в обліку: пам’ятка для бухгалтера».
Інформацію з позабалансових рахунків обов’язково узагальніть у розділі VІІІ «Запаси» Приміток до річної фінансової звітності (форма № 5), а саме в додатковому рядку 925 «Активи на відповідальному зберіганні» (позабалансовий рахунок 02). Нагадаємо, примітки до річної фінзвітності подають медичні заклади, які є великими або середніми підприємствами та складають фінзвітність згідно з НП(С)БО 1. Решта закладів — мікро- та малі підприємства — можуть подати інформацію про «пакунки малюка» добровільно, у довільній формі.
Законодавці пропонують збільшити розмір державної допомоги при народженні (усиновленні) дитини (законопроєкт «Про внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» щодо розміру допомоги при народженні (усиновленні) дитини та встановлення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» від 11.03.2024 № 11072).
Зокрема, надавати допомогу при народженні дитини у сумі, кратній:
- 150 розмірам прожиткового мінімуму, — на першу дитину;
- 100 розмірам прожиткового мінімуму, — на другу дитину;
- 50 розмірам прожиткового мінімуму, — на третю і кожну наступну дитину;
Допомогу при усиновленні дитини призначатимуть у розмірі, встановленому для допомоги при народженні першої дитини.
Допомогу виплачуватимуть одноразово у двадцятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решту суми на першу-третю і кожну наступну дитину — протягом 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому КМУ.
Одноразову натуральну допомогу «пакунок малюка» надаватимуть у строк, що не перевищує 30 календарних днів з дня народження дитини.
Під час обговорення члени Комітету ВРУ з питань молоді і спорту підтримали законопроєкт. А також зазначили, що після ухвалення законопроєкту головний комітет може скорегувати розмір виплат.