Як оподатковуються операції з відступлення права вимоги

Підприємство — нефінансова установа уклало договір з відступлення права вимоги (придбання права вимоги зобов’язань у грошовій формі за поставлені товари). Договором не передбачено плати за відступлення. Чи включаються до складу доходів кошти, що надійшли на розрахунковий рахунок в оплату боргу, та чи є ці кошти об’єктом оподаткування ПДВ?

Пунктом 153.5 Податкового кодексу України (ПК) визначено, що платник податку повинен вести облік фінансових результатів від проведення операцій з продажу (передачі) або придбання права вимоги зобов’язань у грошовій формі за поставлені товари, виконані роботи чи надані послуги третьої особи. Операції з продажу та передачі прав вимоги мають однакові підстави для оподаткування.

При першому відступленні зобов’язань до складу доходів першого кредитора включається сума коштів або вартість інших активів, отримана ним від такого відступлення, а також сума його заборгованості, яка погашається, за умов, що таку заборгованість було раніше включено до складу витрат.

Якщо доходи, отримані платником податку від наступного відступлення права вимоги зобов’язань третьої особи (боржника) або від виконання вимоги боржником, перевищують витрати, понесені таким платником податку на придбання права вимоги зобов’язань третьої особи (боржника), отриманий прибуток включається до складу доходу платника податку.

Що стосується оподаткування ПДВ операцій з відступлення права вимоги, то згідно з підпунктом 196.1.5 ПК не є об’єктом оподаткування операції з:

  • відступлення права вимоги за фінансовими кредитами фінансових установ;
  • відступлення права вимоги за забезпеченими іпотекою кредитами (позиками);
  • торгівлі за кошти або цінні папери борговими зобов’язаннями, за винятком операцій з інкасації боргових вимог та факторингу (факторингових) операцій.

Таким чином, при здійсненні операцій з відступлення права вимоги фактично не є об’єктами оподаткування ПДВ лише операції фінансових установ.

Оскільки у випадку, що розглядається, підприємство не є фінансовою установою, а операції з відступлення права вимоги і торгівлі за кошти або цінні папери борговими зобов’язаннями ПК не ототожнюються, то кошти, що надійшли на розрахунковий рахунок в оплату боргу, є об’єктом оподаткування ПДВ.

Однак, враховуючи, що це питання не чітко врегульовано законодавством, рекомендуємо звернутися за роз’ясненнями до податкового органу за місцем реєстрації.


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"
Теми:


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді