Дозвільні документи для оптової торгівлі твердим паливом

Стаття-подарунок від журналу «Головбух» 
Підприємство планує розпочати торговельну діяльність за КВЕД 46.71 «Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами». Які дозвільні документи потрібно мати для оптової торгівлі твердим паливом?

Ліцензування

Відповідно до статті 9 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» від 01.06.2000 № 1775-III ліцензуванню підлягає торгівля певними видами товарів (спиртом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, лікарськими та піротехнічними засобами, рідким паливом з біомаси та біогазом). До встановленого переліку не віднесено торгівлю твердим паливом, а тому ліцензія у даному випадку не потрібна.

Дозвіл на торгівлю

Одержання дозволу на торгівлю твердим паливом не передбачено Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 06.09.2005 № 2806-IV.

Підпунктом 267.1.1 Податкового кодексу України (ПК) визначено, що платниками збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності є суб’єкти господарювання (юридичні та фізичні особи), які провадять торговельну діяльність у пунктах продажу товарів.

Під торговельною діяльністю розуміється роздрібна та оптова торгівля за готівку, інші готівкові платіжні засоби та з використанням платіжних карток (пп. 14.1.246 ПК).

Тобто, якщо розрахунки проводяться тільки у безготівковій формі через установу банку, то торговельна діяльність здійснюється без придбання торгового патенту. Якщо розрахунки проводяться частково у безготівковій формі, а частково — готівкою (у т. ч. з використанням платіжних карток та інших готівкових платіжних засобів), або виключно готівкою, то торговий патент необхідно придбати.

При здійсненні торгівлі окремими видами товарів ПК передбачає придбання пільгового патенту. Так, згідно з частиною «ґ» підпункту 267.2.2 ПК придбання пільгового торгового патенту здійснюється при провадженні торговельної діяльності виключно з використанням таких товарів вітчизняного виробництва, як вугілля, вугільні брикети, паливо пічне побутове, гас освітлювальний, торф паливний кусковий, торф’яні брикети і дрова для продажу населенню, газ скраплений у балонах, що реалізується населенню за місцем проживання для використання у житлових та/або нежитлових приміщеннях.

Відповідно до КВЕД-2010 клас 46.71 оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами включає оптову торгівлю паливом, мастильними матеріалами, оливами, деревним вугіллям, кам’яним вугіллям, коксом, паливною деревиною, нафталіном, сирою нафтою, дизельним паливом, бензином, пальним, пічним паливом, гасом, скрапленим нафтовим газом, бутаном і пропаном, мастильними матеріалами, очищеними нафтопродуктами.

Враховуючи вищезазначене, пільговий торговий патент можна отримати лише тоді, коли підприємство буде здійснювати оптову торгівлю за готівкові кошти одним або кількома із перерахованих у КВЕД-2010 видів твердого палива, на які передбачено придбання пільгового патенту.

Залежність торгового патенту від системи оподаткування

Ще однією обставиною, від якої залежить необхідність придбання торгового патенту, є обрана підприємством система оподаткування.

Відповідно до підпункту 5 пункту 297.1 ПК платники єдиного податку звільняються від обов’язку нарахування та сплати збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності.

Водночас підпунктом 5 пункту 291.5.1 ПК встановлено обмеження щодо перебування на спрощеній системі оподаткування тих платників, які здійснюють реалізацію корисних копалин загальнодержавного значення, до яких відносяться всі види твердого палива (пп. 263.9.1 ПК). Це означає, що підприємство, яке планує здійснювати оптову торгівлю твердим паливом, не може бути платником єдиного податку.

Таким чином, при здійсненні оптової торгівлі твердим паливом підприємству не потрібні дозвіл на торгівлю та ліцензія. Придбання торгового патенту залежить від способу розрахунків, а пільгового торгового патенту — ще й від виду твердого палива, яким буде торгувати підприємство.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Експертус Податки»


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді