За своєю сутністю операції з пожертви схожі на операції з дарування. Підтверджує це стаття 729 Цивільного кодексу України. Відмінність полягає лише в тому, що пожертва надається для досягнення певної, наперед обумовленої, мети. Тож і бухгалтерський та податковий облік операцій з надання пожертви будуть ідентичними операціям з дарування.
Податковий облік
Податок на прибуток. Відповідно до підпункту 14.1.191 Податкового кодексу України (ПК) безкоштовне надання основних засобів вважається їх постачанням. Порядок оподаткування операцій із реалізації основних засобів регулює пункт 146.13 ПК. Так, якщо дохід від продажу перевищує балансову вартість об’єкта основного засобу (ОЗ), то суму перевищення включають до доходів. Коли ж балансова вартість більша за доходи від продажу, то суму перевищення підприємство відносить до складу витрат.
Дохід від відчуження об’єкта основного засобу визначається виходячи із суми договору, але не нижче звичайної ціни (п. 146.14 ПК).
Отже, у випадку безкоштовної передачі ОЗ дохід становитиме звичайну ціну такого об’єкта. Тож якщо звичайна ціна перевищить балансову вартість безкоштовно переданого об’єкта ОЗ, то підприємство відобразить дохід. Якщо ж балансова вартість буде більшою за звичайну ціну, то витрати не відображаються, оскільки операції з безкоштовної передачі майна не пов’язані з господарською діяльністю підприємства.
Передавши об’єкт ОЗ, підприємство припиняє нарахування амортизації починаючи з місяця, наступного за місяцем виведення його з експлуатації (п. 146.15 ПК).
ПДВ. Оскільки підприємство не є платником ПДВ, то й наслідків щодо сплати цього податку не виникає.
ПДФО. Пожертву можна віднести до благодійної допомоги. Враховуючи, що пожертву надають для досягнення певної мети, то благодійна допомога буде цільовою. Перелік видів цільової допомоги, яка не оподатковується, наведено в п. 170.7 ПК. На жаль, пожертва фізособі основних засобів у цьому переліку відсутня.
Отже, вартість отриманої пожертви оподатковується ПДФО за ставкою 15% (17%). До того ж, при визначенні бази оподаткування потрібно застосувати натуральний коефіцієнт (п. 164.5 ПК).
Разом з тим, підприємство має зазначити інформацію про нараховані доходи в податковому розрахунку форми № 1ДФ за ознакою доходу «126».
Зауважимо, фізособа не повинна подавати декларацію про майновий стан і доходи, якщо отримувала доходи від операцій дарування майна, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок на доходи фізичних осіб (п. 179.2 ПК).
Бухгалтерський облік
У бухгалтерському обліку операцію зі списання залишкової вартості безкоштовно переданих ОЗ відображають за дебетом субрахунку 977 «Інші витрати діяльності» та кредитом субрахунку 103 «Будинки та споруди». Списання зносу відображають за дебетом субрахунку 131 «Знос основних засобів» кредитом субрахунку 103 «Будинки та споруди».
Підготовлено експертами Системи «Експертус Податки»
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"