Щодо податкових наслідків відступлення права вимоги для кредиторів

Стаття-подарунок від журналу «Головбух» 
Як відобразити у податковому обліку кредитора (другого та наступних) операції з відступлення права вимоги зобов’язань за фінансовим кредитом?

Згідно з підпункту 14.1.255 Податкового кодексу України (ПК) відступлення права вимоги — операція з переуступки кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації.

Оподаткування операцій з відступлення права вимоги визначено підпунктом 153.5 ПК, відповідно до якого з метою оподаткування платник податку веде облік фінансових результатів операцій від проведення операцій з продажу (передачі) або придбання права вимоги зобов’язань у грошовій формі за поставлені товари, виконані роботи чи надані послуги третьої особи, зобов’язань за фінансовими кредитами, а також за іншими цивільно-правовими договорами.

При першому відступленні зобов’язань витрати, понесені платником податку — першим кредитором, визначаються в розмірі договірної (контрактної) вартості товарів, робіт, послуг, за якими виникла заборгованість, за фінансовими кредитами — у розмірі заборгованості за даними бухгалтерського обліку на дату здійснення такого відступлення відповідно до вимог ПК, а за іншими цивільно-правовими договорами — у розмірі фактичної заборгованості, що відступається. До складу доходів включається сума коштів або вартість інших активів, отримана платником податку — першим кредитором від такого відступлення, а також сума його заборгованості, яка погашається, за умов, що така заборгованість була включена до складу витрат.

Якщо доходи, отримані платником податку від наступного відступлення права вимоги зобов’язань третьої особи (боржника) або від виконання вимоги боржником, перевищують витрати, понесені таким платником податку на придбання права вимоги зобов’язань третьої особи (боржника), отриманий прибуток включається до складу доходу платника податку.

Якщо витрати, понесені платником податку на придбання права вимоги зобов’язань третьої особи (боржника), перевищують доходи, отримані таким платником податку від наступного відступлення права вимоги зобов’язань третьої особи (боржника) або від виконання вимоги боржником, від’ємне значення не включається до складу витрат або у зменшення отриманих прибутків від здійснення інших операцій з продажу (передачі) або придбання права вимоги зобов’язань у грошовій формі за поставлені товари чи надані послуги третьої особи (абз. 4 пп.153.5 ПК).

Отже, вторинний (наступний) кредитор має включити до складу доходу позитивний фінансовий результат від здійснення операцій з придбання прав вимоги. При визначенні фінансового результату враховуються витрати, фактично понесені таким платником податку на придбання права вимоги зобов’язань третьої особи (боржника). Якщо у платника податку — вторинного (наступного) кредитора витрати на придбання права вимоги перевищать доходи від наступного відступлення права вимога або від виконання вимоги боржника, то від’ємне значення не включається до витрат.


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді