Податкові наслідки продажу векселя

Стаття-подарунок від журналу «Головбух» 
Покупець хоче розрахуватися за продукцію векселем. Продавець продукції хоче продати вексель за номінальною вартістю фізичній особі через брокерську контору. Чи не суперечать ці дії податковому законодавству? Які податкові наслідки такої операції?

Банк може здійснювати з векселями кредитні, торговельні, гарантійні, розрахункові, комісійні операції (п. 3.1 Положення про порядок здійснення банками операцій з векселями в національній валюті на території України, затвердженого постановою Правління НБУ від 16.12.2002 № 508). Отже, продати вексель підприємство може лише банківській установі. Тому перед укладанням угоди з векселедавцем потрібно вияснити, чи зацікавлений банк у придбанні такого векселя.

Продаж векселів не суперечить податковому законодавству. Відповідно до підпункту 14.1.244 Податкового кодексу України (ПК) цінні папери та деривативи, що використовуються у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення вважаються товарами.

Облік результатів операцій з цінними паперами здійснюється платниками податку у додатку ЦП «Розрахунок фінансових результатів від операцій з торгівлі цінними паперами, деривативами та іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами» до податкової декларації з податку на прибуток.

Порядок оподаткування податком на прибуток операцій з торгівлі цінними паперами встановлено пунктом 153.8 ПК.

Облік загального фінансового результату (прибутку/збитку) за операціями з торгівлі цінними паперами ведеться платником податку окремо від інших доходів і витрат. Фінансовий результат визначається як зменшення прибутку від операції з цінними паперами на суму збитку від операції з іншими цінними паперами протягом звітного періоду. Звітним періодом для визначення результату від здійснення цінно-паперових операцій є квартал.

Дохід від продажу цінних паперів визначається на дату переходу покупцеві права власності на них. Витрати платника податку на користь продавця або емітента цінних паперів визнаються витратами того звітного періоду, в якому визнано доходи від відчуження цих цінних паперів (пп. 153.8.1 ПК). Сума перевищення прибутків над збитками від операцій з торгівлі цінними паперами, що перебувають в обігу на фондовій біржі, оподатковується за ставкою 18% (абз. 3 пп. 153.8.3 ПК).

До складу витрат в окремому обліку можна включати будь-які витрати на користь будь-якого продавця у межах операцій з цінними паперами, в тому числі від’ємний фінансовий результат з торгівлі цінними паперами в минулих податкових періодах.

Операція з продажу векселя за номіналом згідно з пунктом 189.8 ПК не буде об’єктом для нарахування ПДВ.

Зверніть увагу! При переході банку права власності на вексель пред’явник векселя є платником акцизного податку за ставкою 1,5% від суми договірної вартості такого векселя (пп. 213.1.7, 215-1.1.4 ПК). Банк виступає податковим агентом зі сплати акцизного податку до бюджету. Він зобов’язаний нарахувати, утримати та спалити акцизний податок до бюджету від імені та за рахунок доходів продавця векселя.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Експертус Податки»


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді