Заборгованість за зобов’язаннями, щодо яких минув строк позовної давності, вважається безнадійною (пп. «а» пп. 14.1.11 Податкового кодексу України; ПК).
Порядок урегулювання безнадійної заборгованості, що виникла після 01.04.2011, передбачено статтею 159 ПК. До заборгованості, що виникла у зв’язку із затримкою в оплаті товарів, якщо заходи щодо стягнення таких боргів здійснювалися до 01.04.2011, застосовуються норми пункту 5 підрозділу 4 Перехідних положень ПК.
Дебіторська заборгованість: проводки
Зазначена норма Податкового кодексу не може бути застосована в даному випадку, оскільки вона поширюється на заборгованість, попередньо віднесену постачальником до валових витрат.
А у випадку, що розглядається, постачальник не скористався правом врегулювання заборгованості, передбаченим статтею 12 Закону про прибуток.
У той же час з метою оподаткування визнаються податковими витрати на створення резерву сумнівної заборгованості в сумі безнадійної дебіторської заборгованості. Таку суму дозволяється відносити до складу інших податкових витрат звичайної діяльності (пп. «г» пп. 138.10.6 ПК).
Нагадаємо, що резерв сумнівних боргів створюють під сумнівну дебіторську заборгованість, яка є фінансовим активом (п. 7 П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість»). Тобто резерв формується тільки під грошову заборгованість, яка передбачає надходження грошових коштів за поставлені товари.
Якщо резерв сумнівних боргів не було створено, постачальник матиме право на такі витрати шляхом виправлення помилок. Таку можливість передбачено П(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах» та статтею 50 ПК.
При цьому виправлення помилок не дозволяється в разі, якщо:
- строк позовної давності, протягом якого дозволяється виправлення помилок (3 роки), пройшов;
- у періоді, за який виправляються помилки, проводилась документальна перевірка.
В окремих випадках, встановлених статтею 263 Цивільного кодексу України, перебіг позовної давності зупиняється, а саме:
- якщо пред’явленню позову перешкоджала надзвичайна або невідворотна за даних умов подія (непереборна сила);
- у разі відстрочення виконання зобов’язання (мораторій) на підставах, встановлених законом;
- у разі зупинення дії закону або іншого нормативно-правового акта, який регулює відповідні відносини;
- якщо позивач або відповідач перебуває в складі Збройних Сил України або в інших створених відповідно до закону військових формуваннях, що переведені на воєнний стан.
Шанси на податкові витрати у постачальника відсутні, якщо строк позовної давності вже пройшов та випадок призупинення строку давності не виник.
Отже, у податковому обліку постачальника не відображається сума безнадійної дебіторської заборгованості, за якою до 01.04.2011 були здійснені заходи щодо стягнення, але вона не була включена до валових витрат.
Оскільки дебітор неспроможний погасити заборгованість у зв’язку з банкрутством, у бухгалтерському обліку постачальника безнадійну дебіторську заборгованість відображено відповідно до наступної проводки: Д-т субрахунку 944 «Сумнівні та безнадійні борги» — К-т субрахунку 183 «Інша дебіторська заборгованість».
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"