ПРОБЛЕМА
В розрахунковий період для розрахунку лікарняних потрапили виплати за понаднормову погодинну роботу. Як враховувати такі виплати та сам час понаднормової роботи при обчисленні лікарняних?
РІШЕННЯ
Виплати за понадурочну роботу при розрахунку лікарняних слід включати в повному обсязі. Адже відповідно пункту 7 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженим постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266 (далі — Порядок № 1266), до розрахунку включають додаткову зарплату. А згідно з підпунктом 2.2.4 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5, оплата роботи в надурочний час входить до фонду додаткової заробітної плати. Отже її слід врахувати в повному обсязі. Але за умови, що загальна сума зарплати не буде перевищувати граничної суми, з якої сплачують ЄСВ.
Коли робочий час підсумовується або його облік ведеться в годинах, то розраховують середньогодинну зарплату (п. 15 Порядку № 1266). Її визначають шляхом ділення загальної зарплати за розрахунковий період на кількість відпрацьованих годин. В такому разі понаднормово відпрацьовані години беруться до розрахунку.
В інших випадках визначаємо середньоденну зарплату (п. 13 Порядку № 1266). Для цього загальну зарплату у розрахунковому періоді слід поділити на кількість відпрацьованих днів (абз. другий п. 14 Порядку № 1266). Тобто години понаднормової роботи не враховують.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"