Ось і завершився перший квартал 2017 року. Підприємства підсумували результати діяльності. Виникає запитання, чи потрібно складати й подавати проміжну фінзвітність. На початку року «Головбух» детально проаналізував ключові моменти складання і подання фінзвітності. Але бухгалтер має постійно тримати руку на пульсі, щоб нічого не залишити поза увагою «фінзору».
Отож, стисло й оперативно відповімо на запитання: хто і куди має звітувати за результатами діяльності за перший квартал поточного року.
Втрата первинних документів через руйнування офісу
Хто і коли має подавати фінзвітність за результатами першого кварталу до органів статистики?
За результатами першого кварталу 2017 року фінзвітність до органів статистики подають усі суб’єкти господарювання, крім суб’єктів мікропідприємництва, не пізніше за 25.04.2017 (не пізніше 25-го числа місяця, що настає за звітним кварталом).
Суб’єкти мікропідприємництва мають право подавати до органів статистики лише річну звітність (п. 2 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2000 № 419).
Нагадаємо, що суб’єктами мікропідприємництва вважають юросіб будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, у яких середня кількість працівників за звітний календарний рік не перевищує 10 осіб і річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суми, еквівалентної двом мільйонам євро, яку визначено за середньорічним курсом НБУ (ч. 3 ст. 55 Господарського кодексу України).
Принциповою умовою для щоквартального подання/неподання фінзвітності до органів статистики є відповідність/невідповідність критеріям «мікропідприємництва». Тобто якщо підприємство відповідає цим критеріям, воно не подає фінзвітність за перший квартал 2017 року, не відповідає — подає.
Які види фінзвітності підприємства подають за перший квартал 2017 року до органів статистики?
Великі та середні підприємства1, які складають повну фінзвітність, щокварталу подають лише Баланс (Звіт про фінансовий стан, форма № 1) і Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід, форма № 2), що затверджені НП©БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності»2.
1 Критерії віднесення підприємства до певної категорії викладені у статті Н. Чернюк «Фінзвітність: коротко про головне»
2 Детально про порядок заповнення фінзвітності читайте у статтях О. Січа «Складаємо баланс: що, звідки і куди» та «А що за рік ми заробили... або Заповнюємо звіт про фінансові результати»
Із числа суб’єктів малого підприємництва, неприбуткових підприємств і представництв іноземних суб’єктів господарської діяльності, які складають скорочену фінзвітність, квартальну фінзвітність подають ті суб’єкти, які не відповідають критеріям мікропідприємництва. Такі підприємства подають фінзвітність у вигляді Фінансового звіту суб’єкта малого підприємництва (Баланс за формою № 1-м і Звіт про фінансові результати за формою № 2-м3).
3 Про механізм заповнення фінзвітності малого підприємства читайте у статті Н. Чернюк «Лайт-звітність для малого підприємства»
Якщо мале підприємство — не суб’єкт мікропідприємництва за власним бажанням складає фінзвітність за МСФЗ, щоквартальну фінзвітність воно подає також за МСФЗ.
Щоквартальну фінзвітність подають також публічні акціонерні товариства, банки, страховики, кредитні спілки, підприємства, що надають фінпослуги, для яких МСФЗ є обов’язковими для складання фінзвітності.
Стаття до теми:
Які суб’єкти господарювання подають квартальну фінзвітність до органів ДФС?
Квартальну проміжну фінзвітність податківцям подають платники податку на прибуток, у яких дохід за 2016 рік від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків) перевищив 20 млн грн (п. 137.5 Податкового кодексу України). Тобто це так звані «високодохідні» підприємства.
Попри розмір доходу квартальну фінзвітність до ДФС не подають:
- платники податку на прибуток, які зареєстровані протягом звітного року (новостворені);
- виробники сільгосппродукції.
Нагадаємо, що квартальну фінзвітність до ДФС надають разом із податковою декларацією з податку на прибуток підприємств. Адже фінзвітність є невід’ємною частиною такої квартальної звітності.
Так, «високодохідні» підприємства подають фінзвітність за перший квартал 2017 року за встановленими для них формами до місцевого органу ДФС разом із:
- податковою декларацією з податку на прибуток за перший квартал поточного року;
- розрахунком податку на прибуток нерезидента, який провадить діяльність на території України через постійне представництво на підставі складення окремого балансу фінансово-господарської діяльності, за перший квартал 2017 року або розрахунком податку на прибуток постійного представництва нерезидента, визначеного шляхом застосування до суми отриманого доходу коефіцієнта 0,7, за перший квартал 2017 року.
Які строки подання квартальної фінзвітності до органів ДФС?
Строком подання фінзвітності до ДФС за перший квартал 2017 року є строк подання квартальної податкової звітності з податку на прибуток за цей період. Тобто протягом 40 календарних днів, що настають за звітним кварталом, — по 10.05.2017 (включно).
Які штрафні санкції передбачені за неподання (несвоєчасне подання) фінзвітності?
За відсутність бухобліку, ведення його з порушенням встановленого порядку, внесення до фінзвітності недостовірних даних, неподання фінзвітності, несвоєчасне та неякісне проведення інвентаризації у статті 164-2 Кодексу про адміністративні правопорушення (КпАП) передбачений штраф для посадових осіб у розмірі від 8 до 15 нмдг (від 136 до 255 грн). За ті самі дії, що особа вчинила повторно протягом року, штрафують у розмірі від 10 до 20 нмдг (від 170 до 340 грн).
За статтею 186-3 КпАП за неподання, подання недостовірних чи не в повному обсязі, не за формою чи із запізненням даних до органу держстату на посадову особу накладають штраф у розмірі від 10 до 15 нмдг (від 170 до 255 грн). За повторні такі дії посадових осіб протягом року — в розмірі від 15 до 25 нмдг (від 255 до 425 грн).
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"