База ЄСВ менша за мінзарплату
Розрахунок зарплати, звітність, перевірки
Під час дії воєнного стану поширені відпустки без збереження зарплати, призупинення дії трудового договору та неявки на роботу з інших причин. Бувають також випадки, коли працівник хворіє, але не надав лікарняного, або йому наперед нарахували відпускні. Тоді й виникає запитання, чи обов’язково нараховувати ЄСВ з розміру мінімальної зарплати.
Увага! Коли база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінзарплати, суму ЄСВ розраховують як добуток розміру мінзарплати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), і ставки єдиного внеску (абз. 2 ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ).
За фактом коли за основним місцем роботи нарахували зарплату (дохід) у сумі, що менша за мінзарплату, визначають суму різниці між мінімальною і фактичною зарплатою (доходом), на неї нараховують ЄСВ. Донарахування відображають окремим рядком у Додатку Д1 Податкового розрахунку. У реквізиті 9 зазначають код типу нарахувань (КТН) — «13».
Зауважимо, що такий обов’язок виникає винятково в разі застосування ставки ЄСВ 22%.
База нарахування ЄСВ у розмірі мінзарплати встановлена для зарплати працівників і винагороди гіг-спеціалістів резидента Дія Сіті (ч. 14-1 ст. 8 Закону про ЄСВ).
Деякі особливості стосовно винятків для визначення мінімальної бази нарахування ЄСВ у розмірі мінзарплати містить розділ ІІІ Інструкції № 449. Про це далі.
Помилка в сумі зарплати призводить до сумних наслідків. Якщо виплатите занадто мало або невчасно — покарає трудова інспекція. Не сплатите із зарплати податків — претензії пред’явить податковий інспектор. Тримайте поради із розрахунку зарплати і зарплатного авансу, які враховують вимоги і трудового, і податкового законодавства на 100%
Коли не обов’язково визначати мінімальну базу нарахування ЄСВ
У результаті аналізу нормативки та роз’яснень податківців із Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу (ЗІР) можемо виокремити випадки, коли роботодавець не зобов’язаний визначати мінімальну базу нарахування ЄСВ у розмірі мінзарплати:
- сумісництво і ЦПД;
- трудовий договір із нефіксованим робочим часом (основне місце роботи і сумісництво);
- ставки ЄСВ 8,41%, 5,3%, 5,5% до доходу працівників з інвалідністю;
- місяць прийняття на роботу і звільнення з роботи;
- відпустка без збереження зарплати, відсторонення, призупинення трудових відносин тощо;
- працівник хворів, але лікарняні нарахують у наступному місяці;
- за мобілізованим працівником не зберігаєте середнього заробітку.
Які ситуації виникають для визначення мінімальної бази нарахування ЄСВ
На практиці не все так просто під час реалізації вимог частини 5 статті 8 Закону про ЄСВ. Найчастіше роботодавці запитують про випадки, коли частину місяця працівник мав дохід, а частину — ні, або про місяці прийняття і звільнення, коли у працівника специфічний графік роботи.
Конкретні практичні ситуації із готовими рішеннями наведемо у Таблиці.
Як рахувати ЄСВ з мінзарплати, коли відпускні, лікарняні та премію нарахували після звільнення
Як правило, відпускні нараховують наперед. У місяці відпустки зарплата часто менша, аніж 6700 грн. Виникає запитання, чи визначати базу нарахування ЄСВ на рівні мінзарплати.
Із лікарняними навпаки, їх зазвичай нараховують у наступному місяці за місяцем хвороби.
Трапляються також ситуації, пов’язані зі звільненням працівників. Cкажімо, коли працівникові нарахували виробничу премію після його звільнення або відрахували відпускні за наперед використану відпустку.