Сплата ЄСВ з мінзарплати: ситуації з практики

Стаття-подарунок від журналу «Головбух» 
Автор
експерт з податкового обліку Експертус Головбух Цифрового видавництва Експертус, Київ
Прийняття на роботу не в перший календарний день місяця, перехідні лікарняні, неповний робочий час, внутрішнє сумісництво — ситуації, коли зарплата працівника може бути менша за мінімальну. Чи потрібно в таких випадках виконувати вимогу про сплату ЄСВ з мінзарплати? У консультації детально розглянемо кожну зі цих ситуацій і з’ясуємо, коли все ж потрібно сплачувати ЄСВ з мінзарплати, а коли — з фактично нарахованої

Роботодавці мають щомісяця контролювати сплату мінімального страхового внеску за застраховану особу — працівника. Цей внесок дорівнює добутку мінзарплати і розміру ЄСВ, встановленому законом на місяць, за який нараховуєте зарплату (дохід). У 2025 році — 1760 грн (8000 грн × 22%).

Якщо база нарахування ЄСВ менша за мінзарплату, треба донарахувати базу, відповідно, і суму ЄСВ. Таку вимогу законодавець прописав у частині 5 статті 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі ― Закон про ЄСВ).

Цю вимогу виконуєте, якщо водночас дотримали таких умов:

  • місце роботи працівника — основне;
  • до його доходу застосовуєте ставку ЄСВ 22% (працівник без інвалідності);
  • фактична база нарахування ЄСВ менша за мінзарплату;
  • працівник відпрацював усі робочі дні місяця / перебував у трудових відносинах повний місяць.

Але є випадки, коли вимогу щодо сплати ЄСВ із мінзарплати виконувати не обов’язково.

Сплата ЄСВ з мінзарплати: ситуації з практики

Щоб заповнити Додаток Д1 (Д1) Об’єднаної звітності (Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затверджений наказом Мінфіну від 13.01.2015 № 4), визначте різницю між мінімальною і фактично нарахованою зарплатою. На цю суму нарахуйте ЄСВ. У Д1 донарахування відобразіть окремим рядком. У реквізиті 9 зазначте код типу нарахувань (КТН) — 13.

Працівника оформили за сумісництвом

Вимогу щодо сплати ЄСВ із мінзарплати роботодавець має виконувати щодо місячного доходу основного працівника (без інвалідності) (абз. 2 ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ). Із джерел не за основним місцем роботи сплачуйте ЄСВ з фактичної бази нарахування доходу (абз. 3 ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ). Тобто нараховуйте ЄСВ на суму фактичної зарплати зовнішнього сумісника та винагороди за цивільно-правовим договором (ЦПД) у відповідному місяці (абз. 4 пп. 6 п. 2 розд. ІІІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Мінфіну від 20.04.2015 № 449; даліІнструкція № 449).

Але якщо працівник працює за основним місцем роботи і додатково виконує роботу за сумісництвом чи ЦПД у того самого роботодавця, з огляду на сумарний дохід визначте, чи дотримали мінімальної бази нарахування ЄСВ.

Приклад 1. Нараховуємо ЄСВ на зарплату внутрішнього сумісника

Працівниця — внутрішній сумісник (особа без інвалідності) перебувала у відпустці без збереження зарплати з 1 по 15 квітня 2025 року. За квітень їй нарахували зарплату:

  • за основним місцем роботи — 5000 грн;
  • за сумісництвом — 2000 грн.

Сукупний дохід працівниці за квітень дорівнює 7000 грн (5000 грн + 2000 грн). Ця сума менша за мінзарплату (7000 грн < 8000 грн), тому ЄСВ розрахуємо з мінзарплати.

Сума ЄСВ за квітень за обома трудовими договорами має бути 1760 грн (8000 грн × 22%).

Щоб заповнити Д1 за квітень, визначимо додаткову базу нарахування ЄСВ: 8000 грн – 7000 грн = 1000 грн.

ЄСВ на донарахований дохід: 1000 грн × 22% = 220 грн.

Заповнення Д1 щодо доходу внутрішнього сумісника

Заповнення Д1 щодо доходу внутрішнього сумісника

СКАЧАТИ

Це лише одна з типових ситуацій. Далі розглянемо ще кілька поширених кейсів — про перехідні лікарняні, внутрішнє сумісництво, роботу на неповний час та інші нюанси. З кожною — чітка позиція, приклади й розбір, коли сплачувати ЄСВ з мінзарплати, а коли — ні:

Сплата ЄСВ з мінзарплати: ситуації з практики Працівник щойно влаштувався на роботу

Сплата ЄСВ з мінзарплати: ситуації з практики Працівник працює в режимі неповного робочого часу

Сплата ЄСВ з мінзарплати: ситуації з практики Працівник не має доходу за місяць

Сплата ЄСВ з мінзарплати: ситуації з практики Працівник хворів, але лікарняні нарахуєте в наступному місяці

Скористайтеся демодоступом до системи «Експертус Головбух» — це допоможе уникнути помилок і штрафів.

📩 Хочете знати про зміни раніше за колег?

tg_4.png

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді