Нестандартні ситуації з відпускними: приклади розрахунку
Усі знають стандартні правила розрахунку відпускних, але що робити, коли ситуація виходить за межі звичайного сценарію? У практиці бухгалтера трапляються випадки, які в Порядку № 100 не описані однозначно. Розглянемо п’ять нетипових прикладів, щоб допомогти вам ухвалювати правильні рішення в подібних випадках.
🔥 Відпустки 2025: правила + практичні кейси
Відпустка за поточний та минулі робочі роки
Коли надаєте працівникові відпустку, що він заробив до 31.12.2023 та після 01.01.2024, не потрібно рахувати дві середні зарплати для обчислення відпускних. Незалежно від того, за який робочий рік надаєте відпустку, визначайте розрахунковий період на основі останніх 12 місяців, що передують місяцю початку відпустки, або меншої кількості місяців.
У Порядку № 100 є правило: компенсацію за невикористані дні відпустки, набуті за періоди до 31.12.2023, слід обчислювати з виплат, нарахованих за місяці 2023 року. Але воно стосується винятково компенсації за невикористану відпустку, а не розрахунку відпускних.
Це співзвучно з висновками Мінекономіки: порядок надання відпустки за минулі роки такий самий, як поточних. Середню заробітну плату для розрахунку відпускних (як поточних, так і за минулі роки) визначайте на основі виплат за останніх 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю початку відпустки.
Однак є ситуація, коли все-таки доведеться обчислити дві середні зарплати: коли працівник бере дві відпустки поспіль і їх початки припадають на різні місяці.
Розрахунковий період для обчислення середньої зарплати за час відпустки залежить не від дати видання наказу та кількості цих наказів, а від того, в якому саме календарному місяці згідно з наказом надаєте працівникові відпустку. Тому якщо початок відпусток припадає на різні місяці, визначте дві середні зарплати.
Так само дійте, коли надаєте працівникові щорічні відпустки різних видів. Наприклад, основну й додаткову. Адже тут так само по суті маєте дві різні щорічні відпустки. Якщо їх початок припадає на різні місяці, середньоденну зарплату для обчислення відпускних обчисліть на основі різних розрахункових періодів.
Приклад. Працівник бере дві відпустки поспіль
Працівник іде в щорічну основну відпустку з 21.04.2025 по 04.05.2025 на 14 календарних днів (к. дн.) і додаткову соціальну відпустку як батько двох дітей віком до 15 років із 05.05.2025 по 14.05.2025 (10 к. дн.).
Тобто працівник бере різні види відпусток, які починаються в різних місяцях. Тому визначаємо окремі розрахункові періоди для кожної відпустки. Дата видання наказів та їх кількість (два чи один на обидві відпустки) не мають значення. Щоб визначити розрахунковий період, важливий саме місяць початку відпустки.
Для щорічної основної відпустки — з 21.04.2025 по 04.05.2025 — розрахунковий період буде квітень 2024‑го — березень 2025 року. Для соціальної відпустки на дітей — із 05.05.2025 по 14.05.2025 — травень 2024 — квітень 2025-го.
Відпускні часто розраховують за стандартними правилами, але що робити, якщо в розрахунковому періоді не було заробітку, працівника перевели на іншу посаду чи був лікарняний? Нетипові ситуації — у розширеній версії статті:
Ми розглянули лише частину можливих випадків. У наступних номерах журналу «Головбух» продовжимо розбирати складні приклади з практики. Стежте за нашими публікаціями, щоб не пропустити важливих оновлень і нових корисних роз’яснень!