Заперечення на акт перевірки: подання та розгляд

UA RU
Автор
бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів
Автор
експерт, адвокатка зі спорів з органами контролю
Перевірка ДПС пройшла, ви отримали акт перевірки, але не погоджуєтеся з його положеннями. Окрім проведення адміністративного або судового оскарження рішень ДПС є ще один механізм — це подання заперечення на акт перевірки. Сьогодні в консультації про заперечення на акт перевірки, строки подання заперечення на акт перевірки та розгляд заперечення на акт перевірки

Подання заперечення на акт перевірки

Заперечення до акта податкової перевірки — це документ, який складається платником податку на  ім’я органу ДПС, який проводив податкову перевірку. Він містить обґрунтовану незгоду з викладеними фактами і даними в акті податкової перевірки, здійсненими податківцями висновками, заперечення щодо дій органу ДПС при проведенні перевірки, а також містить додаткові факти, які податківцями не були викладені (були проігноровані) в акті перевірки тощо.

Хто потрапить до «чорного» списку ДПС

Строки подання заперечення на акт податкової перевірки

Подати заперечення можливо протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта перевірки. У цей же строк подаються додаткові документи, які підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності (п. 44.7 ПК, п. 86.7 ПК).

Наприклад, акт перевірки було отримано 16 вересня 2024 року. Отже, відлік десятиденного терміну починається 17 вересня 2024 року Рахуємо тільки робочі дні. Отже, 21, 22, 28 та 29 вересня 2024 року у підрахунку пропускаємо як вихідні (субота і неділя). 17 липня 2021 року – теж пропускаємо (вихідний, субота).  Тоді останнім днем подачі заперечення стає 30 вересня 2024 року (понеділок).

Нагадуємо, що податкова перевірка може бути камеральною, документальною (виїзною або невиїзною) або фактичною. Акт перевірки фіксує виявлені порушення податкового законодавства і порядку здійснення розрахункових касових операцій (п. 86.2, п. 86.3, п. 86.4 і п. 86.5 ПК). На підставі акта перевірки приймається податкове повідомлення-рішення (ППР), яке визначає суму донарахованого податку та/або застосований штраф (пп. 54.3.2 ПК). Таким чином, заперечення подається до отримання ППР.

Що виграє платник податку, подавши заперечення

Заперечення до акту перевірки – це можливість узгодити та відстояти свої права до проведення адміністративного чи судового оскарження справи. Існує ймовірність, що внаслідок ознайомлення з запереченням і додатковими документами ДПС не прийме ППР взагалі, а отже, й не буде штрафу. Платник податку внаслідок подачі отримує таке: 

  • подані заперечення стають невід’ємною частиною акта перевірки (п. 86.7 ПК), а тому ППР приймається уже з урахуванням заперечення (п. 86.8 ПК). Звичайно, не факт, що аргументи будуть враховані ДПС;
  • є можливість офіційно зафіксувати факт наявності документів, які не були відображені в акті перевірки (перевіряючі або не розглянули їх, або не вказали в акті);
  • подати копії тих документів, які платник податку не зміг надати під час проведення перевірки з певних причин;
  • можливість потім посилатися на сформульовані аргументи та додані документи під час адміністративного або судового оскарження результатів перевірки (ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства).

Розгляд заперечення на акт перевірки

Подача заперечення може бути підставою для проведення документальної позапланової перевірки (п. 78.1.5 ПК). Така перевірка призначається, якщо платник податку посилається на обставини, що не були досліджені під час перевірки, та об’єктивний їхній розгляд неможливий без проведення перевірки. Така перевірка проводиться органом ДПС, який проводив колишню перевірку, виключно з питань, що стали предметом оскарження.

Розгляд матеріалів перевірки здійснюється комісією з питань розгляду заперечень органу ДПС протягом 10 робочих днів, що настають:

  • за днем отримання заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів і пояснень;
  • за днем завершення перевірки, проведеної у зв’язку з необхідністю з’ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у запереченнях, додаткових документах та поясненнях (йдеться про позапланову перевірку на підставі пп.78.1.5 ПК).

Згідно з підпунктом 86.7.2 ПК, у разі отримання від платника податків заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів і пояснень, податківці зобов’язані повідомити платника податків про дату, час та місце/спосіб розгляду матеріалів перевірки, у т.ч. в режимі відеоконференції. Таке повідомлення надсилається платнику податків протягом двох робочих днів з дня отримання від нього заперечень та/або додаткових документів і пояснень, але не пізніше ніж за чотири робочі дні до дня їх розгляду. Інформація (повідомлення) про розгляд податківцями  матеріалів перевірки в режимі відеоконференції надсилається платнику податків в електронному вигляді в електронний кабінет.

Платник податків має право брати участь у розгляді матеріалів перевірки особисто або через свого представника, у т.ч. в режимі відеоконференції, про що зазначає у поданих запереченнях. Безпосередньо під час розгляду матеріалів перевірки платник податків має право надавати письмові (крім випадків розгляду матеріалів перевірки у режимі відеоконференції) та/або усні пояснення з приводу предмета розгляду (пп.86.7.3 ПК).

Відповідно до підпункту 86.7.4 ПК, під час розгляду матеріалів перевірки комісія:

  • встановлює, чи вчинив платник податку порушення;
  • розглядає обставини вчинених правопорушень, які відображені в акті перевірки, а також встановлені при розгляді наданих платником податків письмових пояснень та їх документального підтвердження (зокрема щодо обставин, що стосуються події правопорушення, та вжитих платником податків заходів щодо дотримання правил та норм законодавства, з посиланням на документи та інші фактичні дані, що підтверджують зазначені обставини);
  • досліджує питання наявності або відсутності обставин, що виключають вину у вчиненні правопорушення (крім правопорушень, відповідальність за які настає незалежно від наявності вини), пом’якшують або звільняють від відповідальності;
  • досліджує питання щодо необхідності проведення перевірки на підставі підпункту 78.1.5 ПК;
  • визначає розмір грошових зобов’язань (донарахованих податків та зборів) та/або суму зменшення бюджетного відшкодування та/або зменшення від’ємного значення об’єкта оподаткування податком на прибуток або від’ємного значення суми ПДВ, та/або суму зменшення ПДФО, задекларованого до повернення з бюджету, зокрема при використанні права на податкову знижку, та/або заниження чи завищення суми податкових зобов’язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з ПДВ, а також необхідність надсилання (вручення) платнику податків відповідного ППР.

Обов’язково платнику податків податківці надсилають відповідь на заперечення у порядку, визначеному статтею 42 ПК.

Як оформити заперечення до акту податкової перевірки

По-перше, рекомендуємо під час підписання самого акта перевірки зазначити на ньому: «З висновками акта не згодні. Заперечення будуть подані протягом 10 робочих днів наступних за днем отримання цього акта у відповідності з пунктом 86.7 ПК». Це необхідно, щоб орган ДПС раптом не вислав ППР з порушенням строків.

По-друге, затвердженої форми заперечення на акт перевірки не існує. Нема й конкретних вимог щодо його наповнення чи форми й у ПК, тому складається заперечення у довільній формі. Виходячи з загальної практики рекомендуємо у ньому вказати таке:

  • назву органу ДПС, якому подається заперечення та який склав акт перевірки;
  • повну назву та місце знаходження платника податку, який подає заперечення;
  • реквізити (дата, номер) акта перевірки, на який подається заперечення;
  • перелік порушень, які платник податку заперечує;
  • обґрунтування правомірності позиції платника податку шляхом посилання на відповідні норми законодавства та документи;
  • намір брати участь у розгляді заперечення, у т.ч. в режимі відеоконференції, (якщо платник податку цього бажає).

Заперечення на акт перевірки подається за основним місцем реєстрації платника податку. Подати його можна особисто. При цьому треба отримати відмітку на другому екземплярі. Також можна направити поштою рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.

Зразок заперечення на акт перевірки податкової

При складанні заперечення на акт перевірки можна скористатися наведеним нижче зразком.

СКАЧАТИ ЗРАЗОК ⤵️

Заперечення на акт перевірки зразок

Якщо заперечення не спрацювало

Якщо аргументи, які представленні у складеному запереченні, були проігноровані з боку ДПС, то платник податку може використати її при здійсненні адміністративного або судового оскарження результатів перевірки.


Вебінар для бухгалтера

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді