Інвентаризація без МВО: можливо?
Що і коли інвентаризувати, визначає власник (керівник) підприємства, крім випадків, коли інвентаризація обов’язкова (ч. 2 ст. 10 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV). Таким випадком є зміна матеріально відповідальної особи (МВО). Інвентаризувати активи, що перебувають на відповідальному зберіганні, слід у день приймання-передачі справ (п. 7 розд. І Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.2014 № 879; далі — Положення № 879).
Кого включати до інвентаризаційної комісії
Завідувач складу є МВО. Підприємство уклало з ним договір про повну матеріальну відповідальність. Тому передати товар іншій особі (наприклад комірнику) можна лише за умови проведення інвентаризації.
► Інвентаризація запасів від А до Я
Інвентаризаційну комісію утворює керівник підприємства розпорядчим документом. До комісії можуть входити:
- представники апарату управління підприємства;
- представники бухгалтерської служби;
- досвідчені працівники підприємства, що знають об’єкт інвентаризації, ціни та первинний облік (інженери, технологи, механіки, виконавці робіт, товарознавці, економісти, бухгалтери).
«Вчіться, розваги нікуди не дінуться», — казали вони. Проте розваги якраз кудись ділися, а навчання завжди з нами. Бо як бухгалтеру без нових знань наодинці з податковими змінами? Вища школа Головбуха — ваш шанс лагідно поєднати підвищення кваліфікації і відпочинок, адже ви самі обираєте час і місце для уроків!
Очолює інвентаризаційну комісію керівник підприємства (його заступник) або керівник структурного підрозділу підприємства, уповноважений керівником підприємства. Якщо бухгалтерський облік веде безпосередньо керівник підприємства, він сам очолює інвентаризаційну комісію.
► Інвентаризація основних засобів та малоцінних необоротних активів
За рішенням керівника підприємства до складу інвентаризаційної комісії можна включити членів ревізійної комісії господарського товариства (п. 1 розд. ІІ Положення № 879).
На підприємстві, де через великий обсяг робіт інвентаризацію не може провести одна комісія, керівник підприємства розпорядчим документом утворює робочі інвентаризаційні комісії, щоб провести інвентаризацію безпосереднього у місцях зберігання та виробництва (п. 2 розд. ІІ Положення № 879).
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"