Штраф за Z-звіт, що зняли після півночі

Касир 10.12.2017 не встиг до 24:00 зняти Z-звіт, але вніс до КОРО та касової книги запис про виручку за 10.12.2017. Податківці наполягають, що це несвоєчасне оприбуткування готівки, і загрожують штрафом. Не варто сподіватися, що суд скасує такий штраф. Чому?

Суб’єкти господарювання, які проводять розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток) під час продажу товарів (надання послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, мусять щодня друкувати на РРО фіскальні звітні чеки, якщо проводили такі розрахунки (п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР; далі — Закон про РРО).

Втрата первинних документів через руйнування офісу

Тривалий час не було зрозуміло, як застосовувати цю норму Закону про РРО. Крапку поставив Верховний Суд України. Зокрема, за висновками суддів (постанова ВСУ від 13.03.2014 у справі № 21-5а14; далі — Постанова ВСУ), «...суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, мають своєчасно та в повній мірі оприбутковувати всю готівку, що надходить до кас, та щоденно, тобто кожного робочого дня по закінченні робочої зміни, але не пізніше 24 години цього ж дня, друкувати на РРО фіскальні звітні чеки і забезпечити їх зберігання в КОРО».

Коли оприбутковувати готівку

У запитанні йдеться про оприбуткування готівки у грудні 2017 року. Тому нагадаємо, як оприбутковували готівку за нормами Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 № 637 (далі — Положення № 637), яке було чинним до 05.01.2018.

Оформлення касових документів 2018: зміни

За вимогами підпункту 2.6 Положення № 637 усю готівку, що надходила до кас, потрібно було оприбутковувати своєчасно (в день одержання готівкових коштів) та повністю. Якщо проводили готівкові розрахунки із застосуванням РРО, оприбуткуванням готівки вважали облік зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичного надходження у КОРО на підставі фіскальних звітних чеків РРО. Окрім того, готівку оприбутковували у касовій книзі.

Чи скасує суд штраф за Z-звіт, що зняли після півночі Знімайте Z-звіт кожного робочого дня після закінченні робочої зміни, але не пізніше за 24 годину цього самого дня

Інструкція для касира, або Квест «Продай товар через РРО»

Штраф за Z-звіт, що зняли після півночі
Тетяна Нижникексперт Експертус Головбух
Касиру не буває сумно: пробивай товар, контролюй стрічку в РРО, роздруковуй чеки, підклеюй звіти... Голова йде обертом. А раптом вимкнули світло чи зламався касовий апарат — куди бігти? Спокійно! Усе під контролем. «Головбух» розробив для вас пам’ятку

Як зазначив НБУ у листі від 25.05.2007 № 11-110/2058-5398, «…оприбуткуванням готівки в касі підприємства, яке проводить готівкові розрахунки із застосуванням РРО (використання РК), є здійснення обліку такої готівки у книзі обліку розрахункових операцій (на підставі фіскальних звітних чеків РРО або даних РК) та відображення надходження цієї готівки у касовій книзі підприємства». Отож, за цілодобового режиму роботи суб’єкт господарювання, який проводить готівкові операції через РРО, мусить кожного робочого дня після закінчення робочої зміни, але не пізніше, ніж о 24 годині цього самого дня, роздрукувати на РРО фіскальні звітні чеки й оприбуткувати готівку в КОРО та касовій книзі.

Розрахунок ліміту каси

За новим визначенням, оприбуткування готівки — це проведення суб’єктами господарювання обліку готівки в касі на повну суму її фактичного надходження у касовій книзі (пп. 18 п. 3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.2017 № 148; далі — Положення № 148). Тож тепер, щоб оприбутковувати готівку, потрібно внести запис до касової книги на підставі фіскальних звітних чеків (п. 11 Положення № 148).

Читайте також: Яка відповідальність за неоприбуткування

Новий закон про валюту: до чого готуватися бухгалтеру

Штраф за Z-звіт, що зняли після півночі
ГАВРИЛОВА Олена адвокат, партнер Адвокатського об’єднання «Едвайзер», Київ
Покроково і з прикладами про те: • Закон України «Про валюту і валютні операції»: головні положення (що залишилось, що скасовано, а що нового); • коли зміни починають діяти; • нормативно-правові акти, які втрачають силу; • валютні операції: інвестування без обмежень, кредити без реєстрації — заміна слів чи процедури; • ЗЕД: чи стане простіше працювати; • розрахунки в інвалюті в Україні та переказ коштів за кордон, купівля/продаж валюти: чи спростять відносини між українськими та іноземними підприємствами; • валютний контроль: які операції звільнені від контролю, а які підпадають під нього; • який порядок, хто і як здійснюватиме контроль; • відповідальність і санкції: які штрафи скасують, посилять чи доповнять


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"

зміст


Безплатний вебінар для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді