Дочекалися змін до Інструкції з ЄСВ

Нову редакцію Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування підготував Мінфін навзамін затвердженої його наказом від 20.04.2015 № 449 (далі — Інструкція № 449). Для цього видав наказ від 04.05.2018 № 469, який набрав чинності 26 червня цього року. Зміни міністерство анонсувало ще минулого року. Щоб довести їх до ладу, знадобилося півтора року.

«Нові» платники

Насправді не шукайте нових платників ЄСВ — їх немає. Мінфін узгодив Інструкцію № 449 із нормами Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон про ЄСВ). Тож тепер до Інструкції № 449 дописали таких платників ЄСВ:

Нова форма Звіту по ЄСВ 2019

Не забули вписати й уточнену норму про звільнення від сплати ЄСВ. Вона стосується фізосіб-підприємців і членів фермерських господарств, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю чи досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, та отримують пенсію або соціальну допомогу.

База нарахування

ФОП-загальносистемники

Мінфін змінив порядок визначення місячних сум доходу, з яких ФОП сплачує ЄСВ. Тепер, щоб знайти базу нарахування ЄСВ, чистий оподатковуваний дохід (прибуток) діліть на кількість місяців перебування ФОП на обліку як платника ЄСВ. До змін — ділили на кількість місяців, протягом яких отримували прибуток.

Якщо у звітному або іншому окремому кварталі доходу не було, самостійно визначте базу нарахування, орієнтуючись на нижню та верхню межу, тобто

Дочекалися змін до Інструкції з ЄСВ

За таким методом визначатимуть базу нарахування й особи, які провадять незалежну професійну діяльність.

Цікаво, що міркують податківці про дату, з якої почнуть застосовувати ці корективи. Якщо на них треба було зважати, розраховуючи ЄСВ за 2017 рік, то як зробити перерахунок? Навіть за великого бажання виправити це у формі № Д5 за 2017 рік не можна. Причина проста — немає «технічної» можливості внести корективи до звіту. Тож зачекаємо, поки ДФС озвучить свою офіційну позицію.

Як сплачують ЄСВ приватні підприємці

Дочекалися змін до Інструкції з ЄСВ
Відповідає Ірина ПЕТРУСЕНКО експерт Експертус Головбух
Як підприємці на загальній системі оподаткування визначають базу для нарахування ЄСВ? У якому розмірі та в які строки сплачують внесок? Коли такі особи можуть не сплачувати ЄСВ?

члени фермерських господарств

ЄСВ нараховуйте на суму розподіленого доходу (прибутку), що підлягає оподаткуванню ПДФО, отриманого від чистого оподатковуваного прибутку фермерського господарства. При цьому зважайте на обмеження: максимальну величину бази нарахування та мінімальний розмір ЄСВ.

Щоб визначити місячну базу нарахування ЄСВ, розподілений дохід (прибуток) звітного року, що підлягає оподаткуванню ПДФО, поділіть на кількість місяців, протягом яких член фермерського господарства перебував на обліку як платник ЄСВ.

Нагадаємо, що члени фермерського господарства зобов’язані сплачувати ЄСВ із січня 2018 року.

12 пасток Звіту з ЄСВ

Дочекалися змін до Інструкції з ЄСВ
Тарас Шарийкерівник експертної групи МСFR Головбух
Дізнайтеся, які пастки підготував Звіт з ЄСВ, як заповнити Звіт з ЄСВ у спірних ситуаціях, як діяти, якщо помилилися

Нарахування і сплата

ФОП-загальносистемники

Для обчислення ЄСВ беріть:

  • дані річної податкової декларації;
  • результати перевірок діяльності, через які збільшувався або зменшувався оподатковуваний ПДФО дохід.

Сплачуйте ЄСВ поквартально — до 20-го числа місяця, що настає за звітним кварталом.

Якщо до 01.01.2017 нарахували ЄСВ у розмірі, меншому за мінімальний страховий внесок, податківці надішлють підприємцеві повідомлення-розрахунок. У ньому обчислять суму, яку потрібно доплатити за звітний календарний рік.

Окреслений порядок нарахування і сплати ЄСВ стосується й осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.

члени фермерських господарств

Обчислюйте ЄСВ:

  • після отримання частки розподіленого доходу (прибутку) від чистого прибутку фермерського господарства у звітному році;
  • за результатами перевірки діяльності, які призвели до збільшення або зменшення розміру частки такого розподіленого оподатковуваного ПДФО доходу.

Визначаючи дохід (прибуток), з якого фермер сплачує ЄСВ, беріть до уваги кількість місяців, упродовж яких він перебуває на обліку як платник ЄСВ. Сплачуйте ЄСВ раз на квартал — до 20-го числа місяця, що настає за звітним кварталом.

«Військове» звільнення від сплати

Під звільнення потрапляють ФОП та особи, які провадять незалежну профдіяльність протягом особливого періоду*, на весь період незаконного позбавлення волі на території проведення АТО в разі:

  • призову на військову службу під час мобілізації або залучення до виконання мобілізаційних обов’язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, — з першого календарного дня місяця призову на військову службу під час мобілізації платника до останнього календарного дня місяця, у якому платник демобілізувався або завершив лікування (реабілітацію);
  • незаконного позбавлення волі на території проведення АТО — з першого календарного дня місяця незаконного позбавлення волі до останнього календарного дня місяця, у якому платника визволили чи він завершив лікування (реабілітацію), якого потребував після визволення.

* Особливий період, визначений Законом № 3543.

Перелік документів, що їх подають для звільнення від сплати ЄСВ, містить пункт 7 розділу IV Інструкції № 449.

Ліквідаційний платіж

Мінфін визначив правила обчислення і строки сплати ЄСВ в разі зняття з обліку як платників ЄСВ фізосіб-підприємців, осіб, які провадять незалежну профдіяльність, і членів фермерських господарств. Останній період, за який обчислюють ЄСВ:

  • фізособи-підприємці — із дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації його припинення;
  • особи, які провадять незалежну професійну діяльність, і члени фермерських господарств — із дня закінчення попереднього звітного періоду до дня надходження до податкової заяви про зняття з обліку платника ЄСВ.

Сплатіть ЄСВ протягом 10 календарних днів після граничного строку подання звіту, зазначивши тип форми «ліквідаційна».

Розглянемо на прикладах, як заповнити таблицю 6 Звіту з ЄСВ

Виправляємо сумові помилки у Звіті з ЄСВ

Дочекалися змін до Інструкції з ЄСВ
Відповідає Іван Левадський експерт з питань бухгалтерського обліку та оподаткування, Київ
Бухгалтер, який нараховує зарплату і формує Таблицю 6 «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам» Звіту з ЄСВ (далі — Таблиця 6), імовірно, стикався з помилками у звіті. Необов’язково через неуважність він неправильно розрахував і відобразив суму виплат. Помилитися бухгалтер міг і через те, що запізно отримав документи для нарахування зарплати та інших виплат (наприклад, наказів про встановлення (скасування) надбавки, про переривання щорічної відпустки, листка непрацездатності, завіреної копії довідки з акту огляду в МСЕК про встановлення групи інвалідності тощо). Як наслідок, базу нарахування ЄСВ та саму суму внеску визначив неправильно. Як слід виправити помилки, — дивіться на прикладах

Відправити

Добровільна сплата

Із 2018 року члени фермерського господарства стали «обов’язковими» платниками ЄСВ. Тож на сьогодні «добровільниками» залишилися:

  • члени особистого селянського господарства, якщо вони не підлягають страхуванню (з усіх видів соціального страхування);
  • особи, які досягли 16-річного віку, не перебувають у трудових відносинах із роботодавцями і не є платниками ЄСВ як підприємці (в т. ч. особами, які проводять незалежну профдіяльність, і членами фермерських господарств). До цієї групи належать також іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють в Україні, громадяни України, які працюють або постійно проживають за кордоном (якщо інше не встановлено міжнародними договорами). Добровільне страхування стосується винятково загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.

До документів, що їх подають під час укладання договорів про добровільне страхування, додали новий — виписку із системи персоніфікованого обліку (форма ОК-5).

Від сплати «добровільного» ЄСВ звільнили платників, яких призвали на військову службу під час мобілізації, залучили до виконання мобілізаційних обов’язків за посадами воєнного часу, незаконно позбавили волі на території АТО.

РЕЗЮМЕ:

Мета більшості змін — привести Інструкцію № 449 у відповідність до нормативних документів. Нове в ній знайдуть підприємці-загальносистемники, особи, які провадять незалежну профдіяльність, та члени фермерських господарств. Зокрема, це стосується порядку визначення бази нарахування ЄСВ.

Нова податкова накладна: що чекає на бухгалтера з 1 грудня

Дочекалися змін до Інструкції з ЄСВ
Нижник Тетяна експерт Експертус Головбух
Не встигли бухгалтери познайомитись із податковою накладною, як Кабмін змінив ознаки, за якими ДФС моніторить і блокує податкові накладні та розрахунки коригування до них. Покроково і з прикладами про те: • які нові реквізити у податковій накладній; • як змінилася таблична частина податкової накладної; • яких новацій зазнав розрахунок коригування; • як тепер оформити зведену податкову накладну або за щоденними підсумками; • як філії складають чи отримують податкові накладні; • які особливості складання податкових накладних неплатнику ПДВ; • як виправляти помилки у податкових накладних


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Вебінар для бухгалтера

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді