Бухоблік готівки у медзакладі: новації від Мінфіну
Бухгалтерський облік готівки в медичних закладах: як було
Рахунок обліку готівки мав два субрахунки:
- 301 «Готівка в національній валюті»;
- 302 «Готівка в іноземній валюті».
До змін усю гривневу готівку — в касі та скриньках РРО — юрособи обліковували на субрахунку 301. Кожне підприємство на власний розсуд організовувало аналітичний облік, адже таке право надає Інструкція № 291. За потреби підприємства додавали «свої» субрахунки до тих, що передбачає Інструкція № 291. А саме:
- відкривали в робочому плані рахунків окремі субрахунки —
- першого порядку — 301 «Готівка в касі», 303 «Готівка РРО»;
- другого порядку — 3011 «Готівка в касі», 3012 «Готівка в РРО»;
- використовували рахунки аналітичного обліку на субрахунку 301 за касами та РРО.
Інструкція № 291 не вимагала окремо обліковувати готівку в касі та РРО. Тож якщо не вели аналітичного обліку за касами, помилки немає.
КОГО ІЗ СУБ’ЄКТІВ ГОСПОДАРЮВАННЯ СТОСУЮТЬСЯ ЗМІНИ У БУХОБЛІКУ ГОТІВКИ
Бухоблік готівкових коштів у медзакладах: як бути після змін
На дату, коли набрали чинності зміни до Інструкції № 291, а саме 23.02.2024, суб’єкти, які зберігають готівку в місцях проведення розрахунків із застосуванням РРО/ПРРО, мають перевести залишок готівкових коштів:
Д-т 308 — К-т 301
Операцію оформте бухгалтерською довідкою з обов’язковими реквізитами первинних документів (ст. 9 Закону про бухоблік). Зразок довідки дивіться в Додатку 1.
Щоб підтвердити залишок готівки на субрахунку 308, проведіть інвентаризацію. Результати зафіксуйте в акті (Додаток 2).
У законодавстві немає чіткого порядку, як скласти Неприбутковий звіт, зокрема — подати інформацію про гуманітарну допомогу. Ба більше, дотичні норми — часто-густо суперечливі. Ми дослідили рекомендації податківців, сформували професійне судження, змоделювали робочі ситуації та склали приклади заповнення
Зразок довідки
Зразок акта
Якщо проігноруєте вимоги Інструкції № 291 і не запровадите субрахунок 308, це жодним чином не вплине на показники фінзвітності й об’єкт оподаткування податками та зборами. Але! Ризикуєте отримати адміністративний штраф за відсутність бухобліку або його ведення з порушенням установленого порядку. Розмір штрафу:
- перше порушення — від 8 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (нмдг), а саме від 136 до 255 грн;
- повторне порушення протягом року — від 10 до 20 нмдг, а саме від 170 до 340 грн (ст. 164-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення; КпАП).
Адміністративні штрафи накладають органи державного фінансового контролю. Ведення бухобліку на комерційних підприємствах вони не контролюють. Але! Держаудитслужба застосує санкції, якщо порушення вчинить:
- суб’єкт господарювання держсектору;
- підприємство, яке отримує фінансування з бюджетів усіх рівнів, держфондів і фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування;
- підприємство, яке використовує державне або комунальне майно.
Підставою для санкцій буде стаття 234-1 КпАП.
Як облікувати готівку у медзакладі
Надалі субрахунки 301 та 308 матимуть різну кореспонденцію рахунків. За дебетом субрахунок 301 кореспондуватиме з кредитом рахунків обліку розрахунків із контрагентами (361, 372, 377, 671, 672, 685 тощо), готівки й рахунку в банку (301, 308, 311 тощо).
Cубрахунок 308:
- за дебетом кореспондуватиме з кредитом доходних рахунків (субрахунок 703 і рахунок 71);
- за кредитом — з дебетом субрахунку каси (301) або рахунком обліку коштів у дорозі, який застосовують під час інкасації (333).
Дебетовий оборот за субрахунком 308 має відповідати даним Z-звітів РРО/ПРРО.
Розглянемо приклад, як обліковувати готівкові операції у медзакладі.