Положення про касові операції 2024

UA RU
Автор
керівник видавничої групи «Головбух-Держзакупівлі»
НБУ вніс правки до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні. Підстава — постанова від 23.08.2024 № 100. Оновлені правила працюють із 29.08.2024. Тож з’ясуємо, як потрібно відкоригувати свою роботу

Положення про касові операції 2024. Прозорі платежі

Положення про ведення касових операцій на підприємстві. Тепер суб’єкти господарювання не зможуть отримувати готівку за розрахунками з фізособами без відкриття рахунку. Тобто кошти спочатку мають потрапити на поточний чи платіжний рахунок підприємства або ФОПа й лише потім їх можна видати готівкою.

Суб’єкти господарювання здійснюють розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами через касу як коштами, одержаними як готівкова виручка, так і коштами, одержаними у надавачів платіжних послуг. Такі розрахунки проводяться також шляхом внесення готівки до надавачів платіжних послуг для подальшого переказу коштів на рахунки суб’єктів господарювання.

Пункт 5 Положення № 148

Наприклад, якщо ФОП продає товар із доставкою через «Нову пошту», компанія NovaPay, яка прийняла плату за товар, спочатку зараховує кошти від покупця на відкритий рахунок ФОПа, а потім ФОП зможе зняти готівку зі свого рахунку. Забрати купюри безпосередньо з каси NovaPay не вдасться.

Виходить, що відтепер юрособи та ФОПи не зможуть переказувати кошти без відкриття рахунку у фінансовій організації.

Нацбанк зауважив, що звичайних фізосіб ці зміни не зачеплять — вони, як і раніше, можуть розраховуватися за послуги, що надали суб’єкти господарювання, та придбані в них товари як у безготівковій формі, так і готівкою, зокрема, й переказувати кошти без відкриття рахунку.

Глобальна мета цієї новації — підвищити прозорість платіжних операцій та мінімізувати ухиляння від оподаткування під час купівлі-продажу товарів.

Перевірте свої знання із РРО: тест

Окрім того, дозволили проводити розрахунки за товари чи послуги не лише з банків, а й із небанківських платіжних організацій. Раніше кошти з рахунку небанківської організації треба було спочатку перерахувати на банківський рахунок, а вже потім розраховуватися з іншими суб’єктами господарювання. Тепер правила спростили.

Суб’єкти господарювання використовують готівкову виручку (готівку), у тому числі готівку, одержану у надавача платіжних послуг, для забезпечення потреб, що виникають у процесі їх функціонування, а також для проведення розрахунків з бюджетами та державними цільовими фондами за податками і зборами (обов’язковими платежами).

Пункт 17 Положення № 148


Вебінар для бухгалтера

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді