Чи захистить від штрафів нова форма попередження про відповідальність за трудові порушення
Форма Попередження про відповідальність за порушення законодавства про працю, затверджена наказом Мінекономіки від 09.03.2023 № 1243 (далі – Попередження).
Таке попередження за результатами інспекційних відвідувань контролери мають надавати роботодавцям.
Якщо виявлять порушення вимог законодавства про працю, — припис щодо їх усунення і Попередження про відповідальність за порушення законодавства про працю (п. 16 Порядку № 823).
«Уніфікована форма акта інспекційного відвідування, в якому визначається вичерпний перелік питань, що підлягають інспектуванню, припису, попередження, а також вимоги інспектора праці затверджуються в установленому порядку та оприлюднюються на офіційному вебсайті Держпраці» (п. 4 Порядку № 823).
Попередження застосовують (без фінансового штрафу), якщо:
- фактично допустили працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформили на неповний робочий час працівника, який фактично виконує роботу повний робочий час, виплатили заробітну плату (винагороду) без нарахування і сплати ЄСВ та податків — якщо таких порушень припустилися вперше. За наступне аналогічне порушення, вчинене протягом двох років після першого, заплатитите штраф у 30-кратному розмірі мінімальної зарплати за кожного працівника, щодо якого вчинили порушення;
- не дотримали встановлених законом гарантій і пільг працівникам, яких залучають до виконання обов’язків, що їх передбачають Закони України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ, «Про альтернативну (невійськову) службу» від 12.12.1991 № 1975-ХІІ, «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-ХІІ.
Якщо сплатите податок не на той рахунок, ДПС вже не штрафуватиме. Це справедливо, адже ви все одно поповнили бюджет держави. Але врегулювати напрям сплати податку маєте самотужки, подавши заяву до податкової
Що зазначають у Попередженні про відповідальність за трудові порушення
Форма Попередження містить обов’язкові реквізити (дату, номер, місце складання), текстову частини.
У текстовій частині інспектори зазначатимуть:
- хто склав Попередження;
- найменування і місцезнаходження об’єкта відвідування;
- номер і дату акта інспекційного відвідування;
- номер і дату припису про усунення виявлених порушень;
- зміст виявленого порушення;
- підпункти, пункти, абзаци, частини, статті нормативно-правового акта, які порушили;
- вид відповідальності: кримінальна, адміністративна, фінансова санкція;
- підпункти, пункти, абзаци, частини, статті, нормативно-правового акта, який передбачає відповідальність.
Тобто, перш ніж притягнути роботодавця до відповідальності за порушення законодавства про працю, його попередять про те, що саме він порушив (норму і зміст) і яка відповідальність йому загрожує.
Коли застосовують адмінштрафи за трудові порушення
Коли роботодавець уникнув фінансової відповідальності за порушення законодавства про працю (ст. 265 КЗпП), не варто забувати про адміністративну відповідальність (ч. 1-4 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення; КпАП).
Нагадаємо: за будь-яке порушення законодавства про працю до фізосіб-підприємців та посадовців юросіб можна застосувати адміністративну відповідальність у вигляді штрафу від 510 до 1700 грн (у разі повторного протягом року вчинення порушення, за яке застосували адміністративні санкції, — від 1700 до 5100 грн).
Помилка в сумі зарплати призводить до сумних наслідків. Якщо виплатите занадто мало або невчасно — покарає трудова інспекція. Не сплатите із зарплати податків — претензії пред’явить податковий інспектор. Тримайте поради із розрахунку зарплати і зарплатного авансу, які враховують вимоги і трудового, і податкового законодавства на 100%
Якщо фактично допустили працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), накладають штраф на посадових осіб підприємств, фізосіб-підприємців, які використовують найману працю. Розмір штрафу становить від 8500 до 17 000 грн (ч. 3 ст. 41 КпАП), У такому самому розмір оштрафують роботодавця, який на умовах трудового договору (контракту) допустив до роботи іноземця, особу без громадянства, особу, стосовно якої є рішення про оформлення документів для надання статусу біженця, без дозволу на застосування праці іноземця або особи без громадянства.
У разі повторного протягом року вчинення порушення, за яке особу вже піддавали адміністративному стягненню, адмінштраф — від 17 000 до 34 000 грн (ч. 3 ст. 41 КпАП).