Первинні документи для весняної посівної кампанії
58 забаганок ДПС, або Як агропідприємству не наразитися на податкову перевірку
Документування придбання посівного матеріалу та інших ресурсів
Запаси, які надійшли на сільськогосподарське підприємство, облікуйте на складі. Для цього використовуйте Книгу складського обліку (форма № ВЗСГ-10, затверджена наказом Мінагрополітики від 21.12.2007 № 929).
Її використовують, щоб забезпечити збереження сільськогосподарської продукції та інших товарно-матеріальних цінностей на складах, у коморах та в інших місцях їх зберігання.
МВО — завідувачу складу, комірнику рекомендують обліковувати сільськогосппродукцію та запаси на складах (у коморах) за їх видами, сортами згідно з правилами зберігання (п. 2.9 наказу № 929).
У Книзі складського обліку зазначте:
- дату та номер документа;
- від кого надійшли та кому видали матеріальні ресурси;
- прибуток, видаток та залишок.
Тримайте огляд роз’яснень податківців щодо ліцензування зберігання пального. Що робити, якщо під час воєнного стану працювали з простроченою ліцензією? В які строки маєте сплатити чергові платежі? Відповіді на ці та інші запитання знайдете в добірці
Документування обробітку ґрунту
Роботу сільськогосподарської техніки оформіть Обліковим листом тракториста-машиніста (форма № 67-Б, затверджена наказом Мінсільгоспу СРСР від 13.12.1977 № 269-2). Його необхідно відкривати на кожного тракториста-машиніста (трактор тощо) для щоденного обліку виконаної роботи протягом 15 днів. Запишіть до нього дані про:
- вид, кількість виконаної роботи;
- розрахунки з оплати праці;
- кількість витраченого палива.
Під час проведення саме транспортних робіт можна використовувати Дорожній лист трактора (форма № 68, затверджена наказом Мінсільгоспу СРСР від 13.12.1977 № 269-2). Наприклад, він згодиться під час перевезення трактором посівного матеріалу та мінеральних добрив, а також сільгосппродукції з поля до місця зберігання.
В обох цих документах, окрім даних про виконання певних сільгоспробіт, конкретним видом сільгосптехніки та розрахунку зарплати тракториста-машиніста чи комбайнера необхідно навести також дані щодо використання пально-мастильних матеріалів (ПММ). Тобто інформацію про наявність ПММ для виконання роботи, надходження їх під час заправлення та залишок після виконання роботи.
Нормативів пального на сільгосптехніку Держава не затвердила. Однак маємо методичні положення, які розробив Український науково-дослідний інститут продуктивності АПК (НДІ «Украгропромпродуктивність»). Методичні вказівки щодо норм витрат пального від НДІ «Украгропромпродуктивність» див. у Пам’ятці.
Застосовувати їх не обов’язково, адже вони довідкові, проте інших немає. Тому радимо на їх основі розробити власні норми і затвердити їх наказом по підприємству.
Заправлення сільгосптехніки ПММ документуйте Лімітно-забірною карткою на отримання матеріальних цінностей. Можете застосовувати на вибір:
- форму № ВЗСГ-1, затверджену Наказом № 929 (далі — лімітка);
- типові форми № М-8, М-9, М-28, затверджені наказом Мінстату від 21.06.1996 № 193;
- іншу самостійно розроблену форму.
З наступного року має запрацювати новий фінансовий інструмент для кредитування сільгоспвиробників — аграрні ноти. Пояснимо, у чому відмінність між аграрними нотами та аграрними розписками, а також хто з аграріїв і в яких випадках може їх застосовувати
Документування засіву посівного матеріалу
Відпуск зі складу добрив, насіння МВО (агроному тощо) оформіть ліміткою.
Лімітно-збиральні картки заповнюйте згідно із планом сівби та внесення добрив строком на один місяць. Зазначайте в них площу висівання/внесення добрив і норму висіву насіння/внесення добрив на одиницю площі. Виписуйте лімітно-збиральні картки у двох примірниках:
- для МВО, що відповідає за виконання роботи;
- комірника або завідувача складу.
Комірник чи завідувач складу відпускає зі складу добрива, насіння МВО, яка пред’явить свій примірник лімітно-збиральної картки. В обох примірниках він зазначає дату і кількість відпущених насіння і добрив, виводить залишок ліміту за номенклатурним номером, своїм підписом засвідчує їх видачу. МВО розписується в лімітно-збиральній картці за одержані матеріальні цінності. Наприкінці місяця комірник здасть лімітно-збиральні картки до бухгалерії разом зі звітом про рух матеріальних цінностей.
Замість лімітно-збиральних карток можете оформити накладну внутрішньогосподарського призначення (форма № ВЗСГ-8, затверджена наказом Мінагрополітики від 21.12.2007 № 929).
Отримавши під звіт добрива та насіння, МВО відповідає за їх використання, тобто внесення у ґрунт. Як оформити такі операції ми показали в пам'ятці нижче.
Списуємо добрива і посівний матеріал