Що зміниться в оплаті лікарняного суміснику з 4 квітня 2025 року
Щоб обчислити й оплатити лікарняний суміснику, керуйтеся:
- Законом № 1105;
- Порядком обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженим постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266 (далі — Порядок № 1266);
- Порядком оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів роботодавця, затвердженим постановою КМУ від 26.06.2015 № 440 (далі — Порядок № 440).
Закон № 1105 визначає, що працівник має право отримати за основним місцем роботи або місцем роботи за сумісництвом допомогу:
- з тимчасової непрацездатності;
- догляду за хворою дитиною;
- по вагітності та пологах (ч. 1 ст. 22 Закону № 1105).
Із 1 січня 2023 року діє редакція Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105), якою сумісників фактично позбавили права отримати виплату за лікарняними. Закон № 1105 не забороняє виплачувати лікарняні сумісникам, а тільки визначає, що допомогу з тимчасової непрацездатності або по вагітності та пологах особам, які перебувають у трудових відносинах з декількома роботодавцями, тобто зовнішні сумісники, обіймають декілька посад в одного роботодавця, тобто внутрішні сумісники, або здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працюють на умовах трудового договору, оплачують або на основному місці роботи, або на місці роботи за сумісництвом (ч. 1 ст. 22 Закону № 1105).
Тобто медпрацівнику, який працює у декількох медзакладах, або є внутрішнім сумісником і відповідно отримує за свою роботу заробітну плату, з якої сплачуються податки, зокрема ЄСВ (єдиний соціальний внесок), лікарняний можна оплатити тільки на одному місці роботи, здебільшого це було саме основне місце роботи.
Проте 4 січня 2025 року у газеті «Голос України» опублікували Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування» від 18.12.2024 № 4158-IX (далі — Закон № 4158).
Зокрема, цей Закон вніс зміни до частини 1 статті 22 Закону № 1105, а саме абзац 2 частини 1 статті 22 викладений у такій редакції: «Допомога по тимчасовій непрацездатності (у т.ч. догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах застрахованим особам (у тому числі тим, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працюють на умовах трудового договору) надається за основним місцем роботи (діяльності) та за місцем роботи за сумісництвом (наймом) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з урахуванням особливостей для страхових випадків, передбачених абзацом третім частини третьої статті 36 цього Закону».
Тож сумісникам повернули право отримувати лікарняні виплати і як на основному місці роботи, так і за сумісництвом.
Однак, аби правильно розуміти зміни до Закону № 1105, слід їх дослідити та звернути увагу на окремі деталі.
І. Щодо статті 36 Закону № 1105
Норма, що змінюється, вказує, що лікарняні та декретні оплачуватимуться сумісникам у порядку, встановленому КМУ з урахуванням особливостей для страхових випадків, передбачених абзацом 3 частини 3 статті 36 Закону № 1105.
Одразу обмовимось, що стаття 36 Закону № 1105 регламентує порядок та умови надання соціальних виплат потерпілим внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, тож до оплати періоду тимчасової непрацездатності та вагітності та пологів вказані особливості не належать.
ІІ. Щодо дати набрання чинності
Прикінцеві та перехідні положення Закону № 4158 вказують, що зміни вступають в силу через три місяці з дня опублікування цього Закону, тобто з 04.04.2025.
Наразі ПФУ не надав жодних роз’яснень щодо того, які страхові випадки сумісників будуть оплачуватись за нормами нової редакції Закону № 1105. Тобто не зрозуміло, чи матимуть право отримувати страхові виплати сумісники, у яких страховий випадок закінчився 04.04.2025 чи пізніше, або тільки ті, у яких він настав 04.04.2025 та після цієї дати. Не виключено, що найближчим часом посадовці прокоментують цю норму та викладуть своє бачення її реалізації. Проте маєте розуміти, що бачення вповноважених органів — це тільки особиста думка того чи того посадовця, а допомогу по тимчасовій непрацездатності та допомогу по вагітності та пологах потрібно призначати та виплачувати виключно в спосіб, який визначає чинне законодавство.
ІІІ. Щодо порядку встановленого КМУ
Не виключено, що такий тривалий час набрання чинності цими змінами потрібен для того, аби КМУ затвердив відповідні нормативні акти, якими будуть урегульовані спірні питання. Однак наразі маємо два основних порядки, які є чинними і мало ймовірно зміняться найближчим часом, а саме: Порядок № 1266 та Порядок № 440.
Як оплачувати лікарняні сумісникам
До 04.04.2025 сумісники, яким оплачений чи буде оплачений лікарняний на основному місці роботи, мають право на плату на місці роботи за сумісництвом тільки перші 5 днів лікарняного, яким засвідчений період тимчасової непрацездатності, спричиненої захворюванням або травмою невиробничого характеру. Такі перші 5 днів оплачує роботодавець за власний рахунок в спосіб та на умовах Порядку № 440. Відповідно сумісники, які здійснюють догляд за хворою дитиною чи ідуть у відпустку по вагітності та пологах, наразі не мають права навіть на часткову оплату їх лікарняних.
Таке право у них виникне тільки з 04.04.2025, тобто з моменту, коли зміни до Закону № 1105 наберуть законної сили. Однак для реалізації такого права роботодавцю, у якого працівник працює за сумісництвом, окрім лікарняного потрібно надати і інші документи.
Цей механізм регламентує пункт 30 Порядку № 1266.
А саме ця норма визначає: коли на момент настання страхового випадку застрахована особа працює за сумісництвом, на умовах цивільно-правового договору, провадить підприємницьку або іншу діяльність, пов’язану з отриманням доходу безпосередньо від такої діяльності, роботодавці обчислюють середню заробітну плату (суму заробітної плати) окремо за основним місцем роботи, за сумісництвом та за місцем (місцями) провадження іншого виду (видів) діяльності. Розрахунковий період у такому разі визначаємо за кожним місцем роботи окремо.
Який розрахунковий період для виплати лікарняного суміснику
Види розрахункових періодів визначають пункти 25, 26, 27, 28, 29 Порядку № 1266. Ці норми зазначають, що той чи інший розрахунковий період слід застосовувати з урахуванням періоду перебування працівника, у нашому випадку сумісника, у трудових відносинах з роботодавцем. Тобто якщо працівник, який оформлений сумісником, перебуває у трудових відносинах із роботодавцем більше року його розрахунковий період для обчислення лікарняного становить 12 календарних місяців. Натомість, якщо сумісник перебуває у трудових відносинах менше року, середньоденний для обчислення лікарняного розраховуйте за повні календарні місяці з 1 по 1 число, що передують місяцю, у якому настав страховий випадок. Якщо ж сумісник не відпрацював ще жодного повного місяця, середньоденний слід обчислювати за період з дати укладення трудових відносин до дати настання страхового випадку. А у випадках, коли в розрахунковому періоді сумісник не мав заробітку, середньоденний слід обчислювати із посадового окладу, а саме оклад потрібно поділити на середньо місячну кількість календарних днів (30,44).
Коли обчислюєте лікарняний суміснику, пам’ятайте, що до визначення розрахункового періоду період перебування у трудових відносинах з роботодавцем за основним місцем роботи не має жодного відношення. Відповідно визначати розрахунковий період і як наслідок середньоденний сумісника потрібно виключно за період його роботи за сумісництвом.
Приклад 1
Медпрацівник був оформлений за сумісництвом 26.08.2024. 07.04.2025 він захворів та відкрив лікарняний по тимчасовій непрацездатності. З довідки про середню заробітну плату медпрацівника бухгалтеру стало відомо, що з основним роботодавцем у цього сумісника трудові відносини укладені у 2021 році. Проте за пунктом 26 Порядку № 1266 бухгалтер визначила розрахунковий період для обчислення розміру страхової виплати суміснику тільки з періоду трудових відносин цього працівника на місці роботи за сумісництвом, а саме за період з 01.09.2024 по 31.03.2025.
Приклад 2
Медрацівник оформлений у роботодавця за основним місцем роботи з 2021 року, а як внутрішній сумісник з 06.01.2025. Щодо такого медпрацівника сформований електронний лікарняний по тимчасовій непрацездатності з 07.04.2025. За таких умов середньоденний для обчислення розміру страхової виплати за період тимчасової непрацездатності потрібно визначати:
- на основному місці роботи за розрахунковий період з 01.04.2024 по 31.03.2025.
- на місці роботи за сумісництвом за розрахунковий період з 01.02.2025 по 31.03.2025.
Приклад 3
Медпрацівниця перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку вже більше року. Така відпустка оформлена як на основному місці роботи, так і на місці роботи за сумісництвом. Згідно зі штатним розкладом посадовий оклад такої медпрацівниці становить 8000,00 грн. Щодо неї 10.04.2025 сформований лікарняний по вагітності та пологах на 126 календарних дні. Оскільки за останні 12 місяців перед настанням страхового випадку медпрацівниця не отримувала заробітну плату та була відсутня на роботі через відпустку по догляду до 3-х років, середньоденний для оплати лікарняного по вагітності та пологах обчислюємо з посадового окладу цієї сумісниці шляхом його ділення на середньомісячну кількість календарних днів (30, 44). Тобто середньоденний становить (8000,00 грн / 30,44 =) 262,81 грн. Відповідно допомога по вагітності та пологах сумісника становить (262,81 грн × 126 к. дн. =) 33 114,06 грн.
- Декретні працівниці, яка отримує мінзарплату
- Розмір лікарняних, коли страховий стаж перед страховим випадком становить 12 місяців
- Лікарняний працівникові, страховий стаж якого менший ніж три роки
- Лікарняний працівникові, страховий стаж якого — понад вісім років
- Декретні працівниці зі страховим стажем меншим ніж шість місяців
- Декретні працівниці зі страховим стажем меншим ніж шість місяців
На підставі яких документів призначати страхову виплату суміснику
Згідно з частиною 3 статті 22 Закону № 1105 рішення про призначення страхової виплати за листком непрацездатності приймає роботодавець або уповноважені ним особи.
Відповідно для того, аби призначити страхову виплату по тимчасовій непрацездатності або по вагітності та пологах суміснику, його роботодавець або вповноважені ним особи мають прийняти таке рішення. Воно жодним чином не впливає на те, що вирішив основний роботодавець працівника, щодо якого виданий/сформований лікарняний.
Страхові виплати та оплата перших 5 днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця здійснюються на підставі виданого в установленому порядку листка непрацездатності (у разі видачі листка непрацездатності у формі документа на папері — на підставі його копії, засвідченої підписом керівника і скріпленої печаткою (у разі наявності) за основним місцем роботи) та довідки про середню заробітну плату за основним місцем роботи. Якщо особа працює на кількох роботах за сумісництвом, додатково додаються довідки про середню заробітну плату за місцями роботи за сумісництвом.
Натомість якщо щодо сумісника сформований електронний листок непрацездатності, в особистому кабінеті страхувальника на порталі довірчих послуг ПФУ відобразиться електронна копія електронного лікарняного сформованого щодо сумісника. Відрізнити електронний лікарняний основного працівника від е-лікарняного сумісника можете за допомогою унікального номера листка непрацездатності. А саме до такого унікального номера електронного листка непрацездатності, який присвоюється кожному лікарняному у форматі ХХХХХХ-ХХХХХХХХХХ-Х, буде додано порядковий номер цифрової копії такого електронного лікарняного. Тобто до такого унікального номера через крапку буде додано символ «1» або «2» чи інша цифра, яка вказує на кількість місць роботи працівника за сумісництвом.
Тобто в особистому кабінеті страхувальника, у якого особа працює за сумісництвом, електронний лікарняний матиме унікальний номер у форматі ХХХХХХ-ХХХХХХХХХХ-Х.1. Символ «1» після крапки є технічною інформацією, тому коли будете формувати та подавати до ПФУ заяву-розрахунок, вказувати символ після крапки не потрібно.
Також вказаний символ потрібен роботодавцю сумісника, аби правильно обчислити розмір страхової виплати по лікарняному.
Роботодавець сумісника не має права оплачувати оригінал паперового лікарняного або оригінал електронного лікарняного, тобто електронний лікарняний, який не має у своєму унікальному номері додаткового символу після крапки. Адже це свідчить про те, що з сумісником неправильно оформлені трудові відносити, зокрема його оформлено сумісником без наявності основного місця роботи або після укладення трудових відносин на місці роботи за сумісництвом він звільнився з основного місця роботи і не повідомив про це свого роботодавця за сумісництвом тощо. У будь-якому випаду перш ніж вирішувати питання про призначення страхової виплати потрібно провести відповідні зміни у трудових відносинах.
Довідки з основного місця роботи
Безпосередньо пункт 30 Порядку № 1266 визначає, що окрім завіреної копії паперового лікарняного або цифрової копії електронного лікарняного працівник має надати довідку про середню заробітну плату з основного місця роботи, а у разі якщо працівник працює у кількох роботодавців за сумісництвом, то довідки за місцями роботи за сумісництвом.
У такому разі сумарна заробітна плата, з якої розраховуються виплати, за місяцями розрахункового періоду за основним місцем роботи та за місцем (місцями) роботи за сумісництвом, не може перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску.
Порядок № 1266 або інший нормативний документ не визначає форми такої довідки, проте з урахуванням того, для яких цілей її будуть використовувати, в ній має міститись інформація про нараховану працівнику на основному місці роботи заробітну плату за відповідний розрахунковий період. При цьому відомості про таку заробітну плату має бути рознесена по місяцям цього розрахункового періоду.
Порядок № 1266 визначає, що загальний розрахунковий період становить 12 календарних місяців, що передують місяцю, у якому настав страховий випадок. Тобто якщо, скажімо, тимчасова непрацездатність у сумісника настала 05.04.2025, то довідка про заробітну плату з основного місця роботи має бути надана за період з 01.04.2024 по 31.03.2025.
Закон № 2464 передбачає, що зокрема у 2024 максимальна величина бази нарахування єдиного внеску на місяць дорівнює 15-ти розмірам мінімальної заробітної плати. Тобто 8000,00 грн × 15 = 120 000, 00 грн. У 2025 році максимальний розмір збільшили до 20-ти розмірів мінімальної заробітної плати. Тобто 8000,00 грн × 20 = 160 000, 00 грн.
Відтак, коли будете обчислювати лікарняний суміснику, пильнуйте, аби не взяти до розрахунку зайвих доходів сумісника.
Заява-розрахунок
Допомога по тимчасовій непрацездатності суміснику оплачується з 6-го дня за рахунок ПФУ, а перші 5 днів — за рахунок роботодавця. Допомога по догляду та по вагітності та пологах з 1-го дня за рахунок ПФУ. Аби отримати кошти на фінансування, потрібно створити та подати до ПФУ заяву-розрахунок.
Таку заяву-розрахунок подавайте аналогічну до тієї, яку подаєте щодо основних працівників. Проте до такої заяви слід прикріпити сканкопію довідки про доходи з основного місця роботи сумісника та рішення роботодавця або уповноважених ним осіб про призначення суміснику страхової виплати. ПФУ розгляне заяву-розрахунок та протягом 3-х робочих днів профінансує її (ч. 1 ст. 26 Закону № 1105).
Добірка відповідей на запитання, з якими зверталися до нас ваші колеги, допоможе не наразитися на штрафи й не оплатити необґрунтовано видані лікарняні. Фахівець ПФУ підкаже, що робити, коли працівник надав два лікарняні. Чи можна оплатити лікарняний під час відпустки без збереження зарплати? Хто видає лікарняний по догляду за дитиною батькові тощо
Який порядок обчислення страхової виплати суміснику
Механізм обчислення допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги по вагітності та пологах визначає Порядок № 1266. Аби обчислити лікарняний суміснику, потрібно суму фактичного заробітку за відповідний розрахунковий період розділити на кількість календарних днів такого розрахункового періоду, з яких заздалегідь виключили дні не відпрацьовані з поважних причин. Після таких обчислень отримаємо середньоденний заробіток для лікарняних по тимчасовій непрацездатності, у тому числі по догляду, які потрібно помножити на відповідний відсоток розміру страхового стажу, а лікарняний по вагітності та пологах помножити на 100% не залежно від розміру страхового стажу працівника. У результаті отримаєте середньоденний заробіток за один день, який потрібно помножити на кількість календарних днів лікарняного. Тобто механізм обчислення страхової виплати суміснику практично не відрізняється від обчислення лікарняного основного працівника.
Також пам’ятайте, що коли оплачуєте лікарняний, який є продовженням попереднього, новий середньоденний не визначайте навіть за умови, якщо у сумісника протягом тимчасової непрацездатності збільшився відсоток страхового стажу або з’явились якісь додаткові обставини. Середньоденний обчислюється тільки один раз на початку страхового випадку.
Приклад 4
Сумісник перебуває на тривалому лікарняному по тимчасовій непрацездатності через невиробничу травму, яку він отримав 07.04.2025. На момент настання страхового випадку його страховий стаж становив 7 років 11 місяців, тобто допомога по тимчасовій непрацездатності надається цьому суміснику у розмірі 70% від заробітної плати. 19.05.2025 щодо цього сумісника сформований електронний лікарняний як продовження попереднього листка непрацездатності. Тобто на 19.05.2025 страховий стаж цього сумісника становить 8 років, що дає право на оплату допомоги по тимчасовій непрацездатності у розмірі 100% заробітної плати. Однак страховий випадок у сумісника настав на момент, коли він мав менше 8 років страхового стажу, тому всі лікарняні, якими буде засвідчуватись цей страховий випадок, оплачуватимуться в розмірі 70% від заробітної плати.
Коли обчислюєте середньоденний, маєте враховувати, що працівникам, які за 12 календарних місяців перед страховим випадком не набули хоча б шість місяців страхового стажу, допомога по тимчасовій непрацездатності обчислюється із фактичного заробітку, який не перевищує розмір мінімальної заробітної плати, а допомога по вагітності та пологах — 2-х мінімальних заробітних плат (ч. 4 ст. 12 Закону № 1105). Відомості про розмір страхового стажу працівника надає ПФУ у формі довідки за формою ОК-5, ОК-7, Додаток № 9.
Приклад 5
Працівник влаштувався на основне місце роботи 06.01.2025 з посадовим окладом 15000,00 грн, а на місце роботи за сумісництвом — 03.02.2025 з посадовим окладом 10000,00 грн. Загальний страховий стаж цього працівника становить 12 років. Перед тим, як влаштуватись на останнє основне місце роботи, він більше року ніде не працював. 07.04.2025 щодо нього сформовано лікарняний по тимчасовій непрацездатності на 12 календарних днів.
За таких умов суміснику оплачуйте е-лікарняний у розмірі 100%, однак застосуйте обмеження мінімальною заробітною платою. Аби обчислити такий е-лікарняний, визначте середньоденний заробіток із фактичної зарплати за березень 2025 року (31 к. дн.) з урахуванням страхового стажу та середньоденний з мінзарплати і порівняйте їх.
- 10000,00 грн ÷ 31 к. дн. × 100% = 322,58 грн;
- 8000 грн ÷ 30,44 к. дн. = 262,81 грн;
- 262,81 грн < 322,58 грн.
Оскільки середньоденний із фактичної зарплати більший, обмежте лікарняний середньоденним заробітком із мінзарплати. Отже, розмір лікарняного суміснику становитиме за рахунок:
- роботодавця — 1 314,05 грн (262,81 грн × 5 к. дн.);
- ПФУ — 1 839,67 грн (262,81 грн × 7 к. дн.).
Загальний розмір страхової виплати сумісника склав 3 153,72 грн (262,81 грн × 12 к. дн.).
Коли виплачувати лікарняний суміснику 2025
Кошти, які надійшли від ПФУ, виплачуються суміснику, щодо якого сформований листок непрацездатності по тимчасовій непрацездатності або по вагітності та пологах, на загальних умовах, тобто у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати (ч. 2 ст. 24 Закону № 1105). Протягом місяця з моменту проведення виплати потрібно подати до ПФУ «Повідомлення про виплату коштів застрахованій особі».
У заяві-розрахунку обов’язково:
- вкажіть, що це лікарняний сумісника, зазначте унікальний номер лікарняного у форматі — ХХХХХХ-ХХХХХХХХХХ-Х.1.;
- заповніть розділ пояснення або подайте до ПФУ пояснювальну записку.
У поясненнях до заяви-розрахунку вкажіть, що лікарняний сумісника обчислений виключно із заробітної плати яку працівник отримує за місцем роботи за сумісництвом, у тому силі внутрішнім.
Після того як ПФУ профінансує заяву-розрахунок, оплатіть допомогу з тимчасової непрацездатності працівнику в день, визначений для виплати заробітної плати на підприємстві (ч. 2 ст. 24 Закону № 1105).