Розраховуємо годинні тарифні ставки в 2025 році

UA RU
Стаття-подарунок від журналу «Головбух Агро» 
Автор
експерт з питань бухгалтерського обліку та оподаткування, Київ
В агросекторі робітникам найчастіше оплачують працю за погодинною або відрядною формою. Розрахунок годинної тарифної ставки прив’язаний до середньомісячної кількості годин за календарний рік. Як розрахувати мінімальні годинні ставки та чому це необхідно робити саме тепер, розповість експерт

Зарплата працівників сільського господарства побудована переважно на тарифній системі оплати праці. Її визначають на підставі мінімальних гарантій, що встановлює Галузева угода, ті агропідприємства, на яких вона поширюється.

Якщо ж Галузева угода не поширюється на агропідприємство, то воно самостійно визначає мінімальні гарантії із урахуванням вимог Генеральної угоди, якщо перебуває у сфері її дії, а також мінімальних гарантій, які встановлює КЗпП.

З’ясуємо, які мінімальні годинні тарифні ставки будуть у 2025 році, й розглянемо погодинну оплату праці та порядок розрахунку годинної тарифної ставки.

Мінімальні гарантовані розміри годинних тарифних ставок та коефіцієнти міжрозрядних співвідношень окремих категорій робітників агросектору в 2025 році

Мінімальні годинні тарифні ставки у 2025 році

СКАЧАТИ

Коли застосовувати погодинну оплату праці

Погодинну оплату праці застосовуйте переважно для робіт за робітничими професіями. Зарплату працівникам обчислюйте, зважаючи на годинну тарифну ставку та фактичну кількість відпрацьованих годин за відповідний місяць.

Погодинна оплата праці — це різновид почасової оплати праці. Вона передбачає обов’язкове відпрацювання місячної норми робочого часу. Погодинна оплата праці не дає підстав скорочувати нормальну тривалість робочого часу (п. 3 Постанови № 330).

Роботу понад установлену норму тривалості робочого часу проводьте лише у випадках, які передбачає стаття 62 КЗпП, і в розмірах, що визначає стаття 106 КЗпП.

Як обчислити мінімальну годинну тарифну ставку

Як документально оформити

Розмір мінімальних ставок (окладів) зарплати, міжпосадові, міжрозрядні співвідношення встановлюйте у колдоговорах і положеннях про оплату праці.

Розміри тарифних ставок (окладів) визначайте у штатному розписі.

Тривалий час ведеться дискусія про те, чи зазначати у штатному розписі місячні оклади (тарифні ставки) або годинну тарифну ставку для погодинної оплати. Вважаємо, що місячну тарифну ставку (місячний оклад) залежно від кваліфікації робітника й присвоєного тарифного розряду варто закріпити у штатному розписі, а годинні тарифні ставки можна зазначити довідково.

Чому так?

По-перше, робітники можуть виконувати різні види робіт, для яких встановлять різні годинні тарифні ставки. Тоді яку ж із них зазначати у штатному розписі та наказі про прийняття на роботу?

По-друге, робітник протягом місяця може виконувати частину робіт із відрядною оплатою, а частину — з погодинною. Відповідно й оплата буде різнитися.

По-третє, місячну тарифну ставку (місячний оклад) використовують під час розрахунку середньої зарплати для оплати лікарняних, відпускних і в інших випадках збереження середньої зарплати — якщо не було заробітку в розрахунковому періоді.

По-четверте, базовий місяць для індексації зарплати визначають теж залежно від підвищення місячної тарифної ставки (місячного окладу).

Індивідуальні годинні тарифні ставки для кожного робітника підприємства з погодинною оплатою праці оформлюйте наказом керівника підприємства на початку кожного календарного року. Розмір годинної або денної ставки залежить від середньомісячної кількості робочих годин у відповідному році та розміру тарифної ставки робітника 1-го розряду. У разі зміни останнього, видайте новий наказ.

Цілком можливо, що й середньомісячна кількість робочих годин за 2025 рік може змінитися — у разі скасування воєнного стану до закінчення 2025 року. Тоді також може постати питання про перегляд середньомісячного показника кількості годин і погодинних тарифних ставок.

Який гарантований розмір мінзарплати під час погодинної оплати



зміст


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді