Правила обчислення індексації зарплати

Стаття-подарунок від журналу «Головбух» 
Фахівці Держпраці узагальнили правила індексації заробітної плати в 2016 році.

1. Місяцем підвищення вважається місяць, у якому підвищено тарифну ставку (оклад).

Зростання зарплати за рахунок інших постійних складових зарплати (без підвищення тарифної ставки чи окладу) не впливає на індексацію та не призводить до зменшення суми індексації. Вебінари для бухгалтерів 2025

► Нарахування ЄСВ у 2018 році: зміни та новації

2. Під час розрахунку суми зростання зарплатив місяці підвищення тарифної ставки (окладу) ураховуються всі інші складові зарплати, які не мають одноразового характеру.

Під час визначення характеру виплати (разова чи постійна виплата) слід керуватися положенням про преміювання, положенням про оплату праці, колдоговором і враховувати періодичність виплати. Так, премії до святкових і професійних дат, матеріальна допомога, річні премії та винагороди мають разовий характер. А виробничі й поточні премії, які відповідно до положення про преміювання виплачуються щомісяця, є виплатами постійного характеру (навіть за умови, якщо в якомусь із місяців премію не виплачували).

 Прожитковий мінімум працездатних осіб

3. Індексація не нараховується, якщо сума збільшення зарплати в місяці підвищення тарифної ставки (окладу) перекриває суму індексації.

4. Якщо розмір підвищення зарплати не перекриває суму індексації, то суму індексації в цьому місяці визначають як різницю між сумою можливої індексації та розміром підвищення зарплати.

Отриману різницю вже не називають фіксованою сумою індексації, а розмір підвищення зарплати визначають тільки в разі підвищення тарифної ставки (окладу).

  Трансфертне ціноутворення 2018

5. Якщо підвищення тарифних ставок (окладів) не було й настало право на індексацію, до визначеної раніше суми індексації додають поточну суму індексації.

 Зміни в УКТ ЗЕД з 2018 року: що готує нам новий законопроект

6. Госпрозрахункові підприємства здійснюють підвищення зарплати у зв’язку зі зростанням інфляції в порядку, визначеному в колективних договорах, але не нижче норм, прописаних Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII.

Це означає, що підприємства в колдоговорах можуть прописати особливості проведення індексації. Однак розміри індексації та суми підвищення в такому випадку мають бути не меншими, аніж розраховані за правилами Порядку проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078.

При цьому підприємство самостійно вирішує, чи проводити надалі індексацію зарплати, підвищити тарифні ставки (оклади) працівникам або скористатися варіантом проведення індексації випереджувальним шляхом.

Адже Уряд не може зобов’язати підприємства підвищити посадові оклади (тарифні ставки) у зв’язку зі зростанням інфляції, однак прийняти рішення не проводити індексацію підприємства теж не можуть, оскільки це державна гарантія.


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Головбух"


Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді