Отримувач послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, нараховує податок за основною ставкою на базу оподаткування згідно з пунктом 190.2 Податкового кодексу України (ПК). При цьому отримувач послуг — платник податку в порядку, визначеному статтею 201 ПК, складає податкову накладну із зазначенням суми нарахованого ним податку, яка є підставою для віднесення сум податку до податкового кредиту. Така податкова накладна підлягає обов’язковій реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На сьогодні ще діє форма податкової накладної, затверджена наказом Мінфіну від 22.09.2014 № 957 (далі — Порядок № 957).
Згідно з вимогами пункту 12 Порядку № 957 при складанні податкової накладної отримувач (покупець) послуг від нерезидента, місце постачання яких розташоване на митній території України:
- у рядку «Індивідуальний податковий номер продавця» відображає умовний ІПН «500000000000», якщо такі послуги не призначаються для використання у господарській діяльності або придбані з метою їх використання для постачання послуг за межами митної території України або послуг, місце постачання яких визначається відповідно до пункту 186.3 ПК, — умовний ІПН «200000000000»;
- у рядку «Особа (платник податку) — продавець» зазначає найменування (П. І. Б.) нерезидента;
- у рядку «Місцезнаходження (податкова адреса) продавця» зазначає країну, в якій зареєстрований продавець (нерезидент);
- у рядках, відведених для заповнення даних покупця, зазначає власні дані.
У верхній лівій частині такої податкової накладної робиться відповідна помітка «X» та зазначається тип причини 14 — «Складена отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента». Решта реквізитів заповнюється відповідно до норм Порядку № 957.
При цьому Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» від 16.07.2015 № 643-VІІІ (далі — Закон № 643) виключено такі обов’язкові реквізити податкової накладної, як «Місцезнаходження (податкова адреса продавця)» та «Вид цивільно–правового договору».
До внесення відповідних змін до форм податкової накладної/розрахунку коригування в частині виключення з них реквізитів, які не передбачені пунктом 201.1 ПК, а також реквізитів, які втратили актуальність у зв’язку із запровадженням системи електронного адміністрування ПДВ, податкова накладна складається за формою, встановленою Порядком № 957, але з урахуванням норм Закону № 643.
Довідково: з 1 квітня 2016 року буде діяти форма податкової накладної, затверджена наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307.