Прийняття наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки без підстав та умов, визначених пунктами 78.4 та 79.2 Податкового кодексу України (ПК), є підставою для його скасування (крім наказів про призначення виїзних документальних і фактичних перевірок платників податків за умови допуску посадових осіб до проведення перевірки).
З таким висновком апеляційного суду погодився і Верховний Суд України, зауваживши, що особливості регулювання проведення документальної невиїзної перевірки, встановлені статтею 79 ПК, не виключають необхідності дотримання загальних вимог до наявності підстав та порядку проведення документальних позапланових перевірок. І лише їх дотримання може бути належною підставою наказу про проведення перевірки.
Із самим наказом про перевірку, відомостями про дату її початку та місце проведення платник має бути ознайомлений у встановлений законом спосіб до її початку. Невиконання цих вимог призводить до визнання перевірки незаконною та відсутності її правових наслідків.
Право платника оскаржувати рішення контролюючого органу про проведення перевірки щодо нього не залежить від виду такої. А реалізація цього права за відсутності обов’язку в контролюючого органу повідомляти про перевірку до її проведення була б неможливою.
Крім того, незважаючи на проголошену пунктом 79.3 ПК необов’язковість присутності платника податків під час проведення документальних невиїзних перевірок, він має право бути присутнім.
Постанова ВСУ від 09.02.2016 № 21-5797а15
Станом на 28.03.2025 ДПС оновила план-графік податкових перевірок 2025. У статті скачаєте актуальний план-графік податкових перевірок 2025
Акт податкової перевірки — це документ, яким частіше за все закінчується податкова перевірка. Що в ньому має бути і на що звернути увагу? Як використати інформацію з нього для оскарження та можливі варіанти дій після отримання акта? Які зміни у змісті акта податкової перевірки у 2025 році? Відповіді у консультації
Наразі від великих платників податків вимагають формувати і подавати стандартний аудиторський файл. Зі статті з’ясуєте, коли і як це потрібно робити
У випадку, коли органи ДПС виявили порушення, платник податків отримує податкове повідомлення-рішення (ППР). Як бути, якщо не згодні із рішенням ДПС? У консультації знайдете, як виглядає скарга на податкове повідомлення-рішення (зразок), а також порядок оскарження ППР
У статті поговоримо про проведення перевірок під час воєнного стану в Україні. Розберемося, які перевірки проводять держоргани під час воєнного стану та кого може чекати штраф після перевірок.