Права платника податків під час проведення документальних невиїзних перевірок

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Прийняття наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки без підстав та умов, визначених пунктами 78.4 та 79.2 Податкового кодексу України (ПК), є підставою для його скасування (крім наказів про призначення виїзних документальних і фактичних перевірок платників податків за умови допуску посадових осіб до проведення перевірки).

З таким висновком апеляційного суду погодився і Верховний Суд України, зауваживши, що особливості регулювання проведення документальної невиїзної перевірки, встановлені статтею 79 ПК, не виключають необхідності дотримання загальних вимог до наявності підстав та порядку проведення документальних позапланових перевірок. І лише їх дотримання може бути належною підставою наказу про проведення перевірки.

Із самим наказом про перевірку, відомостями про дату її початку та місце проведення платник має бути ознайомлений у встановлений законом спосіб до її початку. Невиконання цих вимог призводить до визнання перевірки незаконною та відсутності її правових наслідків.

Право платника оскаржувати рішення контролюючого органу про проведення перевірки щодо нього не залежить від виду такої. А реалізація цього права за відсутності обов’язку в контролюючого органу повідомляти про перевірку до її проведення була б неможливою.

Крім того, незважаючи на проголошену пунктом 79.3 ПК необов’язковість присутності платника податків під час проведення документальних невиїзних перевірок, він має право бути присутнім.

Постанова ВСУ від 09.02.2016 № 21-5797а15


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Правила поведінки платників податків під час виїзної перевірки

Будь-яка перевірка — стрес для працівників підприємства. Важливо морально до неї підготуватися, знати свої права та, якщо можливо, убезпечитися від проблем, які можуть виникнути після перевірки
2905

Камеральні перевірки: строки, штрафи та заперечення результатів

Камеральних перевірок ніхто не може уникнути. Якщо з вашою звітністю будуть проблеми, отримаєте акт від податкової, а за ним і податкове повідомлення-рішення. Дізнайтеся, що таке камеральна перевірка, як штрафують і чи можна подати заперечення до акту камеральної перевірки
20513

Акт податкової перевірки 2025

Акт податкової перевірки — це документ, яким частіше за все закінчується податкова перевірка. Що в ньому має бути і на що звернути увагу? Як використати інформацію з нього для оскарження та можливі варіанти дій після отримання акта? Які зміни у змісті акта податкової перевірки у 2025 році? Відповіді у консультації
37779

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді