Код лікарняного не відповідає причині хвороби: як оплатити

У разі якщо в листку непрацездатності (ЛН) причиною непрацездатності визначено нещасний випадок на виробництві та його наслідки, а травма чи захворювання працівника фактично не пов’язані з нещасним випадком на виробництві й не є його наслідком, ЛН не підлягає оплаті за рахунок коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.

Підстав оплачувати його за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності також нема.

При цьому в графі «Причина непрацездатності» ЛН пункти 2 (професійне захворювання та його наслідки) та 4 (нещасний випадок на виробництві та його наслідки) виправленню не підлягають. Тобто звертатися до медичної установи або до лікаря, який видавав ЛН, з проханням виправити причину непрацездатності недоцільно.

Факт хвороби внаслідок нещасного випадку встановлює і засвідчує лікувально-профілактичний заклад, а документом, яким це підтверджується, є ЛН, виданий цим закладом. Тож розслідування нещасного випадку здійснюється у випадках, коли безпосередньо в ЛН зазначено, що причиною непрацездатності є невиробничі травми (код 5).

У такому випадку створена на підприємстві комісія зобов’язана з’ясувати обставини й причини настання нещасного випадку, вивчити первинну медичну документацію, визначити, чи пов’язаний нещасний випадок із виробництвом. Якщо нещасний випадок визнано таким, що не пов’язаний з виробництвом, у п’ятьох примірниках складається акт за формою Н-5. Водночас на основі отриманих під час розслідування відомостей комісія складає акт про нещасний випадок невиробничого характеру за формою НТ.

Після цього комісія (уповноважений) із соціального страхування за умови визнання нещасного випадку таким, що не пов’язаний з виробництвом, за наявності акта за формою Н-5 і виданого в установленому порядку ЛН ухвалює рішення про призначення матеріального забезпечення.

Для отримання коштів ФСС з ТВП для виплати матеріального забезпечення найманим працівникам, нарахованого роботодавцем, він звертається до робочого органу Фонду за місцем обліку із заявою-розрахунком, підписаною керівником та головним бухгалтером і засвідченою печаткою підприємства. При цьому, заповнюючи графу 5 «Причина непрацездатності» заяви-розрахунку, слід вказати код 5 (невиробничі травми) і додати до неї пояснювальну записку з обґрунтуванням такого запису та копію акта за формою Н-5, яким нещасний випадок визнано таким, що не пов’язаний з виробництвом.

Прес-служба Київського міського відділення ФСС з ТВП


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Допомога на лікування працівника підприємства

Роботодавець має право надати своїм працівникам матеріальну допомогу на лікування чи оплатити їх медичне обслуговування. При цьому не сплачувати податків із таких сум. З'ясуємо, якими можуть бути пільгові варіанти надання такої допомоги. Коли матеріальну допомогу на лікування не оподатковують? Як оформити надання матеріальної допомоги на лікування?
25809

Розрахунок відпускних 2025

Розберемо, як правильно нарахувати відпускні у 2025 році, розрахувати середню зарплату з урахуванням премій, як на розрахунок відпускних впливає воєнний стан. Теорію закріпимо прикладами розрахунку відпускних у різних ситуаціях
1265593

Лікарняний сумісникам: зміни з 04.04.2025

Випадки, коли можна відмовити в оплаті лікарняного працівнику за основним місцем роботи. Документи, які має надати сумісник, щоб отримати виплату за лікарняним
106261

Трудові пільги для учасника бойових дій

Працівникові, який має статус учасника бойових дій, надавайте соціально-трудові гарантії та пільги. Отримайте від нього документ, що підтверджує його привілеї. Щоб нічого не упустити, тримайте підказки від експерта
166

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді