Спочатку запит, потім — документальна невиїзна перевірка

Вирішуючи питання щодо наявності у контролюючого органу правових підстав для призначення документальної позапланової невиїзної перевірки, ВАСУ виходив з необхідності встановити наявність таких обставин як:

• надання платнику податків письмового запиту контролюючого органу, який підписаний керівником (заступником керівника) останнього і містить перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту;

• ненадання платником податків пояснень та їх документальних підтверджень на такий запит протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Проте ще суд першої інстанції встановив, що фактичною підставою для прийняття наказу про проведення позапланової невиїзної перевірки не було ненадання платником відповіді на запит, як стверджував контролюючий орган. Відповідний запит про надання документів щодо взаємовідносин платника з його контрагентом податківці надіслали платнику лише після прийняття наказу від про проведення документальної невиїзної позапланової перевірки. Враховуючи це, ВАСУ визнав позапланову невиїзну перевірку, за результатами якої прийнято оспорюване податкове повідомлення-рішення, такою, що призначена та проведена за відсутності правових підстав.

При цьому ВАСУ розвінчав позицію апеляційного суду про те, що платник податків, який вважає порушеним порядок та підстави призначення податкової перевірки щодо нього, має захищати свої права шляхом недопуску посадових осіб контролюючого органу до такої перевірки. Адже норми, що регулюють порядок та підстави проведення документальної невиїзної перевірки, не передбачають процедури допуску посадових осіб контролюючого органу до перевірки. Такі перевірки здійснюються без обов’язкової участі платника податків, через що останній не в змозі висловити свою незгоду із правомірністю призначення щодо нього податкової перевірки до моменту її проведення.

Постанова ВАСУ від 16.05. 2016 № К/9991/80415/12 


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Акт податкової перевірки 2025

Акт податкової перевірки — це документ, яким частіше за все закінчується податкова перевірка. Що в ньому має бути і на що звернути увагу? Як використати інформацію з нього для оскарження та можливі варіанти дій після отримання акта? Які зміни у змісті акта податкової перевірки у 2025 році? Відповіді у консультації
35296

Оскарження податкового повідомлення-рішення 2025

У випадку, коли органи ДПС виявили порушення, платник податків отримує податкове повідомлення-рішення (ППР). Як бути, якщо не згодні із рішенням ДПС? У консультації знайдете, як виглядає скарга на податкове повідомлення-рішення (зразок), а також порядок оскарження ППР
43032

Як проводять перевірки упродовж воєнного стану

У статті поговоримо про проведення перевірок під час воєнного стану в Україні. Розберемося, які перевірки проводять держоргани під час воєнного стану та кого може чекати штраф після перевірок.
27177

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді