Так, під змінною роботою розуміється метод організації праці у дві, три або чотири зміни, що може бути безперервним або з перервами, за якого працівники послідовно змінюють один одного на одних і тих самих робочих місцях відповідно до графіка змінності (роботи). Він вводиться у випадках, коли тривалість виробничого процесу перевищує допустиму тривалість щоденної роботи, а також з метою більш ефективного використання устаткування, збільшення обсягів продукції, що випускається, або послуг, що надаються. Окрім графіка змінності, час початку і закінчення щоденної роботи (зміни) передбачають правилами внутрішнього трудового розпорядку.
Чи покарають за воєнного стану за неподання звітності
Багатозмінний режим роботи — це такий режим, коли на підприємстві, в установі, організації робота протягом доби виконується у дві і більше змін, і тривалість кожної з них не менша за встановлену законодавством тривалість робочого дня.
У разі багатозмінного режиму роботи підприємства самостійно встановлюють в колективному договорі умови запровадження та розміри надбавок і доплат за роботу у вечірній час, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат. При цьому слід дотриматися норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною, галузевими (міжгалузевими) і територіальними угодами.
Генеральною угодою про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні на 2010-2012 роки встановлено доплату в розмірі 20% від годинної тарифної ставки (окладу, посадового окладу) за кожну годину роботи у вечірній час з 18 до 22 години (при багатозмінному режимі роботи).
Тож для підприємств, на яких поширюється дія генеральної, галузевої (міжгалузевої), територіальної угод, встановлення цієї доплати у розмірі не нижчому, ніж визначено в колективному договорі, є обов’язковим.
Надання відпусток за роботу у вечірню і нічну зміни законодавством не передбачено.
Лист Мінсоцполітики від 29.04.2016 № 493/13/84-16