Суди визнали правомірною сплату ЄСВ третьою особою

На відміну від суду першої інстанції, апеляційний суд та Вищий адміністративний суд України (далі - ВАСУ) визнали правомірною сплату госптовариством (позивачем) ЄСВ шляхом вчинення дій від імені цього госптовариства повіреним (іншим підприємством) на підставі договору доручення, довіреності і договору про поворотну фінансову допомогу. Тим більше, що внаслідок таких дій позивача жодних негативних наслідків не настало, навпаки, кошти своєчасно надійшли до бюджету.

Зокрема, відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що сплата ЄСВ на підставі договору доручення іншою особою з посиланням при цьому на частину 9 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» не є належним виконанням позивачем обов’язку щодо сплати ЄСВ. Позаяк цією правовою нормою встановлено, що передача платниками ЄСВ своїх обов’язків з його сплати третім особам заборонена, крім випадків, передбачених законодавством.

Водночас суди вищих інстанцій зауважили, що за договором доручення одна сторона (повірений) зобов’язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії. Правочин, вчинений повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов’язки довірителя. Договором доручення може бути встановлене виключне право повіреного на вчинення від імені та за рахунок довірителя всіх або частини юридичних дій, передбачених договором. У договорі можуть бути встановлені строк дії такого доручення та (або) територія, у межах якої є чинним виключне право повіреного (ст. 1000 Цивільного кодексу України).

Тобто, основним змістом договору доручення є зобов’язання повіреного вчинити певні юридичні дії від імені та за рахунок довірителя.

Укладений договір доручення і видана позивачем на підставі договору доручення довіреність передбачають чіткі юридичні дії, які має вчинити повірений, а саме: виконувати грошові зобов’язання, перерахувати ЄСВ.

Тож у цьому випадку підприємство, перераховуючи ЄСВ, діяло як повірений від імені позивача, а не як самостійний платник.

Крім того, укладений договір поворотної фінансової допомоги підтверджує, що повірений вчиняв юридичні дії за рахунок довірителя — позивача у цій справі.

Постанова ВАСУ від 26.01.2017 № К/800/18754/16


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Виправлення помилок у Додатку Д6 Податкового розрахунку

Через Додаток Д6 об’єднаного звіту з ЄСВ, ПДФО та військового збору роботодавці подають відомості за місяці звітного кварталу про спеціальний стаж працівників. У консультації мова піде про загальні правила та конкретні приклади виправлення помилок у цьому додатку
13901

Помилки у податковому звіті з ЄСВ та ПДФО, ВЗ: виправляємо з експертом

Хоча Податковий розрахунок з ПДФО, ВЗ та ЄСВ уже давно існує та об’єднаний, але питання щодо нього все ще залишаються. Серед таких — як виправити помилки у цьому податковому звіті. Про способи виправлення помилок у Податковому розрахунку та приклади — у консультації
244096

Виправлення помилок у Додатку Д5 Податкового розрахунку

Через Додаток Д5 об’єднаного звіту з ЄСВ, ПДФО та військового збору роботодавці подають відомості за звітний місяць про трудові відносини осіб, зокрема період їхнього початку та закінчення. У консультації знайдете як загальні правила, так і приклади виправлення помилок у додатку Д5
60504

Додаток Д6 до Податкового розрахунку з ПДФО, ВЗ та ЄСВ: коли подавати і як заповнювати

У консультації про те, коли подавати Додаток Д6 до Податкового розрахунку, що слугує для обліку спецстажу для майбутньої пенсії. Також ознайомитеся з тим, як заповнити Додаток Д6, отримаєте приклади заповнення Додатка Д6 для типових ситуацій
13356

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді