Які первинні документи з помилками податківці вважають недостовірними

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Платникам заборонено формувати показники податкової звітності на підставі даних, не підтверджених первинними документами (п. 44.1 Податкового кодексу України).

Первинний документ — це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення (ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХІV, далі — Закон № 996).

Первинні документи повинні мати обов’язкові реквізити, визначені у статті 9 Закону № 996. Невідповідність первинного документа цим вимогам свідчить про порушення вимог Закону № 996.

На практиці є непоодинокі випадки, коли надані для підтвердження даних податкової звітності первинні документи хоча й відповідають зовнішнім формальним ознакам, проте не відображають реального руху активів між учасниками господарської операції, тобто є недостовірними.

У рішенні ВАСУ від 27.10.2015 у справі № 2а-10463/10/0870 висловлено правову позицію, відповідно до якої факт наявності чи відсутності окремих документів не є підставою для висновків про відсутність господарської операції та відмови у формуванні податкового кредиту, якщо з інших даних вбачаються зміни в структурі активів та зобов’язань, власному капіталі підприємства у зв’язку з його господарською діяльністю.

Тому наявність формально оформлених (складених) первинних документів та/або сплати грошових коштів не може бути підставою для формування податкового кредиту за відсутності факту придбання товару.

Лист ДФС від 21.11.2016 № 20011/5/99-99-10-01-16

додаток


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Правила поведінки платників податків під час виїзної перевірки

Будь-яка перевірка — стрес для працівників підприємства. Важливо морально до неї підготуватися, знати свої права та, якщо можливо, убезпечитися від проблем, які можуть виникнути після перевірки
2974

Камеральні перевірки: строки, штрафи та заперечення результатів

Камеральних перевірок ніхто не може уникнути. Якщо з вашою звітністю будуть проблеми, отримаєте акт від податкової, а за ним і податкове повідомлення-рішення. Дізнайтеся, що таке камеральна перевірка, як штрафують і чи можна подати заперечення до акту камеральної перевірки
20937

Акт податкової перевірки 2025

Акт податкової перевірки — це документ, яким частіше за все закінчується податкова перевірка. Що в ньому має бути і на що звернути увагу? Як використати інформацію з нього для оскарження та можливі варіанти дій після отримання акта? Які зміни у змісті акта податкової перевірки у 2025 році? Відповіді у консультації
38366

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді