Платник податків не відповідає за дії свого контрагента

Блок під заголовком новини 1 Підписуйтесь на Telegram-канал Головбух. Новини! Тут про зміни без спаму

Чинне законодавство не ставить дійсність правочинів, а також виникнення податкових зобов’язань платника у залежність від стану податкового обліку його контрагентів.

Платник податку (позивач) не несе відповідальності за невиконання його контрагентами своїх податкових зобов’язань. Адже поняття «добросовісний платник», що його вживають у сфері податкових правовідносин, не передбачає виникнення у платника додаткового обов’язку контролювати дотримання його постачальниками правил оподаткування. Власне платник не має повноважень податкового контролю, тобто функцій, покладених на податкові органи, а тому не може мати інформацією стосовно виконання контрагентом податкових зобов’язань.

Тому, якщо податковий орган не встановив наявності замкненої схеми руху грошових коштів, яка могла б свідчити про узгодженість дій позивача та його постачальника для одержання незаконної податкової вигоди, платник не мусить зазнавати негативних наслідків діянь інших осіб, що перебувають поза межами його впливу.

Досліджені у процесі розгляду цієї справи первинні документи розкривають зміст господарської операції, підтверджують рух активів позивача, зміни у власному капіталі підприємства й отримання ним реального результату у процесі господарської діяльності з контрагентом.

Тому оспорювані податкові повідомлення-рішення про визначення позивачеві податкових зобов’язань з податку на прибуток та ПДВ за операціями придбання товару в іншого підприємства визнано протиправними.

Постанова ВАСУ від 12.07.2017 у справі № К/800/51285/14


Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок коригування до податкової накладної: оновлена форма

У консультації про розрахунок коригування до податкової накладної та причини коригувань, які податкова визначила для його складання. Наведемо умовні коди в розрахунку коригування, їхнє призначення та приклади складання розрахунків коригування з різними кодами («101», «102», «103», «104» і «301»)
723621

Календар бухгалтера 2025: червень

Виробничий календар на червень 2025 та податковий календар на червень допоможуть бухгалтеру вчасно подати звітність та сплатить податки
26955

Податковий кредит з ПДВ 2025: відображаємо в обліку

Податковий кредит з ПДВ завжди був об’єктом прискіпливої уваги з боку податківців, так як впливає на обсяг податку сплаченого до бюджету. Сьогодні в консультації про право на податковий кредит з ПДВ, правила його обліку, податковий кредит з ПДВ проводки і приклади
198259

Навчальний тренажер для бухгалтера: перевірте себе

Хочете підвищити свої бухгалтерські навички та бути впевненими у своїй професійній майстерності? Перевірте себе за допомогою навчальних тестів для бухгалтерів. Незалежно від того, чи ви тільки починаєте свій шлях у бухгалтерії, чи вже маєте багаторічний досвід, наш тренажер допоможе вам освіжити знання та виявити свої слабкі місця. Спробуйте прямо зараз — і переконайтеся, що ви готові до будь-яких викликів
5587

ПДВ 2025: який розмір податку в Україні

Розбираємо все про ПДВ 2025 — ставки, платники, бюджетне відшкодування, податкові пільги, призупинення перебігу строків давності, звільнення від ПДВ товарів, необхідних на фронті
13965

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді