Виплату індексації зарплати підтверджують належно оформленою первинкою

Постанова ВСУ від 06.06.2018 у справі № 695/984/16-ц

Верховний Суд України погодився із рішенням апеляційного суду і визнав безпідставними вимоги звільненого працівника (позивача) стягнути з його роботодавця (відповідача) невиплачену індексацію зарплати за період роботи 2001-2012 років.

Рішення судів мотивоване тим, що позивачка не надала до суду доказів на обгрунтування своїх позовних вимог стягнути невиплачену індексацію заробітної плати, а її розмір та розрахунок не підтвердила належними документами. Окрім того, їх спростував відповідач у справі під час її розгляду.

Відповідно до положень Кодексу законів про працю України та вимог Закону України «Про оплату праці» доводити відсутність заборгованості перед позивачем з індексації заробітної плати зобов’язаний роботодавець, а не позивач (працівник).

Виплату індексації заробітної плати підтверджують належно оформленими первинними бухгалтерськими документами.

На виконання цих вимог відповідач додав до матеріалів справи копію особового рахунку форми П-54а колишнього працівника за період із 01.01.2004 по 31.12.2015, у якому у відповідній графі детально зазначено про нарахування і сплату індексації, визначено її розмір.

Особовий рахунок форми П-54а застосовують для запису всіх видів нарахувань та утримань із заробітної плати на підставі первинних документів з обліку виробітку ті виконаних робіт, відпрацьованого часу і документів на різні види оплат (наказ Мінстату «Про затвердження типових форм первинного обліку по розрахунках з робітниками і службовцями по заробітній платі» від 22.05.1996 № 144, що є чинним на момент спірних правовідносин).

Натомість працівник на підтвердження своїх позовних вимог надав розрахункові листи й індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК-5 та розрахунок індексації зарплати.

Позаяк зарплатний розрахунковий лист складають у довільній формі, у ньому потрібно навести відомості про суму нарахованої зарплати і розміри утримань та відрахувань із неї, а також про суму виплаченої зарплати.

Розрахункові листки за період квітень — листопад 2009 року, травень — грудень 2010 року та січень, квітень, травень, серпень, жовтень 2011 року, що додав позивач, не підписані, належно не засвідчені і не є документами первинного бухгалтерського обліку. Тому вони не є належним доказом цих обставин.

Індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК-5, що додав працівник до позовної заяви, не дають змоги встановити фактичні обставини, які мають значення для правильного вирішення справи. Адже вони містять лише звітні дані про загальну суму нарахувань і не містять даних стосовно структури заробітної плати.

Отже, розрахунок сум індексації і  докази, що надала позивачка і якими вона підтверджувала свої позовні вимоги, викладені у довільній формі і не містять посилань на бухгалтерські документи, тому їх не можна вважати доказами.

Тобто індексацію заробітної плати позивачці нарахували відповідно до вимог чинного законодавства України, тому суди залишили позовні вимоги без задоволення.



Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Мінімальна зарплата 2025: на які виплати впливає

Мінімальна зарплата на весь 2025 рік визначена у розмірі 8000 грн на місяць та 48 грн на годину. На що впливає мінімальна зарплата у 2025 році, зокрема податки, ЄСВ, розрахунок лікарняних і декретних, «трудові» штрафи — в огляді
15237

Продовження воєнного стану і мобілізації: що треба знати бухгалтеру

Війна триває, тому воєнний стан продовжують до 6 серпня 2025 року. Разом з ним триватиме й мобілізація. Про особливості в роботі, які очікують на бухгалтера через продовження воєнного стану і мобілізації, ― в коментарі експерта
8215

Підакцизні товари в Україні 2025

Які товари потрапляють під оподаткування акцизом у 2025 році, про підакцизні товари та непідакцизні операції – у цьому огляді. Також про максимальні і мінімальні ціни на підакцизні товари в Україні, проблеми ідентифікації підакцизних товарів, штрафи за продаж підакцизних товарів неповнолітнім, ліцензування підакцизних товарів
65758

Штучний інтелект в роботі бухгалтера: так, ні чи можливо

Штучний інтелект (ШІ), зокрема його чат-бот ChatGPT, впевнено проникає у наше професійне життя. Не виняток — і бухгалтерія. Безперечно, є спокуса делегувати свої рутинні завдання комусь, хто може безвідмовно і точно провести розрахунки, без помилок заповнити і вчасно подати податкові звіти і декларації. Проте, чи безпечно це? Адже сам ШІ застерігає, що може помилятися і всю важливу інформацію потрібно перевіряти. Та й сумнівно, що податкова не випише штраф, бо «помилився ШІ, а не я». Розбираємо, яку частину своєї роботи бухгалтер може доручити штучному інтелекту, а яку — не варто
69

Компенсація комуналки від орендарів і підрядників: ПДВ наслідки для ЗОЗ

Розв’яжемо кейс: як оподаткувати ПДВ компенсацію комунальних витрат від орендаря або підрядника. Знатимете, чи буде право на податковий кредит, які ПДВ-зобов’язання матиме ЗОЗ та що записати в податкових накладних
1548

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді