Договір про повну матеріальну відповідальність: ЗРАЗОК
Тракторист, із яким уклали договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність, у стані алкогольного сп’яніння довільно залишив місце роботи. Пошкодив агрегат і розсипав насіння і добрива. Підприємство бажає, аби він відшкодував вартість запасних частин і посівного матеріалу.
Суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку, що працівник не має нести повну матеріальну відповідальність. Верховний Суд України (ВСУ) підтримав рішення попередніх судів і погоджується: посади тракториста-машиніста немає у Переліку посад і робіт, які заміщуються або виконуються працівниками, з якими підприємство, установа, організація можуть укладати письмові договори про повну матеріальну відповідальність за незабезпечення схоронності цінностей, переданих їм для зберігання, обробки, продажу (відпуску), перевезення або застосування у процесі виробництва, затвердженому постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріатом ВЦРПС від 28.12.1977 № 447/24.
Тому підприємство не мало права укладати із цим працівником договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність. За таких умов працівник не несе відповідальності на підставі цього договору.
Окрім того, роботодавець не надав доказів, що працівник перебував у стані алкогольного сп’яніння. Немає медичного висновку чи письмової відмови працівника пройти медичний огляд, постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.
Проте, позаяк подія сталася у робочий час, на користь підприємства стягнули суму, розмір якої не перевищує розміру середнього місячного заробітку працівника.