У 2005 році фізособі у зв’язку з досягнення нею 55-річного віку призначено пенсію за віком. У 2007 році вона після смерті чоловіка, як член сім'ї пенсіонера-військовослужбовця, скористалася правом на отримання 30% пенсії чоловіка. У 2016 році мала статус ФОП єдиноподатник.
На думку ДФС дана особа повинна сплачувати ЄСВ, і направила їй вимогу про сплату заборгованості з ЄСВ.
Суди перших двох інстанцій визнали дії податківців незаконними. У зв’язку з чим контролери подали касаційну скаргу. Їх доводи ґрунтуються на положенні частини четвертої статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон № 2464): «особи, які отримують пенсію у зв'язку з втратою годувальника, не звільнені від сплати ЄСВ, а отже і підприємці пенсіонери за віком також не звільнені».
Верховний суд України (ВСУ) по даній справі зазначив: якщо ФОП мав право на пенсію за віком, але вибрав пенсію у зв'язку з втратою годувальника, то така фізособа має право на звільнення від сплати ЄСВ. Вибір виду пенсії не позбавляє набутого права, що пов'язане з певним віком.
Частина четверта статті 4 Закону № 2464 встановлює пільги для всіх суб'єктів, які є пенсіонерами за віком, незалежно від того, на підставі якого закону особа набула статусу пенсіонера за віком, будь-то на пільгових умовах, чи набула вона певного віку відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.
Цією нормою не визначено обмежень щодо виду пенсії, яку повинна отримувати особа, яка звільняється від сплати ЄСВ.
Оскільки з 2005 року підприємцю призначена пенсія за віком, а з 2007 року - пенсія по втраті годувальника, ВСУ вважає, що у цьому випадку він не втратив право на пенсію за віком, а лише скористався правом, передбаченим статтею 37 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ.
Згідно даної статті члени сім'ї померлого, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували яку-небудь пенсію, мають право перейти на нову пенсію, та не повинні сплачувати ЄСВ.