У ході планової виїзної перевірки підприємства податківці склали вимогу про проведення інвентаризації. Підприємство відмовилось. На його думку діюче законодавство не передбачає участь посадових осіб контролюючого органу у проведенні інвентаризації, про що складено акт.
Крім того, підприємство надіслало листа, яким повідомило, що на підприємстві вже проводилась інвентаризація. Інспектори здійснили вихід за адресою підприємства для проведення інвентаризації, проте, їм було відмовлено у допуску до проведення інвентаризації, про що складено акт.
До підприємства застосували умовний адмінарешт майна.
Суди двох попередніх інстанцій задовольнили позов підприємства. Верховний суд України (далі — ВСУ) погодився з рішенням суддів. ВСУ зазначив: відповідно пункту 94.2.8 Податкового кодексу України (далі — ПК) однією з підстав для застосування арешту майна платника податків є відмова від проведення інвентаризації на підприємстві.
Чинне законодавство не дозволяє проводити інвентаризацію без присутності матеріально відповідальної особи. Якщо порушити таке правило, суд...
Організація та основні правила проведення інвентаризації врегульовано Положенням про інвентаризацію активів та зобов'язань, затвердженим наказом Мінфіну від 02.09.2014 № 879 (далі — Положення № 879). ВСУ вважає, що зі змісту пункту 1 розділу ІІ Положення № 879 присутність посадових осіб органу, який оформив вимогу про проведення інвентаризації, не є обов'язковою.
Крім цього, ВСУ зазначив, що належною підставою для застосування арешту майна відповідно до підпункту 94.2.8 ПКУ є відмова платника податків взагалі від проведення інвентаризації, а не відмова від її проведення у присутності посадових осіб контролюючого органу.
Попередніми судами було встановлено, що для проведення планової інвентаризації ТМЦ на складі на вимогу контролюючого органу керівник підприємства видав наказ про проведення позапланової інвентаризації. Дану інвентаризацію було проведено. Перевіряючи ознайомились з інвентаризаційними описами ТМЦ, основних засобів та врахували результати інвентаризації в акті перевірки.
Тому відсутні підстави для застосування адмінарешту майна підприємства.